1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Facebook’tan kendi kendine öğrenen robot geliyor

Facebook’tan kendi kendine öğrenen robot geliyor

Dünyanın en büyük web şirketlerinden önde gelen Facebook, platformları zararı olan içeriklerinden korumak için uzun süredir yapay zeka ve makine öğrenmesi teknolojileri üzerinde çalışıyor. Şimdi de bu teknolojilerin bir bedene haiz olacağı ile alakalı meydana getirilen birtakım ayrıntılar paylaşıldı. Facebook robot modeli ile şaşırtıyor!

Facebook Yapay Zeka Araştırma (FAIR)‘daki araştırmacıların paylaştığı bir blog yazısında, geliştirilen robotların ham verilerden faydalanarak öğreneceğini belirtiliyor. Böylece robotlar, her bir görev için tekrar programlanmayacak, kendi kendilerine öğrenebilecekler. Şu anda bunun üzerinde çalmış olduğu vurgulanıyor.

facebook-tan-kendi-kendine-ogrenen-robot-geliyor

Facebook robot modeli tamamen yapay zekadan beslenecek

Facebook robot modeli, ilk aşamada tamamen sıfır bilgi ile başlatılır. Ardından ileri, geri, sağa ve sola doğru hareket etmeye adım atar ve öğrenme algoritması ile öğrenmeye başlar. Tabii, bu sırada robotun meraklı hali etken olacak.

Robotun bu özelliği; daha süratli öğrenme, görevi daha süratli gerçekleştirme ve yeni görevlere daha rahat adapte olabilmesini olası kılıyor. Bu da robotu, öteki robotlardan değişik kılan faktör oluyor.

İlgili Yazı

Scania’dan sınırsız menzile sahip elektrikli kamyon!

Görsel ve dokunsal etkileşimleri birleştirmek, gelecekteki robot platformlarının işlevselliğini büyük seviyede artırabilir ve öğrenme tekniklerini geliştirebilir.

Araştırma kadrosu, “İnsanlardan bağımsız olarak etkileşime girerek öğrenebilecek makineler oluşturmak için, birden fazla duyudan veri toplayabilen robotlara ihtiyacımız var” dedi. Bunun için Facebook’ta neler yapıldığını azca da olsa hayal edebiliyoruz. Ancak firma, bu inceleme için gelecekteki muhtemel pratik uygulamalar hakkındaki yorum yapmaktan kaçınıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen