İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. En Fazla Bütçeye Sahip 10 Oyun

En Fazla Bütçeye Sahip 10 Oyun

Bir zaman içinder Tetris bile oyun Dünyası için bir başyapıtken günümüz oyunlarının geldiği vaziyet fazlasıyla büyüleyici. Oyunların artan grafik ve oynanış süresiyle paralel olarak bütçeler de ağızları açık bırakacak bir vaziyete geldi.
Gelişen oyun Dünyasıyla beraber oyunseverler için büyük bir yelpaze ortaya çıkıyor. Aksiyon, macera, rol yapma ve aynısı çoğu farklı kategoride her yıl onlarca oyun piyasaya sürülüyor ve tabiri caizse her biri için servet harcanıyor.

Bu yazımızda oyun Dünyasının en büyük bütçesine sahip 10 oyununu sizler için derledik.

(Not 1: Oyunların bütçeleri 2019’un ekonomik şartlarına göre düzenlenmiştir.)

(Not 2: Yapımcı şirketler her oyunun bütçesi ile ilgili resmi bilgiler paylaşmadığı için yakın zamanda piyasaya sürülmüş olup listede göremediğiniz oyunlar olabilir.)

10. APB: Reloaded

en-fazla-bütçeye-sahip-10-oyun-bir-portal 1
Bütçe: 115 milyon dolar
Çıkış tarihi: 29 Haçünkün 2010
Yayıncı şirket: Realtime Worlds, Electronic Arts, Deep Silver
Ülkemizde büyük bir kitleye sahip olan APB, piyasaya ilk sürüldüğünde Electronic Arts’ın içeriğindeydi yalnız sonrasında GamerFirst’e geçiş yaptı. Güncel adı APB: Reloaded olan oyunun ilk adı ise APB: All Points Bulletin’di.

9. Grand Theft Auto IV

en-fazla-bütçeye-sahip-10-oyun-bir-portal 2
Bütçe: 116 milyon dolar
Çıkış tarihi: 29 Nisan 2008
Yayıncı şirket: Rockstar Games
Kullandığı fizik motoruyla oyun Dünyasına yeni bir soluk getiren GTA IV, bilhassa araç hareketlileriyle dikkat çekmişti. Rockstar Games’in DLC’lerle de destek verdiği GTA IV’ün bütçesi de dönemine göre göz dolduran cinsten.

8. Dead Space 2

en-fazla-bütçeye-sahip-10-oyun-bir-portal 3
Bütçe: 134 milyon dolar
Çıkış tarihi: 25 Ocak 2011
Yayıncı şirket: Electronic Arts
Serinin ilk oyunundan tam 3 yıl sonrasında geçen Dead Space 2, kullanıcılara sunmuş olduğu atmosferle adını duyurmayı başarmış bir oyun. Oyunun en dikkat çeken özelliğiyse psikolojik olarak kullanıcıları etkileyebiliyor olması. Her kullanıcıda olmasa da çoğu kullanıcının yorumu bu istikamette.

7. Shadow of the Tomb Raider

en-fazla-bütçeye-sahip-10-oyun-bir-portal 4
Bütçe: 135 milyon dolar
Çıkış tarihi: 14 Eylül 2018
Yayıncı şirket: Square Enix
Oyun Dünyasında uzun süredir var olan Tomb Raider, ana karakterimiz Lara Croft’un gelişen grafiklerle beraber geçirdiği evrime tanık olmamızı sağladı. Serinin en güncel oyunu olan Shadow of the Tomb Raider, önceki oyunlara göre daha karanlık bir atmosfer vadediyor.

6. Destiny

en-fazla-bütçeye-sahip-10-oyun-bir-portal 5
Bütçe: 148 milyon dolar
Çıkış tarihi: 9 Eylül 2014
Yayıncı şirket: Activision
2014 yılında kullanıcılarla buluşan Destiny, rol yapma unsUrlarıyla FPS’i harmanlıyor. Başarılı grafikleriyle takdir edilen oyunun eleştirilen kısmı ise söz verilen açık Dünya atmosferinin sağlanmamış olması.

5. Halo 2

en-fazla-bütçeye-sahip-10-oyun-bir-portal 6
Bütçe: 212 milyon dolar
Çıkış tarihi: 9 Kasım 2004
Yayıncı şirket: Microsoft Studios
Aksiyon konusu ile ilgili kullanıcıları doyurmayı başarmış olan Halo 2, epey yüksek olan bütçesine ek olarak ortaya koyduğu satış başarısıyla da listelerde uzun süredir yer alıyor.

4. Final Fantasy VII​

en-fazla-bütçeye-sahip-10-oyun-bir-portal 7
Bütçe: 214 milyon dolar
Çıkış tarihi: 31 Ocak 1997
Yayıncı şirketler: Sony Computer Entertainment, Eidos Interactive
Çıkış yaptığı yıla rağmen son derece büyük bir bütçeye sahip olan Final Fantasy VII, çoğu kullanıcı tarafından serinin en iyi senaryosuna sahip oyunu olarak hatırlanıyor. Büyük bir kullanıcı topluluğunun rol yapma oyunlarını sevme nedeni olarak Final Fantasy VII gösterilebilir.

3. Star Wars: The Old Republic

en-fazla-bütçeye-sahip-10-oyun-bir-portal 8
Bütçe: 223 milyon dolar
Çıkış tarihi: 20 Aralık 2011
Yayıncı şirketler: Electronic Arts, LucasArts
Geçtiğimiz dönemlerde online serverlarındaki sorunlarden ötürü reaksiyon çeken yapım, piyasaya çıktığı dönem yayınlanan başarılı fragmanlarıyla adından çokça söz ettirdi. Fragmanlara bile bu kadar özenen yapımcıların oyuna bu denli yüksek bütçeler ayırmasına şaşırmamak lazım.

2. Grand Theft Auto V

en-fazla-bütçeye-sahip-10-oyun-bir-portal 9
Bütçe: 285 milyon dolar
Çıkış tarihi: 17 Eylül 2013
Yayıncı şirket: Rockstar Games
Koca bir neslin aklında yer edinmiş olan Grand Theft Auto serisinin son oyunu olan Grand Theft Auto V, 2013’te çıkmış olduğu halde online oyun modunun sürekli yenilenmesiyle beraber kullanıcıları memnun etmeye devam ediyor. Rockstar Games’in oyuna gösterdiği özeni takdir etmek gerek.

1. Call of Duty: Modern Warfare 2

en-fazla-bütçeye-sahip-10-oyun-bir-portal 10
Bütçe: 292 milyon dolar
Çıkış tarihi: 10 Kasım 2009
Yayıncı şirket: Activision
Serinin birbirine bağlı olarak ilerleyen öyküsüyle kullanıcılara hem dramı hem de aksiyonu aynı anda yaşatmayı başaran Modern Warfare 2, başarılı hikayenin yanısıra online serverlarıyla da kullanıcıları memnun etmeyi başaran seyrek oyunlardan biri.

Yukarıdaki notlarda da açıkladığimiz gibi piyasada bulunan çoğu oyunun resmi bütçe verileri yayınlanmadığı için liste umduğunuz gibi olmayabilir. Yazıda bulunan bütçeler yayınlanmış olan ortalama bütçelerdir. Oyun Dünyasıy ile ilgili daha çok listeye erişebilmek için bizi takip edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen