İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Facebook, Casuslukla Suçlanan VPN Hizmeti Onavo’yu Kapatıyor
Trendlerdeki Yazı

Facebook, Casuslukla Suçlanan VPN Hizmeti Onavo’yu Kapatıyor

Facebook, ödemesiz market inceleme uygulamalarını sona erdirecek. Bu yolda atılan adımlardan birisi de Onavo VPN programının Google Play Store’dan kaldırılması olacak.

Facebook’un asli özetini yapan kişi şirketin kurucusu Mark Zuckerberg olmuştu. Kongre önünde savunma veren Zuckerberg, “Senatör, biz reklam yayınlıyoruz” demişti. Reklamları kime yayınlayacaklarını seçme teknikleri ise son derece şaibeli duruyor.

facebook-vpn-bir-portal

Facebook’un VPN hizmeti Onavo’nun içinde, Facebook Research uygulamasına ait kodlar bulundu. Bu kodların amacı ise gençlerin online hareketlerini takip edebilmek. Bu vaziyet ortaya çıktıktan sonra yoğun eleştiri alan Facebook, Onavo projesini sonlandıracak. Facebook Research programıyla ilişiği kesilen Onavo kısa bir süre daha yalnızca VPN olarak hizmet verecek. Daha sonra o hizmet de durdurulacak.

Facebook ilaveten inceleme uygulamasına yeni üye alımını da durdurmuş vaziyette. Uygulama Android’de hala çalışsa da Apple, uygulamanın iOS’ta çalışmasına izin vermiyor. Var olan Facebook Researches incelemeları ise devam ediyor.

facebook-onovo-bir-portal

İnsanların online gizlilikleri ve mahremiyetleri konusu ile ilgili çekinceler yaşadığı bir dönemde, sıklıkla skandallarla anılan bir firma için bedava VPN hizmeti karşılığında gizlice insanların verilerini toplamak çok da uygun bir atılım değil. Bu türden incelemelar için oyunculara ödeme yapılan uygulamalar var.

Onavo’nun sözleşmesine göre uygulama “programlarda harcanan harcama, uygulama başına kullanılan mobil ve Wi-Fi bağlantı, ziyaret edilen siteler, ülkeniz, cihazınız ve ağ tipiniz” ile ilgili bilgiler toplayabiliyor. Bir Facebook sözcüsü, “Pazar incelemeları firmaların insanlar için daha iyi ürünler üretmesini sağlıyor. Odağımızı ödül tabanlı incelemelara yönlendireceğiz ki bu da Onavo uygulamasını bitireceğimiz demek.” açıklamasını yaptı.

facebook-vpn-onovo-bir-portal

Facebook, 2013 yılında tam 200 milyon dolar karşılığında Onavo’yu satın almıştı. Onavo vasıtası ile internet trafiğini izleyen Facebook, hangi programları satın alıp hangilerinin özelliklerini kopyalaması gerektiğini de böylelikle öğreniyordu.

Geçtiğimiz yıl Apple’ın tüm mağazalarından kaldırttığı uygulama Android’de kullanılmaya devam ediyordu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen