1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Diş eti kanamasının nedenleri ve tedavisi

Diş eti kanamasının nedenleri ve tedavisi

Dişleri fırçalarken diş etlerinin kanaması son derece sık rastlanan bir vaziyettir. Diş eti kanamasının çoğu sebebi olabilir. Ancak en önemli sebebi diş etine yeterince önem verilmemesidir. Şimdi diş eti kanamasının nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekli olanları açıklamaya çalışalım…

DİŞ ETİ KANAMASI NEDİR?

Diş eti kanamalarının ana sebebi diş eti çizgisinde plak birikmesidir. Bu, gingivitis ya da iltihaplı diş etleri olarak adlandırılan bir vaziyete yol açar. Plak, tartar içine sertleşince kanamaya ve periodontitis olarak bilinen daha gelişmiş bir diş eti ve çene kemiği hastalığına yol açar.

Diş etlerinin bazı zamanlar kanamaları dişlerinizi çok güçlü bir biçimde fırçalamak ya da doğru biçimde takılmayan takma dişler kullanmaktan kaynaklanabilir. Sık diş eti kanaması ilaveten alttakiler de dahil olmak suretiyle daha ciddi vaziyetler gösterebilir:

– Periodontitis (gelişmiş bir diş eti hastalığı formu)
– Lösemi (kan kanseri)
– Vitamin eksikliği
– Pıhtılaşma hücrelerinin eksikliği (trombositler)

DİŞ ETİ KANAMASI NEDENLERİ

Diş bakımı problemleri diş eti kanamasının başlıca sebebidir. Dişeti iltihabı (diş etlerinde iltihaplanma) ve periodontitis, diş etlerinizi titiz ve kanamaya yatkın hale getirir.

Diş eti iltihabı

Çoğu insan diş eti çizgilerinde biriken plaklar çok uzun süre kaldığında diş eti iltihabı geliştirir. Plak dişinize yapışan artıkları ve bakterileri ifade eder. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak plağı temizler ve diş çürüğü gelişimini önleyebilir. Ancak düzgün fırçalamıyorsanız ve diş ipi kullanmıyorsanız, diş eti diş eti çizgisinde birikebilir. Plak temizlenmezse, kanamayı artıracak tartarın (diş taşı) sertleşmesine yol açabilir. Diş etlerinizdeki plak birikimi de diş eti iltihabına yol açabilir.

dis eti kanamasi neden olur nasil tedavi edilir habermi 1

Diş eti iltihabı belirtileri şunlardır:

– Şişmiş diş etleri
– Ağızda ve diş etlerinin etrafında ağrı
– Diş eti kanaması

Periodontitis

Diş eti iltihabı ilerlediğinde periodontal hastalık (periodontitis) oluşabilir. Periodontal hastalık diş eti ve diş etlerini birbirine bağlayan diş etleri, çene kemiği ve destekleyici dokuların enfeksiyonudur. Periodontitis dişlerinizin gevşemesine ya da düşmesine yol açabilir.

Vitamin eksikliği

Vitamin C ve K kusurları da diş etlerinin basitçe kanamasına yol açabilir. Diş bakımının yetersizliğinin yol açtığı diş eti kanaması varsa, hekiminize C ve K vitamin seviyenizi kontrol etmesini isteyin. Ayrıca, sağlıklı kalmanız için ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri aldığınızdan emin olmak için her iki gıdayı de içeren bir diyet uygulayın.

C vitamini açısından zengin gıdalar şunlardır:

– Turunçgiller ve meyve suları
– Brokoli
– Çilek
– Domates
– Patates
– Biber

K vitamini açısından zengin besinler şunlardır:

– Tere
– Lahana
– Ispanak
– Pazı
– Marul
– Soya fasulyesi
– Kanola yağı
– Zeytin yağı

Diş eti kanamasının diğer nedenleri

Takma diş takan insanlar bazı durumlarda diş eti kanaması geçirebilirler. Takma dişlerinizin ya da diğer oral cihazların diş etinizin kanamasına neden olması halinde diş doktorunuza ya da ortodontistinize danışın.

Gebelik genelde diş eti kanaması neden olur. Hamilelik sırasında meydana gelen hormonal değişiklikler diş etlerinin daha titiz olmasına yol açabilir.

Hemofili ve lösemi gibi kanama sorunları da diş eti kanama riskinizi artırabilir. Kan inceltici ilaçlar alırsanız diş etleriniz daha sık kanayabilir.

DİŞ ETİ KANAMASININ TEDAVİSİ

İyi diş hijyeni diş eti kanamalarını engellemek için ilk adımdır. Profesyonel temizlik için yılda iki kez diş doktorunuzu ziyaret edin. Düzgün fırçalama ve diş ipi plakların oluşumunu ve periodontal hastalık gelişme riskinizi azaltabilir.Diş doktorunuz ilaveten ağzınızda oluşan plağı en aza indirmek için antiseptik bir gargara kullanmanızı tavsiye edebilir. Sıcak tuzlu su ile gargara yapmak basitçe şişebilen şişmiş diş etlerini rahatlatmaya yardımcı olabilir.

YumUşak bir diş fırçası kullanın. Özellikle dişlerinizi fırçaladıktan sonra kanama yaşarsanız, yumUşak uçlu fırçaları tercih edin. YumUşak uçlu diş fırçaları iltihaplı dişler için daha makuldur. Orta ve sert diş fırçaları, titiz diş etleriniz için çok aşındırıcı olabilir. Elektrikli diş fırçası kullanmayı da düşünebilirsiniz.

Diş sağlığınız açısından diş etlerindeki kanamanın temel problem olup olmadığını saptamak için diş hekiminize görünmenizde yarar vardır. Fiziksel muayene ve kan testleri, kanamanızın sebebini belirlemeye yardımcı olabilir. Tedavi vaziyetinize göre değişecektir.

Diş eti iltihabı için evde tedavi

Eğer diş eti iltihabınız olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bir uzmana görünmelisiniz. Bununla beraber, bazı doğal çareler belirtilerin şiddetini büyük oranda azaltabilirler.

1. Zerdeçal ve diş eti iltihabı karşı karşıya

Zerdeçal, kurkumin adlı özel bir bileşen içerir. Bu bileşen ona enfeksiyon ve mikrop giderici özellik kazandırır. Bu sayede dişinizdeki plağın yok olmasına yardım eder. Bakterinin gelişmesini de engellediği için diş eti iltihabını rahatlatır.

Malzemeler
1/2 çay kaşığı toz zerdeçal (2 g)
1 yemek kaşığı su (15 ml)
Hazırlanışı
Zerdeçalı suya ekleyin.
Kullanımı
Karışımı diş etlerinize sürün ve nazikçe masaj yapın.
5 dakika bekletin ve durulayın.
Bu prosedürü günde iki kez yapın.

2. Diş eti iltihabı için kekik

Kekiğin özündeki antibakteriyel bileşenler diş eti iltihabıyla ilişkili olan enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra iltihap giderici özellikleri vasıtası ile diş eti problemlerine ve diş etlerindeki kanamaya iyi gelebilir.

Malzemeler
2 yemek kaşığı kekik (30 g)
1 bardak su (250 ml)
Hazırlanışı
Bir bardak kaynamış suya kekiği ekleyin ve üstünü örtün.
Oda sıcaklığına gelmesini bekleyin ve süzün.
Kullanımı
Soğuyan çayı ağzınızı çalkalamak için günde 2-3 kez kullanın.
En iyi sonucu elde etmek için 2 dakika boyunca gargara yapın.
3. Turna gagası

evde diş iltihabı tedavisi turna gagası habermi

Diş plağını giderebilecek bir diğer antibakteriyel bitki de turna gagasıdır. Turna gagasını doğal bir gargara olarak kullanmak bakterilerin gelişimlerini durduracak ve diş etlerinizi etkilemelerini engelleyecektir.

Malzemeler
2 yemek kaşığı turna gagası (30 g)
1 bardak su (250 ml)
Hazırlanışı
Bir bardak suya turna gagasını ekleyin ve ısıtın.
Kaynayınca altını kısın ve 2 dakika daha kaynaması için bırakın.
Sonra oda sıcaklığına ulaşana kadar bekletin.
Süzün ve gargara olarak kullanın.
Kullanımı
Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı çalkalamak için gargara olarak kullanın.
İyileşmeyi fark edene dek her gün kullanın.

4. Diş eti iltihabı için ebegümeci

Ebegümeci, hafif iltihap ve ağrı giderici etkisinin yanısıra diş etlerinizin şişmesine de engel olur. Böylece ağrınızı rahatlatır. Gargara olarak kullanmak bakterilerin gelişmesini engeller ve sonradan plak oluşturan yemek artıklarının temizlenmesini sağlar.

Malzemeler
2 yemek kaşığı kuru ebegümeci (30 g)
1 su bardağı su (250 ml)
Hazırlanışı
Bir bardak kaynamış suya ebegümecini ekleyin ve üstünü örtün.
10 dakika soğumaya bırakın ve süzün.
Kullanımı
Ebegümeci çayını gargara olarak günde 2-3 kez kullanın.
Ayrıca bakınız: Diş Eti İltihabı İçin Doğal Tedaviler

5. Aloe vera, bal ve hidrojen peroksit

evde diş iltihabı tedavisi habermi
Aloe vera, bal ve hidrojen peroksitten oluşan bu doğal macun ağzınızı temizler, enfeksiyona yol açan mikropları yok eder. İltihap giderici etkisiyle diş etlerindeki şişkinliği azaltır, ağrının ve kanamanın şiddetinin düşmesine de yardım eder.

Malzemeler
2 yemek kaşığı aloe vera jeli (30 g)
1 yemek kaşığı bal (25 g)
5 damla hidrojen peroksit
Hazırlanışı
Malzemeleri bir kabın içine koyun ve iyice karışana kadar karıştırın.
Kullanımı
Macunu diş etlerinize uygulayın ve 5 dakika bekletin.
Durulayın ve günde iki kez bu prosedürü yapın.
Bu doğal çareleri kullanmanın yanı sıra, ağız hijyeninizi korumayı ve diş hekiminize düzenli olarak gitmeyi unutmayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen