İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. Formula 1 Pistlerinde Yaşanmış En Ölümcül 8 Kaza

Formula 1 Pistlerinde Yaşanmış En Ölümcül 8 Kaza

Bu ay 1000. Grand Prix yarışını geride bırakan ve akıllarımıza olağanüstü zaferlerin kazanıldığı yarışlarla kazınan Formula 1 tarihinde, ne yazık ki çoğu ölümcül kazave tanıklık ettik. Gelin 69 yıllık geçmişe sahip Formula 1 yarışlarında çoğu kişinin yaşamını yitirdiği ölümcül kazaları yakından bakalım.
Başladığı günden beri Dünyanın en tanınmış motor sporlarından biri olan ve Alain Prost, Ayrton Senna, Michael Schumacher gibi efsanelerin hayatımıza girmesini sağlayan Formula 1 yarışları, unutulmaz zaferlerin kazanıldığı anlarla hatırlansa da sayısız kazaya sahne olmuştu. Geçtiğimiz günlerde 1000. Grand Prix’yi geride bırakan organizasyondaki kazalarda çoğu pilot yaşamını yitirmiş ve motor sporları tarihinin en hüzünlü anları yaşanmıştı.

Hem bu kazalarda yaşamlarını yitirenleri anmak hem de Formula 1 tarihindeki kazaları tekrar hatırlamak için hazırladığımız listemize gelin hep beraber göz atalım.

1. 1961, İtalya. Alman yarış pilotu Wolfgang von Trips ve 15 seyirci yaşamını kaybediyor:

1961 yılındaki İtalya Grand Prix’sinde yaşanan kaza, motor sporları tarihinin en trajik kazalarından biri. Alman yarış pilotu Wolfgang von Trips’in aracının çoğu aracın birbirine yakın seyrettiği bir düzlükte diğer bir araca temas etmesi ve yoldan çıkmasıyla gerçekleşen kaza, bazı seyircilerin ve Wolfgang von Trips’in yaşamını yitirmesine neden olmuştu. 15 kişinin ölümüyle sonuçlanan bu üzücü olay, sonraki yarışlarda alınması gereken güvenlik önlemleri dâhil çoğu şeyin de değişmesine yol açmıştı.

2. 1982, Belçika. Kanadalı Formula 1 pilotu Gilles Villeneuve’nin son yarışı:

Efsane yarış pilotlarından 1950 doğumlu Kanadalı Formula 1 pilotu Gilles Villeneuve’ün 1982 yılında düzenlenen Belçika Grand Prix’sinde rakibiyle girdiği mücadelede rakibinin aracına temas etmesi sonucu yaşanan kazada Villeneuve’ün aracı paramparça olurken Villeneuve ise bir anda kendini havada bulmuştu. Kaza sırasında boynu kırıldığı anlaşılan Villeneuve, son derece hızlı bir şekiilde hastaneye ulaştırılmıştı. Henüz 32 yaşında olan Villeneuve, ne yazık ki hayata döndürülememiş ve hayatını adadığı Formula 1 yarışlarında son derece üzücü bir biçimde yaşamını yitirmişti.

3. 1994, San Marino. Talihsiz yarışta iki ayrı kaza, iki ayrı ölüm:

1994 yılında San Marino’da düzenlenen Formula 1 yarışı, iki ayrı kazada iki efsane pilotun yaşamını yitirmesiyle son bulmuştu. Yarıştan önceki sıralama turlarında geçirdiği kaza sonucu beyin kanaması geçiren Avusturyalı yarış pilotu Roland Ratzenberger’ın ölümüyle sarsılan yarış Dünyası, Grand Prix yarışında Brezilyalı Formula 1 efsanesi Ayrton Senna’nın 7. turda geçirdiği kazayla yaşamını yitirmesi sonucunda adeta yasa boğulmuştu.

4. 1998, Belçika. Ölümün 22 pilotu sıyırıp geçtiği korkunç kaza:

Formula 1 pistlerinde yaşanan ölümler, güvenlik önlemlerinin artmasını sağladı ve günümüze doğru geldikçe gerçekleşen kazalarda ölüm oranları neredeyse 0’a düştü. 1998 yılında yoğun yağmur altında gerçekleşen Belçika Grand Prix’si de araçlarda ve pistlerde alınan güvenlik önlemlerinin hayat kurtardığının en büyük örneği olmuştu. Yarışın henüz başında 15 saniye içinde tam 13 aracın karıştığı kaza, çoğu aracın kullanılamaz hâle gelmesine neden olurken pilotların hepsi bu kazadan sağ kurtulmayı başarmıştı. Pistin temizlenmesi için verilen aşağı yukarı 1 saatlik aranın sonrasında 22 pilottan 18’i yarışa devam etmiş ve yoğun hava koşullarına rağmen yarış sonuçlanmıştı.

5. 2007, Kanada. Kurtuluşuyla herkesi şaşırtan Robert Kubica

Günümüzde hâlâ aktif yarış kariyerini sürdüren Polonyalı Formula 1 pilotu Robert Kubica, 2007 yılında düzenlenen Kanada Grand Prix’sinde son derece ciddi bir kaza atlatmıştı. Aracının paramparça olduğu kaza sonrası sağlık ekiplerinin müdahalede bulunduği Kubica’nın otmobilinin kaza etkisini azaltacak biçimde tasarlanması, Polonyalı pilotun hayatını kurtaran en önemli faktör olmuştu.

6. 2010, Valencia. Mark Webber ve Heikki Kovalainen’in sürtüşmesi ve mucizeler:

2010 yılında İspanya’nın Valencia kentinde düzenlenen Avrupa Grand Prix’si, Red Bull takımının Avustralyalı pilotu Mark Webber’in aracının adeta uçtuğu kazayla belleklara kazınmıştı. Araçlarda artan güvenlik önlemlerinin hayat kurtardığı anlardan biri olan bu kazada Webber’in aracı, Heikki Kovalainen ile girdiği mücadelede yaşanan temas sonucu bir anda havalanmış ve iki araç da bariyerlere çarparak kullanılamaz hâle gelmişti. Yaşandığı anda herkesi son derece korkutan bu kaza, neyseki iki pilotun da neredeyse yara almadan kurtulmasıyla tamamlanmıştı.

7. 2012, yine Belçika. Lewis Hamilton, Fernando Alonso, Kamui Kobayashi ve Romain Grosjean tek bir kazada:

Listemizdeki 3. Belçika Grand Prix’si olan 2012 yarışı, henüz daha yarışın başında yaşanan büyük kazayla hâlâ akıllarımızda. Romain Grosjean, Lewis Hamilton, Fernando Alonso ve Kamui Kobayashi’nin karıştığı, Grosjean’in aracının havalarak diğer araçların üstünden geçip bariyerlere doğru yöneldiği kaza, neyse ki hem yarışın ilk turu olması hem de araçların virajdan ötürü yavaşlaması nedeniyle ufak hasarlarla atlatılmıştı.

8. 2016, Avustralya. Alonso bile kendisinin sağ çıkmasına şaşırıyor:

2016 yılında düzenlenen Avustralya Grand Prix’sinde gerçekleşen kaza, neredeyse Fernando Alonso ve Esteban Gutierrez’in yaşamını yitirmesine neden olacaktı. McLaren pilotu Alonso’nun aracının Hass pilotu Gutierrez’in aracının arka lastiğine temas etmesi sonucu yaşanan kazada bariyerlere çarparak paramparça olan, yuvarlandığı sırada adeta kağıt gibi katlanan o araçtan çıkıp yürüyeyerek Gutierrez ile kucaklaşan Alonso, yarıştan sonra bu kazadan sağ kurtulmasına kendinin bile şaşırdığını açıklamıştı.
Dünya çapında en tanınmış motor sporlarından biri olan Formula 1’in tarihinde yaşanmış en ölümcül kazaları sizlerle paylaştığımız yazımızın sonuna geldik. Siz de Formula 1 yarışlarında unutamadığınız anları yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz. Otomobiller Ve Yarışlar ile ilgili paylaşımlarımıza önümüzdeki günlerde devam edeceğiz. Kaçırmamak için takipte kalın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen