Fransa’da ilk defa bir vegan restoranı Michelin yıldızı kazandıFransa'da ilk defa bir vegan restoranı Michelin yıldızı kazandı

Gastronomi konusunda en dikkat çeken ülkelerden biri olan Fransa’da bir ilk yaşandı. Ülkede sadece vegan (hayvansal ürünler kullanmayan) yemekler servis eden bir restoran prestijli Michelin yıldızını almaya hak kazandı. (Fotoğraflar: Origine Non Animale/Instagram)

The Guardian’da yer alan habere göre, Fransa’nın Ares kentinde bulunan ONA (Origine Non Animale) isimli vegan restoran ülkede Michelin yıldızı kazanan ilk vegan restoran oldu.
Hayvansal gıda kullanılmadan menüler hazırlayan restoran işletmecisi Claire Vallee, Michelin Rehberi tarafından arandığında çok şaşırdığını “Tren çarpmışa döndüm” ifadeleriyle anlattı.
Vallee, restoranı açtığı dönem pek çok bankanın vegan restoran fikrini yeterince garanti bulmadığı gerekçesiyle kredi başvurusunu reddettiğini söyledi.
Vallee daha sonra bağışlar ve yeşil yatırımlara destek veren bir banka sayesinde restoranı açabildiğini söyledi.
Michelin’den yetkililer, Vallee’nin restoranının bir Michelin yıldızı aldığını ayrıca geçen yıl uygulamaya başlanan“yeşil yıldız ödülünü de kazandığını duyurdu. Bu ödül, etik kurallara uyan işletmelere veriliyor.
Corona virüs kısıtlamaları nedeniyle şu an kapalı olan restoranda yedi menü sunuluyor.
ONA’nın(Origine Non Animale) Instagram hesabından fotoğraflar…Kaynak Linki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.