1. Ana Sayfa
  2. Uzay
  3. Dünyada bir ilk! Bir kara delik ilk kez fotoğraflandı!

Dünyada bir ilk! Bir kara delik ilk kez fotoğraflandı!

Karadelik-fotograflandi-bir-portal-min

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı, 2012 yılında bir kara deliğin çevresini gözlemlemek amacıyla Event Horizon Teleskobu’nu inşa etti. Teleskop, o günden beri kara delik ile ilgili veri topluyordu. Merakla beklenen kara delik fotoğrafı da sonunda vakıf tarafından yayınlandı. Vakıf kara delik fotoğrafı paylaşarak Dünyada bir ilki gerçekleştirmiş oldu.

Söz konusu yayın ve fotoğraflar NASA tarafından da paylaşıldı. NASA üst düzey görevlisi Paul Hertz olayı “EHT için müthiş bir başarı” olarak nitelendirdi.

İlgili Yazı

Araştırmacılar 83 Süper Yaşlı, Süper Kütleli Kara Delik Keşfetti

Kara delik fotoğrafı ile bir ilke imza atıldı!

Bugün inanılmaz toplantı kararı alan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı, Horizon Teleskobu’nun çektiği ilk kara delik fotoğrafını Dünya ile paylaştı. Kurul, söz konusu gelişmeyi “çığır açan gizem” olarak değerlendiriyor.

40 milyar kilometre çapıyla Dünya’dan üç milyon kat daha büyük olan devasa kara deliği bilim insanları “dev canavar” olarak tanımladı.

Dünya’dan 500 bin katrilyon (500 kentilyon) kilometre uzakta olan kara deliğin fotoğrafını çekmek için Dünyanın farklı bölgelerinde bulunan 8 adet teleskop kullanıldı.

Kara delik Mieser 87 galaksisinin merkezinde yer alıyor.

Karadelik-fotograflandi-2-bir-portal-min

Bu olayın yaşanması ile beraber Dünyada da bir ilk gerçekleştirilmiş oldu. İlk kez bir kara delik fotoğraflamak mümkün oldu. Bu önemli fotoğrafın ve bulguların Astrofizik Dünyasında bir dönüm noktası olabileceği ifade edildi. Zira kara deliklerin çevresi evrenimizdeki en korkunç ve gizemli yerlerden biri olarak gösteriliyor. Kara delikler; kendisine yaklaşan yıldızları, gezegenleri, gazı, tozu ve her çeşit elektromanyetik radyasyonu geri döndürülemez biçimde yutuyor ve yok ediyor.

Harvard & Smithsonian Astrofizik Merkezinde, Event Horizon Teleskopu Direktörü Astrofizikçi Sheperd Doeleman Reuters’a yaptığı konuşmada: “ Bir kara deliğin fotoğrafını çekmek son derece vizyoner bir proje. Söz konusu projede Dünya genelinde 200 ortaklığa sahibiz.” dedi. Proje ABD’nin liderliğinde olsa da çok sayıda ülkenin katılımı ile sonuca ulaştı.

Projede görevli bilim insanlarından biri olan Dimitrios Psaltis’e göre inceleme Albert Einstein’ın izafiyet teorisine katkı sunacak.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilim Vakfı’nın düzenlediği basın toplantısı Brüksel, Santiago, Şangay, Taipei ve Tokyo’da eş zamanlı olarak yapıldı. Toplantı da kara delik haricinde de uzay hakkında önemli veriler paylaşıldı.

İlgili Yazı

NASA, Uzay Fotoğrafını Notalara Döktü

Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Uzay Kategorimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen