1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. F-35’lerin İkisi Teslim Alındı, İki Tanesi Daha Teslim Alınacak
Trendlerdeki Yazı

F-35’lerin İkisi Teslim Alındı, İki Tanesi Daha Teslim Alınacak

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, katıldığı söyleşi de iki tane F-35’in teslim alındığını, bu sene içerisinde iki tanesinin daha teslim alınacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsMail Demir, “Akademisyen ve Öğrencilerle Söyleşi” etkinliğinde, Türkiye’nin kendi uzun menzilli hava ve füze savunma sistemini geliştirme projelerinden bahsederken şu açıklama yaptı:

f35-lerin-2-tanesi-teslim-edldi-bir-portal-1

“Hava savunma sistemi kademeli bir olay. Uçaksavar seviyesinden başlayarak hava soluyan platformlara karşı, balistik füzelere karşı, onların çeşitlerine karşı hava savunma zinciri kuruyorsunuz. Bu zincirin alt ve orta kademelerinde ürünlerimiz belli bir aşamaya geldi, testleri yapılıyor. Ama uzun menzile geldiğimizde bu hususta da çalışmalar bir müddet devam edecek. Burada kıssadan hisse bağlamındaki konu şu, bu hususta biz dışarıya muhtaç olmasak dışarından alım ile ilgili bir gündemimiz olmasa bu tür baskılar (F-35 konusu) bu tür tehditler de olmayacaktı. Keşke biz bu işe çok daha önce başlasaydık bugünlerde bu sistemleri almayı konuşmak yerine geliştirmenin artık bittiğini konuşsaydık.”

Demir, Türkiye’nin S-400’leri alması nedeniyle ABD ile çıkan F-35 anlaşmazlıkları konusu ile ilgili ise “F-35 Projesi’ni de biz yürütüyoruz, S-400’ü de ve Patriot’ları da biz yürütüyoruz. Bizim baktığımız alanda ilgilendiğimiz kulvardaki manzara şu. F-35’lerimizin 2 tanesi teslim edildi. Bu sene 2 tane daha teslim edilecek, yıl sonunda gelecek” şeklinde konuştu.

f35-lerin-2-tanesi-teslim-edldi-bir-portal

F-35’lerin önemi konusu ile ilgili da konuşan Prof. Dr. İsMail Demir, F-35’lerin oldukça önemli bir uçak olmadığının altını çizerken, her şeyiyle uçan bir bilgisayardan, akıllı sistemden bahsediyorsunuz sözlerini dile getirdi.

Milli Muharip Uçak Projesi ile ilgili da konuşan Demir, bunun çok erken gibi görülebileceğini ifade etti ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Yani Türkiye’nin, hiç jet savaş uçağı, eğitim uçağı dahi yapmamış bir ülkenin, pervaneli uçağı yeni yapan bir ülkenin 5’inci nesil muharip uçağın üretimine soyunması gerçekten büyük bir proje. Ama ‘Yapmanız gerekiyor mu?’… Bugün F-35’lerin verilip verilmemesi konusu ile ilgili tartışmaları yeniden gündeme aldığımızda çok doğru bir karar olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen