İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Dizüstü Bilgisayarlarda Performans Artıran 4 Yöntem

Dizüstü Bilgisayarlarda Performans Artıran 4 Yöntem

Yıllar geçtikçe performansında düşmeler gördüğünüz dizüstü bilgisayarınızın performansını bazı ince dokunuşlarla artırmanız mümkün.
Dizüstü bilgisayarlarımızın performans düşüşü bazı zamanlar canımızı sıkabiliyor ve biz de kendimizce buna önlemler almaya çalışıyoruz. İşte Windows 10 yüklü cihazlarınızı optimize etmenizi sağlayacak teknikler:

1. Bilgisayarınızı temizleyin

Bu teknik cihazınızın kaç yaşında olduğuna, ne zaman aldığınıza ya da en son ne zaman temizlediğinize göre değişir yalnız dizüstü bilgisayarınızı yatakta kullanıyorsanız ara ara cihazınızın içini temizlemeniz son derece yararlı olacaktır. Yavaşlamanın nedenini bulmak için menü çubuğu üzerinde sağ kliklayarak görev yöneticisini açıp, performans sekmesine gelerek toz tutan donanımın CPU mu, sabit disk mi yoksa RAM mi olduğunu görebilisiniz.

dizüstü-performans-arttırma-bir-portal

2. Cihazınızın donanımlarını kontrol edin

Birçok şeyde olduğu gibi dizüstü bilgisayarınızın donanımlarının da bir ömrü var yalnız bunların ömrünü uzatmak biraz da kullanıcıya bağlı. Burada üç potansiyel çözüm var. İlki disk birleştirme ki bunu Windows genelde arka planda hallediyor. İkincisi kullanmadığınız programları kaldırmak. Üçüncüsü, belki de en önemlisi eski HDD’nizi SSD ile değiştirmek.

3. Gereksiz programları kaldırın

Aynı fonksiyonu gören birden çok uygulama varsa, mesela birden çok medya oynatıcı gibi, bunlardan kullanmadıklarınızı kaldırın. Her gün kullanmadığınız programların otomatik güncelleme özelliğini kapatın ve görev yöneticisinden başlangıç sekmesine gelerek, başlangıçta açılan ve kullanmadığınız uygulamaları etkisiz hale getirin.

4. Anti virüs programı indirin

Google’dan arayarak ücretli ya da bedava anti virüs uygulamaları indirip, cihazınızı düzenli olarak taratabilirsiniz.
Tüm bunlar işe yaramıyorsa belki de artık yeni bir dizüstü bilgisayar almanızın zamanı gelmiştir.

Windows düzenli olarak kendisini optimize etse de kullanıcılar olarak sizler de bu tarz küçük dokunuşlarla cihazınızın performansını artırabilir ya da düşmesini engel olabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (1)

  1. şu antivirüslerin bazıları dşında hepsi çöp