1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Dışişleri Bakanlığı:İşte Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşlarının Miktarı

Dışişleri Bakanlığı:İşte Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşlarının Miktarı

Dışişleri Bakanlığı, Yurt Dışında Yaşayan Türk Vatandaşlarının Miktarını Açıkladı

Dışişleri Bakanlığı, vatan dışında hayatını devam ettirmekte olan Türk vatandaşlarının miktarını açıkladı. Açıklamaya göre 5 milyon vatandaşımız yaşamını vatan dışında sürdürüyor.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun geçen sene TBMM Başkanlığı’na tanıttığı vatan dışında yaşam sürdüren Türklerle alakalı soru önergelerine cevap olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, hangi ülkede ne kadar Türk vatandaşı yaşadığını resmi olarak açıkladı.

yurtdışı-türk-sayısı-bir-portal

Dünya genelinde 152 ülkeyi içine alan bilgilere göre Türkiye Cumhuriyeti toprakları dışında yaşam sürdüren Türk vatandaşlarının toplam adedi 5 milyonu bulunuyor. Almanya, 2 milyon Türk vatandaşı ile Türklerin en çok nüfusa sahip bulunduğu ülke olurken; Butan, Tonga, Tuvalu’da hiçbir Türk vatandaşı yaşamıyor.

yurtdışı-türk-sayısı-bir-portal 1

 

Bununla beraber Ermenistan, Paraguay, Ekvator Ginesi, El Salvador, Nijerya, Cabo Verde, San Marino, Bolivya, Suriye, Monako, Kuzey Kore, Liberya, Belize, Galler, İzlanda, Kanarya Adaları, Kuzey İrlanda, Jamaika, Honduras, Güney Kıbrıs, Barbados, Andorra, Tayvan, Togo ve Uruguay’da yaşam sürdüren Türk vatandaşları ile alakalı veri bulunmadığı açıklandı.

yurtdışı-türk-sayısı-bir-portal 1 yurtdışı-türk-sayısı-bir-portal 2

Dışişleri Bakanlığı yönünden belirtiler verilerde Avrupa’nın mühim ülkelerinden biri olan İngiltere’deki Türk vatandaşlarına dair bir bilgi bulunmuyor. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu’nun BBC Türkçe‘ye yaptığı bildirime göre ada üklesinde 400 bin Türk vatandaşı yaşamını sürdürüyor.

yurtdışı-türk-sayısı-bir-portal 3

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen