İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Facebook ‘tan Bir Rezaleti Daha: Cinsiyetçi Fotoğraf Arama

Facebook ‘tan Bir Rezaleti Daha: Cinsiyetçi Fotoğraf Arama

Bu haftanın yeni Facebook rezaleti cinsiyetçilik üstüne. Facebook, kız arkadaşlarınızın fotoğraflarını aramaya izin verirken erkek arkadaşlarınızın fotoğraflarını aramaya izin vermiyor.
Sosyal medya devlerinin dedikleriyle yaptıklarının birbirini tutmamasına, sıksık yine eden açıklamalarına alışkınız. Facebook bu alışkanlıklar arasına derli toplu rezalet çıkarmayı da eklemekte kararlı gibi duruyor. Şirketin irili ufaklı rezaletleri arasına bir yenisi katıldı.

Belçikalı emniyet incelemecisi ve beyaz şapkalı hacker Inti De Ceukelaire, sosyal medya platformunda enteresan bir şey keşfetti. Sitede kız arkadaşlarınızın fotoğraflarını arayabiliyorsunuz fakat erkek arkadaşlarınızın fotoğraflarını arayamıyorsunuz.

Facebook’taki arama çubuğunu yalnızca isim yazıp aramak dışında da kullanmak mümkün. Photos liked by me yazarsanız, beğendiğiniz fotoğraflar çıkıyor. Photos of my female friends yazarsanız, kız arkadaşlarınızın fotoğraflarından herhangi seçilen fotoğraflar çıkıyor. Photos of my male friends yazarsanız karşınıza erkek arkadaşlarınızın fotoğrafları çıkmıyor ama onun yerine normal bir arama gibi sayfalar çıkıyor.
Bireysel olarak da düzenin aynı olup olmadığını ise kendi Facebook hesaplarımızdan denetim ettik. Kız arkadaşlarımızdan birinin adını yazdığımızda çıkan listede “Jane Doe Fotoğrafları” ifadesi yer alırken, erkek arkadaşlarımızın adını yazdığımızda örnek olarak “Emre Ömer Zehir fotoğrafları” diye bir alternatif çıkmıyor. Yani rezalet sitede hem genele hem özele sirayet etmiş durumda.

facebook-rezalet-bir-portal

Facebook gerçekten Facemash isimli bir sitenin üstüne inşa edilen bir sosyal medya platformu. Facemash ise Harvard öğrencisi erkeklerin kız öğrencileri “ne kadar ateşli” olduklarına göre puanladıkları bir siteydi. Bu özellik de Facebook’u bir nevi Facemash 2.0 gibi işaret ediyor ve sitenin o kadar da gurur verici olmayan geçmişini hatırlatıyor.

Facebook şimdilik konuyla alakalı bir açıklama yapmadı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (2)

  1. gün geçmiyor ki bir mazlum markın daha pisliğini öğreniyoruz