1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Dünya’ya En Yakın Gezegen Hangisi?

Dünya’ya En Yakın Gezegen Hangisi?

Dünya’ya en yakın gezegen hangisidir? Çoğu insanın vereceği yanıt Venüs’tür. Ancak, aslında Dünya’ya en yakın gezegen Merkür olabilir.

12 Mart Salı günü yayınlanan Physics Today dergisinde bulunan bir yoruma göre Venüs, yılın belirli bir döneminde yörüngesel olarak Dünya’ya en yakın gezegen konumuna geliyor. Ancak yılın tümüne baktığımızda Merkür, daha uzun bir süre Dünya’ya en yakın gezegen konumunda kalıyor.

İlgili Yazı

Ay’da Kolonileşmeye Yardımcı Olabilecek Proje: Yerinde Kaynak Kullanımı…

Alabama Üniversitesi’nden Tom Stockman, ABD Ordusu Mühendis Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nde makine mühendisi olan Gabriel Monroe ve NASA’da makine mühendisi olan Samuel Cordner “Bazı dikkatsizlikler, belirsizlikler ve ya grup kanaatinin fenomenine göre bu tanınmış bilgi, gezegenler arasındaki ortalama mesafe ile ilgili yanlış bir varsayıma dayanıyor” açıklamasında bulundu.

Venus-bir-portal-min

İnsanlar iki gezegen arasındaki mesafeyi hesapladıklarında, genelde iki gezegenin ortalama uzaklıklarını Güneş’e olan uzaklıklarından çıkarırlar. Ancak bu hesaplama, iki gezegen arasındaki mesafeyi birbirlerine en yakın olduğu mesafeyi hesaplar. İki gezegen farklı hızlarda hareket ettiği için bu sürenin bir bölümünde Venüs, Güneş’in diğer tarafında bulunuyor.

İlgili Yazı

Ay’ın Bilinmeyen Renklerini Ortaya Çıkaran Fotoğraf

Araştırmacılar, gezegenler arasındaki mesafeleri ölçmek için nokta çemberi tekniği adı verilen yeni bir matematik yöntemi geliştirdi. Bu teknik, her bir gezegenin yörüngesindeki bir dizi nokta arasındaki mesafeyi ortalamaya göre hesaplıyor.

Bu biçimde ölçüldüğünde yılın daha uzun bir bölümünde Merkür, Dünya’ya en yakın gezegen olarak belirlendi. Aynı zamanda Merkür, Satürn ve Neptün’e ve diğer bütün gezegenlere en yakın gezegendi.

Ancak, herkes bu yeni “en yakın” gezegen tanımını kabul etmiyor.

Uzay Bilimi Laboratuvarı ve UC Berkeley’deki astronomi profesörü Steven Beckwith “Bu, ‘en yakın’ı tekrar tanımlamanın enteresan bir yolu, yalnız çok etkili bir teknik değil” açıklamasında bulundu.

İlgili Yazı

13.8 Milyar Yılda Evren Nasıl 46 Milyar Işık Yılı Genişledi?

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Uzay Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen