İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. E-Spor Dünyasına Girmenizi Sağlayacak 10 Oyun

E-Spor Dünyasına Girmenizi Sağlayacak 10 Oyun

Çevrimiçi ortamda oynanan oyunlar, vakitle daha keyifli ve çekişmeli hâle geldiler. Artık görülmemiş bir sektör, görülmemiş bir spor dalı var. Bugün, o dünyaya ismim atma olanağı yayınlayan 10 bilgisayar oyununu derledik.
İnternet üzerinden rakiplerle hünerlerinizi kapıştırdığınız e-spor oyunlarına her geride bıraktığımız gün bir yenisi ekleniyor. Turnuvaları düzenlenen ve ciddi para mükafatı verdiği bu oyunlar, bundan sonra kendi sektörlerini ve ekonomilerini inşa ettiler. Birçoğu düşük ve orta segmentli bilgisayarlarda bile düzgünce çalışan, 10 adet e-spor oyununu sizler amacıyla bu haberimizde derledik.

Önce herkezin bildiği oyunlardan başlıyor, sonrasında bu dünyanın yeni senedız oyunlarına değiniyoruz. Eğer bu işlere çok meraklıysanız, listedeki oyunların hepsini duymuş olabilirsiniz. Bu amaçla açıklamar evresinde oyunların birtakım ilgi çekiçi yönlerinden de bahsettik.

 

Counter-Strike: Global Offensive

espor-dünyası-bir-portal
CS 1.6 ile yagınlaşan Counter furyası aldı kafasını gidiyor. Öncesinde çok oyunculu FPS oyunu olarak oyuncuların birbirleriyle silahlarla kapışmasını gerçekleştiren Counter-Strike: Global Offensive, birkaç ay evvelce pazara sürdüğü CS:GO Danger Zone oyun moduyla, PUBG ve Black Ops 4 gibi Battle Royale çeşidine de giriş yapmıştı. Danger Zone ile birlikte bedava sürümünü de CS:GO amacıyla yayınlayan Valve, şimdilerde başlattığı yeni bir sistem ile bedava versiyonda 21. civara gelen oyuncuları – oyunu satın almış gibi – Seçkin Statüsü’ne yükseltiyor.

 

Dota 2

espor-dünyası-bir-portal 1
E-spor dünyasının en eski ve köklü oyunlarından Dota serisinin ikinci oyunu Dota 2, sahip bulunduğu detaylı mekanikleriyle oynayanları cezbediyor. MOBA (çok oyunculu online harp arenası) türü oyunların üstadı Dota, diğer MOBA oyunlara göre daha stratejik ve zor bir oyun tecrübesi sunuyor. Oyuncular, karşı tarafın kulelerini patlatıp merkezini yok etmeye çalışıyorlar.

 

Fortnite

espor-dünyası-bir-portal 2
Fortnite geride bıraktığımız sene amacıylade şaşırtıcı bir çıkış sergiledi. Battle Royale oyunu olan Fortnite, PUBG’nin optimizasyon sorunu sebebiyle kaybettiği oyuncuları bir bir kendisine topladı. Sadece harpmak yerine kendi yapılarınızı inşa edip kendinizi koruma altına alabildiğiniz Fortnite, hem mobil hem PC hem de konsollar üzerinden oynanabiliyor. Yapımcısı Epic Games yönünden uygulanan güncellemeler ile nerdeyse her hafta diğer bir yeniliğe sahip olan oyunda oyuncuların sıkılması olası görülmüyor.

PlayUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

espor-dünyası-bir-portal 3
Battle Royale oyunlarının en popülerlerinden PUBG, gerçekçi oyun motoruyla harp tecrübesini bir üste dereceye taşıyor. Oyuncuların aynı uçaktan bir adaya atlayarak başladığı PUBG, elektriksel alan ile oyuncuların aynı yere gitmeye zorlanmasıyla bir hayli çekişmeli çatışmalara sahne oluyor. Her sene turnuvaları düzenlenen Battle Royale oyunu PUBG sayesinde, yalnızca 2018 senesi amacıylade yüzlerce oyuncu milyonlarca dolar mükafat kazanıldı.

League of Legends

espor-dünyası-bir-portal 4
Gençlerin hararetle oynadığı LOL’ü mutlaka duymuşsunuzdur. Dota ile aynı tür amacıylade tespit edilen LOL’de oyuncular karşı takımın merkezini yok etmeye çalışıyorlar. 134’ten çok şampiyonun varbulunduğu LOL’de satın alınabilen kostümler ile şampiyonlar özelleştirilebiliyor, bu sayede daha muhteşem bir görünüş ile rakiplerinize korku salabiliyorsunuz. Sürekli güncellenen ve oyun içi adaletin sağlanılması amacıyla çalışılan LOL, ufak büyük demeden her kesimden oyuncuya hitap ediyor.

Call of Duty: Black Ops 4

espor-dünyası-bir-portal 5
PUBG gibi Battle Royale türünde tespit edilen COD: Black Ops 4, diğer Battle Royale oyunlarına göre sahip bulunduğu süratli oynanışıyla öne çıkıyor. Oyuncular uçaktan atladıktan sonra ekipmanlarını toplayıp oyunun yavaşça kapandığı yere doğru ilerliyorlar. Helikopter dahi kullanılabilen COD: Black Ops 4, daha evvelce aynısı görülmemiş Battle Royale oynanış stiliyle turnuvalara da göz kırpıyor. Oyunun fiyatının 450-500 TL seviyesinde olması ise ülkemizdeki oyuncuların çoğunun Black Ops 4’ü deneyimlemesinin önüne geçiyor.

Hearthstone

espor-dünyası-bir-portal 6
Kart oyunlarının online ortama taşınmış hâli olan Hearthstone, stratejinin ve ileri görüşlülüğün hayati ehemmiyet taşıdığı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Hem mobil platformda hem de PC platformunda tespit edilen Hearthstone; boş vakitlerınızda 5’er dakikalık oynanışıyla sıkılmanızı engelleyebilirken, sahip bulunduğu lig sistemiyle de kendinizi üst civarlara taşımanıza imkan sağlıyor. Oyunu diğer oyunlarından ayıran bir özelliği ise sizi denginiz olan rakiplerle eşleştirmesi. Bu sayede oyuna ilk başladığınızda çok kuvvetli rakipler yönünden ezilmiyor veya oyunda güçlendiğinizde çelimsiz rakipler yüzünden sıkılmıyorsunuz.

Heroes of the Storm (HoTS)

espor-dünyası-bir-portal 7
Dünya çapında en çok oynanan oyunlardan birisi olan Heroes of The Storm, online oyunlar arasındaki konumunu koruyor. Hearthstone’un ve Overwatch’un üreticisi olan Blizzard’ın 2015’te pazara sürdüğü oyunu HoTS, LOL ve Dota gibi MOBA türünde kullanıcıların çarpışmalarına imkan tanıyor. Her ne kadar son günlerde popülaritesi azalsa da tekrar de oyuncuların vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Realm Royale

espor-dünyası-bir-portal 8
Geçtiğimiz senenin ortalarında pazara sürülen Realm Royale, PUBG ve Black Ops 4 ile aynı klasmanda yer alıyor. Atınızı çağırıp oyun haritasında gezebildiğiniz Realm Royale hem yakın ilişki silahlarıyla hem de uzak ilişki silahlarıyla eski çağları andıran bir çarpışmaya ön ayak oluyor. Oyuncuların gizlenme ve ışınlanma gibi özel güçlere de sahip bulunduğu Battle Royale oyunu Realm Royale  bedava bir şekilde oynanabiliyor.

Smite

espor-dünyası-bir-portal 9
2014 senesinde Hi-Rez Stüdyoları (Realm Royale’in de üreticisi) yönünden pazara sürülen ve MOBA oyun çeşidine görülmemiş bir nefes getiren Smite, deyim yerindeyse 3 ebatlı League of Legends tadını oyunculara sunuyor. 3 ebatlı bir şekilde karşı tarafın kulelerini ve nihayetinde merkezini patlatmayı amaçladığınız Smite, bedava bir şekilde çoğu platformdan oynanabiliyor.
E-spor bugünümüzde gerektiğince yaygınlaştı. Düzenlenen turnuvalar ile milyonlarca dolar mükafat kazanan oyuncular, başarılarını dünyaya duyurur hâle geldi. Siz de kendinizi bu alanda ilerletmek ve göstermek istiyorsanız listelediğimiz oyunlar arasından istediğinizi indirip oynamaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen