1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. CS:GO’da Art Arda Kazandıracak 7 Taktik

CS:GO’da Art Arda Kazandıracak 7 Taktik

Birinci şahıs nişancı oyunlarının en fazla oynananı Counter-Strike: Global Offensive’de oyunu kazanmak basit değil. Peki kazandıracak taktikler neler?
Milenyum oyunu şeklinde de anabileceğimiz Counter-Strike, tam 19 yıldır hayatımızda. Bir dönemin gençlerinin gecesini gündüzünü harcadığı Counter-Strike 1.4 ve Counter-Strike 1.6 versiyonlerinden yıllar sonra piyasaya sürülen Counter-Strike: Global Offensive, yeni bir devrin başlangıcı hâline geldi.

Peki CS:GO’da daha iyi bir oyun tecrübesi için neler yapabiliriz? Gelin beraber cevaplayalım.

1 Paranız için strateji uygulayın:

cs-go-da-oyun-uzerine-oyun-kazandiracak-7-taktik
Alım menüsüne ulaşmak için kullandığınız “B” tuşu, oyun boyunca klavyenizde bastığınız en önemli tuş olabilir. İdareli kullanmanız gereken bu tuş, art arda kaybettiğiniz birkaç round sonrasında “Eco” (bütçe kısıtlaması) uygulamanıza yardımcı oluyor.

Eco’yu uyguladığınızda paranızın 2000 doların altına düşmediğinden emin olun. Bu taktik ile bir sonraki roundda tam teçhizatla oyuna başlayıp rakibe karşı bir avantaj sağlama şansını elde ediyorsunuz.

2. Sprey denetimi:

cs-go-da-oyun-uzerine-oyun-kazandiracak-7-taktik 1
CS:GO’nun en can alıcı noktasının sprey denetimi olduğunu söyleyebiliriz. Oyun içindeki otomatik bir silahı ateşlediğinizde, silahın geri tepmesi beklenmedik sonuçlar yaratabilir ve bu nedenle mermiler gitmesi gereken yerden çok fakat çok alakasız yerlere gidebilir.

CS:GO’daki her oyun içi silahın kendisine özgü bir spreyi vardır. Bu silahların spreylerini ayrı ayrı ezberlemek her ne kadar zor olsa da profesyonel kullanıcıların sık sık kullandığı bir çözüm. Günlük kullanıcılar içinse sprey denetimi, oyun içindeki el alışkanlığıyla halledilebiliyor.

cs-go-da-oyun-uzerine-oyun-kazandiracak-7-taktik 2
Silahların geri tepmeye göre mermiyi yönlendirme (sprey) biçimleri.

Silahların yarattıkları geri tepmeyle nasıl bir mermi gidişatı sergilediğini ve hangi bilek hareketleriyle sprey denetiminün sağlanabileceğini, YouTube üzerinde bulunan videolarla çok daha basit bir biçimde kavrayabilirsiniz.

3. Sis bombası alıştırması yapın:

cs-go-da-oyun-uzerine-oyun-kazandiracak-7-taktik 4
Sprey denetimini hallettiğinizde sis bombasının nasıl ve nerelerden atılacağının alıştırmasını yapmanın zamanı gelmiş demektir. Sis bombaları CS:GO’da azımsanamayacak kadar önemli bir rol oynuyor. Rakibinizin görüşünü kısıtlayıp taktik geliştirebilir ve rakibinizi beklemediği yerden vurabilir, gafil avlayabilirsiniz.

4. İletişim kurun:

cs-go-da-oyun-uzerine-oyun-kazandiracak-7-taktik 5
CS:GO’da kuracağınız doğru iletişim, oyunu kazanma yolunuzda ihtiyacınız olacak bir anahtar niteliği taşıyor. Oyundaki iletişim tuşu (şayet değiştirmediyseniz) “K” olacaktır. Takım arkadaşlarınıza rakibin nerede olduğunu haber verin ve bu bilgi doğrultusunda oynamalarını sağlayın.

5. Takım arkadaşlı oyun oynayın:

cs-go-da-oyun-uzerine-oyun-kazandiracak-7-taktik 6
Gerçek maçlara geçiş yaptığınızda takım arkadaşlarınız ya da rakip fark etmeksizin arkadaş edinmeye bakın. Söyleyeceğiniz “Hadi birlikte oynayalım.” cümlesi bile arkadaş edinmeniz için fazlasıyla yeterli bir kalıptır.

Bir, iki, üç derken 5 kişilik bir takımı kendinize kurun ve sürekli antrenman yapmaya bakın. Bu sayede iletişim becerileriniz gelişeceği gibi takım dostlarınızın nasıl oynayacağını tahmin edip buna göre atılımlar de geliştirebileceksiniz.

6. Klavye, fare ve internet bağlantınızı iyileştirin:

cs-go-da-oyun-uzerine-oyun-kazandiracak-7-taktik 7
Bu madde harcayacak fazladan parası bulunan kullanıcılar için. İlk önceliğiniz farenizi, şayet ki normal bir fare ise, kullanıcı faresiyle değiştirmek olacaktır. Çeşitli DPI ayarlarını size sunan kullanıcı fareleri CS:GO gibi birinci şahıs nişancı oyunlarında çok fakat çok büyük önem taşıyor.

Klavyenizi bir mekanik klavye ile değiştirin. Oyun içerisinde gelişen olaylara daha çabucak reaksiyon verebilmek için yardımınıza mekanik klavye koşacak ve internet bağlantınızı iyileştirmek koşacak. Çok daha düşük bir ping (internet bağlantınızdaki gecikme) ile herkesten daha önce olayı görebilir ve yine herkesten daha önce müdahale etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

 

7. Profesyonel kullanıcıları izleyin:

cs-go-da-oyun-uzerine-oyun-kazandiracak-7-taktik 8
Başkalarını izleyip ne öğrenebilirim gibi bir algıya kapılmayın çünkü profesyonel kullanıcılar oyunun en iyi saklanma noktalarını, rakibin nerelerden çıkabileceğini, bombaların nerelerden nasıl atılacağını çok fakat çok iyi biliyorlar.

Ne zaman sprey atacağınızı ve ne zaman tek el ateş edeceğinizi ve en önemlisi, bir takım olarak nasıl oyun oynayacağınızı yine profesyonel kullanıcılardan görerek öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen