İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Doğal Zayıflama Yöntemleri (Kilo Verme)

Doğal Zayıflama Yöntemleri (Kilo Verme)

Kilo verme süreci disiplin ve irade ister. Sizin saatlerinizi koşu bandında geçirmeye, tükettiğiniz kalori miktarını saymaya tahammülünüz yoksa bu basit yöntemleri deneyin.

İşte diyet yapmadan 10 zayıflama yöntemleri

1- Su İçmek

zayiflama-yontemleri-su-bir-portal

Su içmek başlıca yaşam kaynağımız. Her gün 2-3 litre su içmek metabolizma hızını yüzde 24-30 oranında artırıyor ve bu da daha çok kalori yakmanıza imkan sağlıyor.

Yemeklerden önce bir bardak su içmek, vücudunuzun susuz kalmasını önlediği gibi tok kalmanızı ve bu sayede aşırı yemekten kaçınmanızı sağlar.

2.Yeşil Çay

yesil-cay-zayiflama-yontemleri-bir-portal

Yeşil çay ile zayıflama, sık duyulan bir o kadar da çok denenen bir  zayıflama yöntemidir. İnsan sağlığına çok yönlü etkisi olan yeşil çayın hem hastalıklara şifa olduğu hem de metabolizmayı hızlandırdığı bilinmektedir.

3.Tatlandırıcılardan ve Şekerden Kaçının

tatlandirici-bir-portal

Günümüz beslenme alışkanlıklarına baktığımız zaman şeker, kilo almadaki en önemli etkenlerden biridir. Yapay tatlandırıcılar (fruktoz şurubu,sakkarin, aspartam, dulsin) obazite, diyabet, kalp hastalıkları ve daha fazlasına neden olmakta.

Tatlı krizlerini önlemek için: 

  • Protein ağırlıklı besinler
  • Kabuklu yemişler
  • Lifli gıdalar
  • Baharatlar (zencefil, zerdeçal,tarçın).

4.Erken Saatte ve Hafif Akşam Yemeği Yiyin.

aksam-yemegi-zayiflama-yontemleri-bir-portal

Akşam yemeği, günlük alacağınız toplam kalorinin yüzde 25’ini oluşturmalı. Günün son öğününü yatmadan en az iki ya da üç saat önce tamamlamış olmalısınız. Geç saatlerde çok fazla yemek, sindirim ve uyku sorunlarına yol açar.

5.Kahve

kavhe-icerek-zayiflama-yontemleri-bir-portal

Türk kahvesi, kafein açısından zengin bir gıda olup metabolizma hızlandırma konusunda oldukça etkilidir. Bu özelliği tok tutma ve enerji vermesi ile birleştiğinde müthiş bir zayıflama yöntemi haline geliyor.

6.Karbonhidratları Azaltın

karbonhidrat-biportal

Karbonhidraları mümkün olduğunca az tüketmekte fayda var. Araştırmalar gösteriyor ki karbonhidratlar kan şekerini bir anda yükselttiği için daha kısa sürede acıkmaya ve kilo almaya sebep oluyor.

7.Daha Az Uyuyun

uyku-biportal

Az uyumak, gün boyu daha fazla yemenize neden olur ve enerjinizin düşük olmasına yol açar. Her gece yedi ila dokuz saat uyumaya çalışın.  Uyku sırasında büyüme hormonu salgılanır ve bu hormon metabolizmayı çalıştırır. Geç saatte yemek yemeyerek, aç karnına yatmak bu hormonun daha fazla salgılanmasına ve dolayısıyla metabolizmanın daha hızlı çalışmasına neden olur.

8.Uzun Süre Aç Kalmayın

atıştırma-biportal

Tüm gün kendinizi aç bırakıp gece ağır yemeklerle midenize yüklenmek sağlıklı değildir ve kilo vermenize engel olur.. Aşırı yeme ihtiyacı hissetmenize yol açan kan şekeri düşüklüğüne fırsat vermeyin, öğünlerinizin ve ara öğünlerinizin zamanını kaçırmayın.

9.Yürüyüş Yapmak

yürüyüş-biportal

Kilo vermek ve kemik sağlığına katkı sağlamak için en iyi egzersiz yürüyüştür. Hem masrafsız hem de zahmetsiz bir açık hava yürüyüşü vücuda yaptığı katkı kadar, ruhsal olarak da sizi rehabilite edecektir. Günlük yarım saat yürüyüşü adet edinen kişiler, bu egzersizin ne kadar faydalı olduğunu ve etkilerini bir süre sonra fark edeceklerdir.

10.Atıştırmalık Olarak Yüksek Protein ve Bol Lif İçeren Gıdaları Tercih Edin

protein-biportal

Yüksek kalori içeren cipsler, bisküviler yerine protein ve lif yönünden zengin olan ve bu sayede sizi tok tutan atıştırmalıklara yönelin. Yoğurt, yağsız patlamış mısır, keten tohumu, tam tahıllı ekmek gibi seçenekleri deneyebilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen