1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik
  3. Fotoğraf Çekerek Ayda 9 Bin Lira Para Kazanmak Mümkün!

Fotoğraf Çekerek Ayda 9 Bin Lira Para Kazanmak Mümkün!

Sadece fotoğraf çekerek aylık 9 bin liraya kadar para kazanan çoğu amatör fotoğrafçı bile bulunuyor. Ancak bu fotoğrafçıların adı amatör, kendileri profesyonel fotoğrafçılardan çok daha iyi fotoğraflar çekmek konusu ile ilgili mutlaka eşi benzeri olmayan.

Fotoğraf çekmek milyonlarca insan için en hoş hobiler arasında yer alıyor. Ancak bazı insanlar bu işi hobi dışında bir de para kazanmak amacıyla gerçekleştirmekte. Kaliteli, ilgi çekici ve eşi benzeri olmayan fotoğraf çekmek ise ilk etapta yetenektir, yalnız belirli bazı eğitimler sonrasında sıfırdan da çok iyi bir fotoğrafçıya dönüşebilirsiniz. Türkiye’nin büyük kentlerinin tamamında ve çoğu ufak kentde fotoğraf kursları bulunmaktadır. Kendinizi geliştirebileceğiniz gibi bir kursa da katılarak daha hızlı adım atabilirsiniz.

Sosyal medyanın ortaya çıkması sonrasında fotoğrafçılara daha çok ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. Sadece hoş bir profil fotoğrafı için bile insanlar yüzlerce lira para ödemektedir. Sosyal medya bunun yanı sıra işletmeler için de önemli bir gelir kapısı oldu. Sosyal medyada işletmelerin var olması ise genelde fotoğraflar ile mümkün oluyor. Bu nedenle sosyal medyada var olmak isteyen her işletme fotoğrafçı istihdamları gerçekleştirmeye başladı. Eğer yetenekli bir fotoğrafçı olabilirseniz, aylık 9 bin lira dışında hayal edemeyeceğiniz kadar para kazanabilirsiniz.

1- MÜŞTERİLERE HİZMET SAĞLAYIN

fotoğraf

Fotoğraf çekmek bütün hususların dışında biraz da yetenek işidir. Ancak belirli bir alanda kendinizi geliştirerek sektörde daha çok aranan bir insan olabilirsiniz. Dünyada en fazla para kazandıran fotoğraf türleri, anne, doğum, bebek, aile portreleri, spor, düğün, nişan, reklamlar için, gayrimenkul satışları için olarak gösterilebilir.

Portre gibi fotoğraflar için stüdyoya ihtiyaç duyabilirsiniz, yalnız diğer fotoğraflar için genelde farklı mekanlar ya da dış mekan kullanılmaktadır. Dış mekan fotoğrafçılığı daha çok para kazandırmaktadır, ortalama olarak 1 saatlik dış mekan fotoğrafçılığı hizmeti 500 liradan başlamaktadır. Bazı özel müşteriler için bu rakam katlanıyor.

Bu fotoğrafçılık türünde genelde direkt olarak müşterilere hizmet sağlarsınız ve emin olun müşteriler sizden memnun kalırsa şayet reklama ihtiyacınız olmadan çok hızlı yayılmaya başlarsınız ve hiç ummadığınız anda Telefonlarınız çalmaya başlar. Kartvizit bastırın ve müşterilerinize, ulaşabildiğiniz herkese verin.

2- STOK FOTOĞRAFÇILIK KULLANIN

stok-fotoğraf

Özellikle ‘yüksek kaliteli’ fotoğraflar çekebilen ya da arşivi bulunan fotoğrafçılar için ciddi bir gelir kaynağı stok fotoğrafçılığıdır. Türkçe de hizmet veren çoğu stok fotoğraf platformu bulunuyor. Fotoğraflarınızı bu platformlara yükleyin ve satışlardan para kazanın. Ortalama olarak fotoğraf satış başına 1 ila 10 dolar arası gelir elde edersiniz. Üstelik aynı fotoğrafı binlerce kez bile satmak mümkün.

Stok fotoğrafçılığına ilgi duyuyorsanız bu hususta harika bir rehberimiz var. Rehbere En İyi 4 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi bağlantısından erişebilirsiniz.

3- FOTOĞRAF YARIŞMALARINA KATILIN

fotoğraf-yarışma

Dünyanın çoğu ülkesinde her gün onlarca fotoğraf müsabakası düzenleniyor. Kendini geliştirmek isteyen fotoğrafçılar bu tür müsabakalar vasıtasıyla hem farklı pencereleri kullanıyor hem de para kazanma fırsatı elde ediyor. Türkiye’de fotoğraf müsabakaları henüz istenilen düzeyde değil yalnız bazı zamanlar bu tür müsabakaların yapıldığını belirtmek mümkün. Bu hususta en fazla yararlanabileceğiniz kaynak ise tfsfonayliyarismalar.org.

4- SOSYAL MEDYAYI KULLANIN

sosyal-medya

Çektiği fotoğrafları yalnızca sosyal medya hesaplarından paylaşarak, milyonlarca takipçi elde eden çoğu fotoğrafçı var. Temelde para kazanmıyor gibi görünseler bile aslında viral yollardan çok ciddi gelirler elde eden fotoğrafçılar var.

Fotoğrafçılar için en fazla kullanılan platform ise Instagram. Hemen bir Instagram hesabı açarak, dikkat çekici fotoğraflarınızı doğru etiketler ile paylaşın. İlk etapta dostlarınızı, çevrenizi sayfanıza çekmeyi ihmal etmeyin.

5- DERGİ ve GAZETELER İÇİN ÖZEN GÖSTERİN

dergi

Yerel ya da ulusal bazda yayın yapan dergi ve gazetelere müracaatn ve olası freelance çalışma fırsatları ile ilgili bilgi alın. Kesinlikle istikrarlı bir iş olmayacak, fakat ek gelir elde etmek için harika bir yol.

İş alma şansınızı artırmak için kuvvetli bir portföy oluşturduğunuzdan emin olun!

6- DÜĞÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

düğün

Bu konuyu ayrı bir kategoride netlendirmek istiyoruz. Türkiye’de insanlar düğün, nişan, kına gibi törenlere çok önem göstermiştir. Türkiye’de her yıl aşağı yukarı 600 bin evlilik yapılıyor. Bu evliliklerin nişan, kına ve düğün süreçlerinin her birinde bir fotoğrafçıya ihtiyaç duyuluyor ve en düşük maliyetli düğünde bile bütün bu süreçte fotoğrafçılara ortalama 2-3 bin lira ödeme yapılıyor.

Düğün fotoğrafçılığı diğer fotoğrafçılık türlerine göre nispeten daha kolay, zira yapmanız gereken aşağı yukarı bütün düğünlerde birbirini yeniden etmektedir. Düğün fotoğrafçılığı yapmak için yapmanız gereken şey düğün salonları ile anlaşmak dışında diğer bir şey değildir. Ayrıca kendi sosyal medya hesaplarınızın da reklam yaparak müşteri elde edebilirsiniz.

Fotoğraf çekerek para kazanma yolları arasında düğün fotoğrafçılığına özen göstermenizi tavsiye ederiz, Türkiye’de bu hususta harika bir potansiyel var.

7- FOTOĞRAFÇILARDA ÖZEN GÖSTERİN

fotoğrafçı

Henüz işin başındaysanız ve kendinizi geliştirmek istiyorsanız bir fotoğrafçıda çalışarak da para kazanabilirsiniz. Türkiye’de 50 bine yakın fotoğrafçı var. Bu fotoğrafçıların tamamında minimum 3 kişi çalışıyor, hatta bazılarında bu sayı 10’u bile aşıyor. Bir düğün fotoğrafçısının bile çoğu zaman yardımcıya ihtiyacı var. Hem kendinizi geliştirmek hemde bu süreçte biraz para kazanmak istiyorsanız fotoğrafçılarda da çalışabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen