İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Depresyonun Beynin Daha Hızlı Yaşlanmasına Neden Oluyor
Trendlerdeki Yazı

Depresyonun Beynin Daha Hızlı Yaşlanmasına Neden Oluyor

Depresyonun etkileyici etkileri arasına yeni bir tane daha eklendi.

Depresyonun etkileyici etkileri arasına yeni bir tane daha eklendi. Buna göre depresyon, yaşlılığa bağlı beyin işlevlerinin azalmasına direkt olarak etki ediyor.
Her geçen yıl ilerleyen yaş ile beraber insan bedeninde fiziki olarak değişiklikler olduğu gibi, beyin etkinlikleri üzerinde de değişiklikler kendini göstermeye başlıyor. Hafıza ve bilişsel beceriler, yaşa bağlı olarak negatif yönde ilerliyor.

Kısa bir süre önce yapılan yeni bir araştırmaya göre ise depresyon, beynin yaşa bağlı olarak işlevlerini kaybetmesi vaziyetine benzer biçimde olumsuz sonuçları ortaya menfaatiyor.

Yale Üniversitesi’nde yapılan bu araştırmada, depresyondaki hastaların sinaps bağlantı yoğunluklarında normal bireylere göre gerileme olduğu saptandı. Bu da başta öğrenme olmak suretiyle çoğu beyin etkinliğinin kısıtlanmaya başladığı anlamına gelebiliyor.

depresyon-bir-portal
Daha önce de depresyon rahatsızlığının, alzheimer riski üzerindeki etkileri hakkında bilgiler gündeme gelmişti. Şimdi de böyle bir sonuç elde edilmesi, aslında beynin çalışma sisteminin çok ciddi manada depresyondan etkilenebileceği gerçeğini ortaya çıkarmış oldu.

Elbette şu an için bu etkilerin herhangi bir kalıcı sonucunun olup olmadığı ve depresyon tedavisi sonrasında nasıl bir sürecin kendini göstereceği gibi merak edilen konulara yanıt vermek imkansız oluyor. İlerleyen yıllarda bu hususları da aydınlatmak için ayrıntılı çalışmalar gerçekleştirilecektir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen