1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. e-devletten kredi ve çeklere bakılabilecek

e-devletten kredi ve çeklere bakılabilecek

Birçok vatandaşlık İşlemini gerçekleştirebildiğimiz e-Devlet, kredi limiti ve çek bilgilerini para ödemeden öğrenmek isteyenler için yeni bir hizmeti devreye soktu.
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aşağı yukarı bütün resmi işlerini halledebildiği e-Devlet, görülmemiş bir hizmetle vatandaşların yüzünü güldürmeyi başardı. Bu yeni hizmetle beraber her ay bir kez olmak şartıyla kredi limitinizi ve çek bilgilerinizi öğrenebileceksiniz.

e-devletten-kredi-ve-çeklere-bakılabilecek-bir-portal-1

Bildiğiniz gibi kredi limiti, risk raporu gibi ayrıntılara para ödemeden erişmemiz imkânsızdı. Birlikte çalıştığınız bankalar bile bedava biçimde kredi limitinizi raporlamıyor. e-Devlet’in yeni hizmetinden önce Findeks ve aynısı platformlardan kredi limit bilgilerimizi belirli ücretler karşılığında öğrenebiliyorduk yalnız artık buna gerek kalmadı.

Türkiye Bankalar Birliği’yle e-Devlet’in ortak çalışmasının sonucu olarak “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” isimli hizmet dün (14 Mart) aktifleştirildi. Yeni hizmetle beraber kredi limit bilgilerimizi ve çek bilgilerimizi para ödemeden denetleyebiliyoruz. Peki, bu hizmet nasıl kullanılıyor?

Öncelikle TC kimlik numaranız ve şifreniz ile beraber e-Devlet’e giriş yapmanız gerekiyor.
Ardından karşınıza gelecek ana sayfadaki arama kısmına “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazarak hizmetize erişim sağlıyoruz.

e-devletten-kredi-ve-çeklere-bakılabilecek-bir-portal
Arama bölümünden hizmete giriş yaptığınızda karşınıza “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ve “Çek Bilgileri” olarak iki farklı seçenek çıkacak. Bu seçeneklerden birini seçip, sonrasında hemen altta bulunan Butona basıp bir sonraki adıma geçebilirsiniz.
Açılan bu sayfada hizmet ile ilgili bazı bilgiler ve sağ üstteki bir talep düğmesi yer alacak. Gereken bilgiyi edindikten sonra Butona tıklayarak müracaatnızı oluşturabilirsiniz. Diğer hizmetlerin aksine bu rapor anında size ulaşmıyor. Raporun düzenlenmesi için belli bir süre beklemeniz gerekiyor ve işlem bitirildiğinde SMS ile bilgilendiriliyorsunuz.
Unutmadan yeniden hatırlatalım; bu hizmeti ayda bir kere kullanma limiti bulunuyor. Başvurunuzu yaptığınızda aynı sayfayı yeniden ziyaret ederseniz alttaki gibi bir manzarayla karşılaşacaksınız.

Bahsi geçen hizmet henüz dün aktifleştirildiği için sistemde yoğunluk yaşanıyor olabilir. Bu nedenden kaynaklı birkaç gün boyunca rapor isteği oluştururken zorlanabilirsiniz.

e-Devletten nasıl öğreneceksiniz

Bu hizmetten yararlanmak isteyen Kullanıcılar, e-Devlet kapısında bulunan kimlik doğruluğunu sağlama tekniklerinden biri ile kimliklerini doğruladıktan sonra, “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” hizmetini seçerek, “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” ya da “Çek Bilgileri” raporlarından birini talep edebilecek. İlgili isteğin Türkiye Bankalar Birliğine iletilmesinin sonrasında, buraya gelen isteklerin yoğunluğuna bağlı olarak 2 saat ile bir gün arasında rapor hazırlanıp Kullanıcıya SMS ile raporun hazır olduğuna dair bilgi iletilecek.

.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen