1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Facebook, Kuş Boyutunda Dronelar ile İnternet Dağıtacağı Projesini Durdurdu

Facebook, Kuş Boyutunda Dronelar ile İnternet Dağıtacağı Projesini Durdurdu

Facebook 2017 yılında başladığı, Catalina ismi verilen ve uzak yerlere internet götürmesi planlanan projesini durdurdu.
Facebook Aquila projesinden önce, uzak yerlere internet götürebilmek için kuş boyutunda dronelar kullanacağı bir proje duyurmuştu. Catalina ismi verilen proje, 2017 de başlamıştı yalnız 2018’in ortalarında Aquila projesi yüzünden projeye devam edilmemişti. Catalina ismi California adasında, eskiden haberleşme için kullanılan güvercinlerin isminden geliyordu. Facebook Catalina’nın taşıyacağı internete “pigeonet” (İngilizce güvercin olan ‘pigeon’ ve internet kelimelerinin birleşimi) demişti fakat projedeki droneların boyutu bir serçe büyüklüğündeydi.

İlgili Yazı

5G ne zaman geliyor? Bakan Turhan belirtti!

Eğer hayata geçseydi pigeonetin nasıl olacağını bilmiyoruz fakat söylenenlere göre geleneksel mobil altyapı ile insanların Telefonlarına bilgi transfer etmek nedenlenacaktı. Ama tabii ki insanların mobil ağlarını tamamen lüzumsuz kılmayacaktı.

facebook-kus-boyutunda-dronelar-ile-internet-dagitacagi-projesini-durdurdu-bir-portal

Kullanıcılar video yüklemediği ve ya yüksek çözünürlüklü resimler açmadıkları sürece, yavaş bir internet bağlantısı da olsa pigeonet kullanılabilecekti. Projenin amacı uzaklardaki insanlara video izletmek, resimler göstermekti. Aslında şirket bunun yanı sıra kendi platformunu kullandırmayı amaçlıyordu. Yani pigeonet kullanarak Messenger kullanabilecektiniz fakat Youtube ya da Netflix gibi platformlar büyük ihtimalle kullanılamayacaktı.

Şirketin projelerinin kendi programlarını kullandırmak üzerine olması yeni bir şey değil. Hatırlarsanız zamanında bedava hizmet veren ‘0.facebook’ (Facebook Zero) vardı. Bu proje bir dönem çoğu insanın sosyal medya ile tanışmasına neden olmuştu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen