1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Dünyanın İlk Cinsiyetsiz Yapay Zeka Sesi

Dünyanın İlk Cinsiyetsiz Yapay Zeka Sesi

Teknolojinin bir cinsiyetinin olmaması gerektiğini düşünen incelemeciler, yoğun çalışmalar neticesinde herhangi bir cinsiyeti temsil etmeyen bir yapay zeka sesi oluşturdular.
Apple, Google, Amazon gibi birçok şirket Kullanıcılara yapay zeka destekli bir sanal asistan hizmeti sunmaktadır. Teknolojiyi kullanmayı basitleştiren bu asistanların en büyük ortak özelliği, neredeyse bütününün bir kadın tarafından seslendiriliyor olması. Bir diğer deyişle bütün sanal asistanlar, cinsiyetsiz olan bir teknolojiye cinsiyet biçiyorlar.

EqualAI ve Virtue’ya bağlı incelemeciler, Dünyanın ilk cinsiyetsiz sanal asistan sesini oluşturmayı başardılar. Büyük bir çalışma neticesinde ortaya çıkan Q isimli ses, insanların herhangi bir cinsiyet ayırt edemeyeceği bir frekansta oluşturulmuş vaziyette. Bu sayede sesin kullanıldığı sanal asistan bir erkek ve ya kadın olarak algılanmıyor.

cinsiyetsiz-asistan-yapay-zeka-bir-portal

İlgili Yazı

Sesli Asistanınız Gerçekte Kime Çalışır?

Araştırmacılar ‘nötr’ yani cinsiyetsiz bir ses oluşturmak için ilk olarak sesleri nötre en yakın katılımcıların seslerini kaydettiler. Daha sonra Avrupa çapında 4.600 kişi ile bir inceleme gerçekleştirildi ve katılımcıların, dinledikleri sese 1 ila 5 arasında bir puan vermesi istendi. 1, erkek sesini temsil ederken, 5 kadın sesini temsil ediyordu.

Ses perdesi, filtreler ve ses tonları üzerinde gerekli çalışmaları yürüten incelemeciler, 145 ve 175 hertz aralığındaki seslerin nötr olarak algılandığını ortaya çıkardılar. Daha yüksek frekanstaki sesler kadın sesi olarak algılanırken, daha düşük frekanstaki sesler erkek sesi olarak algılanıyordu.

Q isimli sesin ortaya çıkarılmasındaki en büyük neden, teknolojinin bir cinsiyete büründürülmesinin engellenmesi. Çoğu sanal asistan kadın sesine sahip ve bu vaziyet, kadınların toplumda yardımcı, düzenleyici ve destekleyici rolü olduklarına dair algının yıkılmasının önüne geçiyor.

Google ve Apple gibi şirketler, sanal asistanları için erkek sesi opsiyonu da ekliyorlar. Ancak incelemeciler, sanal asistanların cinsiyetlerden arındırılmış nötr bir ses opsiyonuna sahip olması gerektiğini savunuyorlar. Q sesi, sanal asistanların cinsiyetsiz olması konusu ile ilgili şu ana kadar gerçekleştirilmiş en önemli çalışma.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Teknoloji Haberlerimize de Göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen