İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Facebook ve Google bir kişi tarafından dolandırıldı!

Facebook ve Google bir kişi tarafından dolandırıldı!

Evaldas Rimasauskas isimli şahıs uyguladığı plan ile Facebook ve Google gibi teknoloji devlerini tam 112 milyon dolar dolandırdı, firmaları büyük zarara uğrattı. Detaylar haberimizde!

Planı senelerce tasarladı!

IGN isimli internet sitesinin yaptığı habere göre Evaldas Rimadauskas adlı bir şahıs 2013 yılından 2015 yılına kadar Facebook ve Google şirketlerini dolandırmak icin planlar yaptı. Bu planları geçtiğimiz sene yürürlüğe koyan kişi, Facebook’u doksan dokuz, Google’ı ise yirmi üç milyon dolar zarara uğratarak firmaların büyük kayıplar yaşamasına neden oldu.

İlgili Yazı

Google, Bir Deney ile İnsanların Tasarımlar Karşısında Verdikleri Tepkileri Ölçecek

Litvanya’da yaşayan Evaldas Rimasauskas adlı bir adam yaptığı plan neticesinde, verdiği siparişlerin gelmediğini gerekçe göstererek Facebook’tan doksan dokuz, Google’dan da yirmi üç milyon dolar ödeme aldı. Evaldas Rimasauskas’ın planı son derece kolaydı. Şahıs, bazı sahte siparişlere ait makbuzlar, imzalı belgeler ve sahte faturalar hazırlayıp bunların gerçekçi görünmelerini sağladı. Hatta sahte e-posta hesapları yarattı ve bunları şirketlerin destek birimlerinden gelmiş gibi gösterdi. Bunun sonrasında Rimasauskas, Quanta Computer Technologies adlı bir donanım şirketinden Tayvan uyruklu temsilciymiş gibi davrandı.

İlgili Yazı

Google Stadia internet gereksinimi açıklandı!

Şahıs, yalanını inandırıcı kılmak için Letonya’da aynı isimle açılmış bir şirkete girdi. Planın son derece gerçekçi olması ve oldukça yetenekli işlemesi prosödürü ne Google ne de Facebook belgelerin gerçek ve geçerli olup olmadığını sorgulamadı. İstenen parayı müşteri memnuniyetini ön planda tutmak amacı ile problem çıkarmadan ödediler. Bunların sonrasında Evaldas Rimasauskas, aldığı paraları Letonya, Macaristan, Litvanya, Slovakya ve Kıbrıs’taki kendine ait açmış olduğu banka hesaplarına aktardı.

Google-Fotoğraflar-biyometrik-gizlilik-davası-sonuçlandı-bir-portal

Google farkına vardı!

Tüm bunların üzerinden bir süre geçmesinin sonrasında Google ortada bir problem olduğunu anladı, yaptığı incelemeler sonucu olayın bir dolandırıcılık olduğunun farkına vardı. Facebook ile birleşerek Evaldas Rimasauskas’a dava açan firma, şahısa kara para aklama, evrakta sahtecilik gibi suçlamalar yöneltti.

Rimasauskas tutuklandı ve elli milyon dolar kefalet ile 29 Temmuz‘da yapılan mahkemede serbest kaldı. Bu olayın sonucunda şahıs tam altmış iki milyon dolar kar elde etmiş oldu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen