İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Facebook bu kez ayrımcılık ile suçlanıyor!

Facebook bu kez ayrımcılık ile suçlanıyor!

Facebook, enteresan bir suçlama ile karşı karşıya. Amerika Birleşik Devletleri Konut ve Kentsel Kalkınma Sekreterliği HUD tarafından Facebook ayrımcılık yapmakla suçluyor. Gelin, şimdi iddiaların ayrıntılarına yakından göz atalım.

Açıklamada Facebook’un insanları şahsi yaşamları yaşadıkları bölge ile sınıflandırdığını, ayrımcılık yaparak kişileri ötekileştirdiği ifade edildi. Konut ve Kentsel Kalkınma Sekreterliği Facebook’un adil konut yasasını ihlal ettiğini belirledi.

Facebook ayrımcılık iddiasıyla mahkemelik oldu!!

facebook-sifreleri-duz-metin-olarak-sakliyor-bir-portal

Bu kapsamda Facebook aleyhine bir dava açtı. HUD Baş Sekreteri Ben Carson konu ile ilgili “Bir kişiyi yaşadığı konum ile sınıflandırmak, kişinin yüzüne kapı çarpmak kadar sert” dedi.

ProPublica isimli vakıf yaptığı açıklamada bunun oldukça endişe verici olduğunu ifade etti. Vakıf yayınladığı raporda açık bir biçimde ayrımcılık yapıldığını ortaya çıkardı. Bu rapora göre Facebook, kişilerin yaşadığı konuma göre şahsileştirilmiş reklamlar sunuyor. Örneğin bir İspanyol mahallesinde yaşıyorsanız, yalnızca bu konu hakkında haber ve reklamlar görüyorsunuz.

İlgili Yazı

Facebook ve Google bir kişi tarafından dolandırıldı!


Facebook olayın açığa çıkmasının sonrasında yaptığı açıklamada konumsal ayrımcılıkla mücadele sözü verse de bu söz pekte tutulacağa benzemiyor. Çünkü Facebook 2016 yılından beri ısrarla bu özelliği kullanmaya devam ediyor.

İsmini vermeyen bir Facebook yetkilisi olay ile ilgili “HUD kararına şaşırdık, endişelerini gidermek için onlarla beraber çalışacağız ve konum tabanlı reklam ayrımcılığına karşı mücadele edeceğiz.” şeklinde konuştu. Gazetelere göre davanın sonucunun HUD lehine sonuç vermesi bekleniyor. Bu vaziyette Facebook bir kez daha büyük cezalarla karşı karşıya kalabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen