İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Girişimcilik
 3. E-Ticaret Mağazanızın Başarılı Olmasını Sağlamak İçin 5 Harika Yol

E-Ticaret Mağazanızın Başarılı Olmasını Sağlamak İçin 5 Harika Yol

Bir e-ticaret mağazanız varsa, mağazayı geliştirip satışları artırmak için büyük ihtimalle çok zaman ve para harcıyorsunuz. Araştırmak, analiz etmek, fikirler denemek tam da yapmanız gereken şey, tamamiyle doğru yoldasınız. bir-portal platformu olarak sıklıkla girişimci yatırımcılara e-ticarete odaklanmalarını tavsiye ediyoruz, bu doğrultuda şayet e-ticarete başladıysanız, mağazanızın başarılı olması için de çoğu ipucumuz var.

1. E-POSTA LİSTENİZİ GENİŞLETİN

Dünya’da 2,5 milyar insan e-posta kullanıyor. Önümüzdeki 2 yılda ise söz konusu rakamın 2,9 milyara ulaşması bekleniyor. Bu neredeyse internet kullanıcılarının yüzde 80’i demek. Böylelikle e-posta pazarlaması, bütün Dünya’da en hızlı ve en etkili biçimde sağlanabilecek bir pazarlama tekniği fırsatı sağlayacak. E-ticaret sitenizin satışlarını artırmak istiyorsanız, e-posta listenizi genişletmenizi şiddetle öneririz.

E-posta pazarlaması, işletme sahiplerinin birden fazla tüketiciye ulaşmalarını basitçe sağlar. Özellikle ufak işletme sahipleri için, email, TV, radyo gibi geleneksel pazarlama kanallarından daha iyi bir seçimdir. E-posta listenizi genişletirken, müşterilerin tamamını aynı kategoriye eklemeyin, hangi müşterinin hangi ürünler ile ilgileneceğini esas alarak bülteninizi geliştirin.

2. İPUÇLARINI KULLANIN

 • E-ticaret sitenizde yükselmeyi istiyorsanız, bütün Dünya’da kabul gören çok farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerin ne kadarını uygulayabilirseniz, o kadar verim elde edersiniz.
 • Henüz ürünü satışa koymadan önce, ürünün trend bir ürün olduğunu ve daha iyisinin çıkmadığını bilmeniz de fayda var. Yanlış ürünler için yola koyulmadığınıza emin olun.
 • Müşterilerinizi tanımaya çalışın; her bir müşteri, etrafındaki insanlar ile beraber aynı anda yüzlerce müşteri anlamına gelir. Ürünü nasıl kullanacakları konusu ile ilgili yardımcı olun ve nelere ihtiyaçları olacaklarını öğrenmeye, ürünü neden ihtiyaç duyduklarını anlamaya çalışın.
 • Müşteriniz sadece bir ürüne ihtiyacı olduğunu söylüyorsa, onu sıkıp diğer ürünler için tavsiyede bulunmayı; bu her müşteriyi bıktırır.
 • Aciliyet oluşturmaya çalışın. Sınırlı süre için bir ürünün fiyatını indirdiyseniz, bundan müşterilerinizin haberinin olmasını sağlayın. Ürün sayfasına bir geri sayım sayacı koyabilirsiniz.
 • Bir e-ticaret sitesinde memnuniyet oranını yükseltmenin en iyi yollarından biri hediye göndermektir. Çok ucuza hatta maddi değeri olmasa bile ufak hediyeler bile müşteriyi memnun eder. Örneğin son dönemde, e-ticaret siteleri ufak çikolata paketleri yaptırıp, sipariş kutusuna eklemektedirler.
 • Ürün fiyatlarını belirlerken, 7 ve 9 gibi büyülü rakamlarını kulanın.
 • Ürün sayfalarında, ürünleri kullananlardan gelen hikayelere ve kullanım örneklerine yer verin. Böylelikle bir ürün ile ilgili fikri olmayan bir müşteri, ürünü aldıktan sonrasını bile hayal etmeye başlayabilir.
İlgili Yazı

Fotoğraf Çekerek Ayda 9 Bin Lira Para Kazanmak Mümkün!

3. SEO YAPIN

Elbete e-ticaret platformlarında en fazla dikkat etmeniz gereken bir diğer konu Arama Motoru Optimizasyonu’dur. (Searching Engine Optimization) İnsanlar bir ürüne ihtiyaç duyduklarında bunu genelde arama motorlarında ararlar. Genellikle de bunu Google’ı kullanarak gerçekleştirirler. Google’de bilhassa ilk sayfada olmak markanıza büyük değer katacaktır ve bu hiç ummadığınız bir anda çok ciddi satışlar elde etmenizi sağlayabilir.

SEO çok kapsamlı bir konudur ve bu konuda bilginiz yoksa profesyonel destek almanızı da tavsiye ediyoruz. Eğer kendi başınıza başlangıç seviyesinde yola koyulmak istiyorsanız, tavsiyelerimiz;

 • Bilgilendirici ve anahtar kelimeyle alakalı başlık etiketleri, meta açıklamaları, optimize edilmiş etiketler oluşturmak, tıklama oranını ve nitelikli internet trafiğini artırmaya yardım eder.
 • Web sitenizin mobil versiyonunu ve mağaza programlarını oluşturun. Ayrıca bütün platformlarda (Responsive) adı verilen uyumlu bir tasarıma sahip olmasını sağlayın.
 • Ürün sayfalarınızda, ürünler için açıklayıcı makaleler bulundurun.
 • E-Ticaret sitenizin Facebook, Twitter, Google+, Pinterest ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarını açın ve buralardan bağlantı alın.
İlgili Yazı

Az Bilinen 50 Hızlı Para Kazanma Yolu

4. YORUMLAR ALIN

E-Ticaret sitelerinde satışları artıran ve internet sitelerine en fazla güven veren konulardan biri yorum ve araştırma almaktır. Şu anda Dünya’da en fazla satış yapan internet siteleri bunun yanı sıra en fazla yorum alan sitelerdir. Bu doğrultuda yorum almak çok değerlidir. Yorum almak konusu ile ilgili problemler yaşıyorsanız, en fazla tavsiye ettiğimiz şey; yorumlar üzerinden kullanıcılara puanlar vermek ve bu puanları alışveriş çeklerinde kullanmalarını sağlamaktır.

Yorum almanızı sağlayacak diğer teknikler ise;

 • Yorum bölümünü basitleştirin ve bütün düzeydeki kullanıcıların kullanabileceği biçimde geliştirin,
 • E-posta ile kullanıcılara erişerek, yorumda bulunmalarını isteyin
 • Sosyal medyada sizi takip eden takipçilerinizden sattığınız ürünlere yorumlar yapmalarını isteyin, eğer yeterli geri dönüş alamıyorsanız birkaç çekiliş yaparak hediye verebilirsiniz.

5. RAKİP ARAŞTIRMASI YAPIN

E-Ticaret sitelerinde 1 numara olmak istiyorsanız, yapmanız gereken en önemli konulardan bir tanesi de rakip incelemesi yapmaktır. Sizinle aynı kategoride satış yapan diğer siteler, sizden neyi daha iyi yapıyor? İşte tam anlamıyla yanıt bulmanız gereken soru bu.

Hatta çoğu e-ticaret sitesinde sırf bu konuda çalışan personeller bulunur; bu personeller rakip sitelerden çeşitli zamanlarda alışveriş yaparak, ne yaptıklarını araştırırlar. Burada devreye kuramsal bilgiler girmez. Her rakip şüphesiz farklıdır; bu nedenden dolayı ya da kendi başınıza, ve ya profesyonel olarak araştırma yapmalısınız. Her yaptığınızda araştırmada yeni bir fikir edineceğimize eminiz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (1)

 1. 2 sene önce

  Ellerinize sağlık Okan Bey. Herkes için çok faydalı bir yazı olmuş. İlginize teşekkür ederim.