1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 Mobil Uygulama

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 Mobil Uygulama

Sağlık teknolojileri tüketiciye yönelik teknolojilerle birleşmeye başladı. Giyilebilir cihazların da katkısıyla, akıllı telefonlarla hekime sunulabilecek kadar kritik ölçümler yapabiliyoruz. Bazı uygulamalar da sağlığımıza dair verilerimizi takip etmeyi basitleştiriyor. Sizin için sağlıklı bir yaşamın parçası olabilecek uygulamaları derledik.
Artık akıllı telefonların yaşam kurtardıklarına dair haberler sıradan bir hal aldı. Kullanıcısının kalp temposunu hissetmeyince ambulans çağıran akıllı saatler, yaygın  şekilde kullanımdalar. Eğer bir giyilebilir cihaza sahipseniz, her özelliğine baktığınızdan emin olun.

Giyilebilir bir cihazınız yoksa bile sağlığınızın takibini basitleştiren uygulamalarla, akıllı telefonunuza yararlı görevler verebilirsiniz. Beslenmeden tutun ilaç kullanımına kadar her hususta favoriniz olabilecek çok sayıda uygulama var. Gelin hem Android hem de iOS için derlediğimiz uygulamalara yakından bakalım.

Spor ve dinlenme uygulamaları:

Freeletics Bodyweight:

saglikli-yasam-uygulama-bir-portal 1

Spor uygulamaları denilince akla ilk gelen markalaşmış uygulamalardan birisi olan Freeletics Bodyweight, kilo verme merkezli egzersiz programları yayınlayan başarılı bir antrenör. Uygulamanın bedava sürümü iş görse de ücretli sürümle daha ilerlemiş spor programlarına erişebiliyorsunuz.

Eksileri: Ücretsiz sürümdeki antrenman, egzersiz ve koşu programları adedi çok sınırlı. Kullanıcı spora bu programyla başlarsa devam etmek için uygulamayı satın almak mecburiyetinde kalıyor. Fiyatlar da bir program için gerektiğince yüksek görünüyor.

Pumatrac:

Bir önceki uygulamada yayılan antrenörlük hizmetlerinin daha kısıtlı fakat bedava olarak sunulduğu bu program Puma tarafından destekleniyor. Zaman vakit kararlılık konusu ile ilgili problem yaşatsa da programın tanıttığı programlar temel seviye için yeterli görünüyor.

Eksileri: Türkçe dil desteği bulunmuyor, harita bağlantıları zaman zaman problem yaşatıyor.

Nike Training Club:

Bir spor ekipmanları yapımcısı tarafından desteklenen bir başka uygulama da Nike‘a ait. Puma’nın programıyla nerdeyse aynı olan Training Club, sosyal etkileşimi de yüksek olan bir uygulama olarak göze çarpıyor.

Eksileri: Antrenman içeriklerini toplu olarak indirmek olası değil, yalnızca spor yapacağınız saatte indirebiliyorsunuz. Kullanıcılar vakit vakit şahsi programlarının sıfırlandığını söylüyorlar.

Sleep Cycle:

saglikli-yasam-uygulama-bir-portal 2
Uyumadan önce ya da uyandıktan sonra akıllı telefonunuza bunu bildirmek saçma gelebilir, fakat çoğu insan uyku öncesi ve ardından Instagram’a giriyor. Eğer bu uygulamayı bağımlılık durumuna getirirseniz, uyku döngünüzü takip edip, az ve öz uykuyla dinlenmeyi öğrenebilirsiniz. Hem de dilediğiniz günlerde, en en makul uyku sürenize göre hesaplama yaparak, makul bir alarm saptamanızı sağlıyor.

Eksileri: Ücretsiz sürümündeki kısıtlamalar kullanıcıların canını sıkabiliyor. Hem de üyelik sırasında dikkat edin, çünkü otomatik ödeme talimatını onaylayabilirsiniz.

Tide:

saglikli-yasam-uygulama-bir-portal 3
Uykuya dalmakta zorlananlar için tasalanan Tide, rahatlatıcı sesler dinleyerek bedeninizi psikolojik olarak uyku durumuna hazırlayan bir program. Böylece saatler süresince uykuyu beklemek yerine, masal tesiri yaratan sesleri dinlemek yeterli oluyor.

Eksileri: Türkçe dil desteği bulunmuyor. Seslerin çeşitliliği sınırlı olsa da göze batmıyor.

Zihin sağlığı ve beslenme uygulamaları:

7 Cups:

saglikli-yasam-uygulama-bir-portal 4
Derdinizi dermanınızı paylaşacak birileri yoksa, 7 Cups, sizin yerinize internet üzerinden konuşabileceğiniz birilerini buluyor. Sıradan sohbet uygulamalarından oldukça değişik bir yapı olan uygulama, anonim ve bedava olarak sohbet etmenizi sağlıyor. Hem de farkındalık egzersizleri ve testlerle lüzumsuz endişelerinizden kurtulmanızı, gerçeklere yönelmenizi sağlıyor. Dilerseniz, gereksinim duyan insanlar için dinleyici olabiliyorsunuz.

Eksileri: Bazı kötü niyetli kullanıcılar zaman zaman uygulamanın iyi niyetli amacını suistimal edebiliyorlar. Buna karşın onlardan kurtulmak son derece basit.

Mood:

saglikli-yasam-uygulama-bir-portal 5
Farklı bölgelerden değişik sesleri bir araya getiren Mood, bir önceki listede yer alan Tide gibi, fakat hemen hemen her modunuz için natural sesler sunuyor. Yağmur, plaj, okyanus, yel ve ateş gibi pek çok rahatlatıcı seslerle zihninizi boşaltmanız, yaptığınız işe odaklanmanız daha basit oluyor. Hem de bu sesleri dilediğiniz seviyede karıştırabiliyorsunuz.

Eksileri: Uygulamanın zaman zaman arka planda çalışmaması gibi kararlılık problemleri var.

Yazio:

saglikli-yasam-uygulama-bir-portal 6
Kilo vermek için yalnızca listenin başındaki spor programları yeterli değil. Beslenmeniz de en az egzersizleriniz kadar önemli. Yazio, kendinize özel bir beslenme planıyla, diyet takibinizi basitleştiren arayüzlere sahip. Hem de beslenme ve gıdalar ile ilgili ayrıntılı bulgular sunarak, diyet dışı kullanımlar için de makul bir duruma getirilmiş.

Eksileri: Kişisel diyet programları için istenen ücretler, çoğu kullanıcıya yüksek gelebilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen