1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Dünya’nın Kaç Yaşında Olduğunu Nereden Biliyoruz?

Dünya’nın Kaç Yaşında Olduğunu Nereden Biliyoruz?

Dünya’nın yaşı, bilim insanlarının en çok ilgisini çeken konulardan biri. Araştırmalara göre gezegenimiz 4.54 milyar yıl yaşında ancak bu tahminin 50 milyon yıl hata payı var.

Dünya’nın bir nüfus kağıdı, bir doğum belgesi yok. Gezegenimizin yaşı söz hususu olduğunda bilime güveniyoruz. Son 400 senedir Dünya’nın yaşını hesaplama çalışmaları devam ediyor. Deniz seviyesindeki değişimi, sıcaklık farklarını ya da okyanusların tuzluluk oranlarını inceleyerek sonuca gitmeye çalışan bilim insanları, aşağı yukarı bir yaş bulmayı başardılar.

Bilim insanları, gezegenimizin yaşını saptamak amacıyla genelde taşların kimyasal yapılarını inceliyor. Daha önceki yöntemlerin başarısız olması ve teknolojik gelişmeler yardımıyla gezegenimizi daha yakından tarife ihtimaline erişiyoruz.Taşlarla alakalı çalışmalarda da en mühim problemlerden bir tanesi olarak tektonik plakaların sıksık hareket durumunda olması gösteriliyor. Eski dönemlerden kalma taşlar oldukça toprakta geri dönüştürülmüş durumda.

dünyanın yaşı

Bir diğer problem ise Büyük Rahatsızlık adı verdiği bir olaydan kaynaklanıyor. Bu olay, birtakım toprak katmanlarının eksik olması olayı olarak özetlenebilir. Mesela ABD’deki Büyük Kanyon’da tespit edilen taşlar arasında olması gereken 1.2 milyar senelik misaller eksik.

20. yüz senenin başında, radyometrik tarihleme tekniği kullanılmaya başlandı. Bu teknikte radyoaktif izotopların vakitle diğer elementlere dönüşme hızlı mühim rol oynadı. Var olan elementleri inceleyerek taşların oluşum zamanını meydana çıkaran bu çalışmalar daha net neticeler elde etmeyi sağlıyor.Şimdiye kadar tespit edilen en eski taşlar, kuzeybatı Kanada’da tespit edilen Acasta Gnesis isimli taşlar oldu. Bu taşların geçmişi tam 4.03 milyar sene evveline dayanıyor. Her kıtada 3.5 milyar seneden daha eski taş örnekleri bulunuyor.

Avustralya’da oluşturulan çalışmalarda, dünya üzerindeki en eski mineraller bulundu. Bu ufak zirkonyum silikat kristallerinin yaşı 4.3 milyar olarak hesaplandı. Bu minerallerin kaynağı olan taşlar ise şimdilik bulunamadı.

dünya katmanı

Gezegenimizin yaşını belirlemek hususu ile alakalı komşularımızdan da yardım alıyoruz.

Dünya ve diğer gök cisimlerinin oluşumundan yola çıkan bilim insanları, bizim gezegenimiz gibi yüzey değişimleri olmayan Ay’dan toplanan misallere bakıyorlar. Ay’ın yüzeyinden toplanan taşların yaşı ise 4.4 ila 4.5 milyar sene arasında.

Bu noktada, Ay’ın meydana çıkışı konusunda uzlaşılamamış olması bir problem teşkil ediyor.1953 seneında, Arizona’daki Diablo Kanyonu’na düşmüş olan göktaşından kalanları araştıran jeologlar, Dünya’nın yaşını daha net olarak tespit etmeyi başardılar. California Institute of Technology’den jeokimyager Clair Cameron Patterson, meteordan alınan kurşun izotoplarını araştırdı ve Dünya’nın yaşının 4.53 milyar ile 4.58 milyar arasına bulunduğunu saptadı.

Taşları ve çevre etmenleri araştıran bilim insanları, Dünya’nın yaşını 4.54 milyar sene olarak belirlediler. Samanyolu Galaksisi 13.2 milyar yaşında, evrenin kendisinin ise 13.8 milyar sene yaşında bulunduğu düşünülüyor.

yeryüzü

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen