İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Counter Strike:Global Offensive Faydalı Kodlar Rehberi
reaksiyion-alkis

Counter Strike:Global Offensive Faydalı Kodlar Rehberi

  1. Bu konuda CS:GO için her açıdan işinize yarayacak, oyunun performansını arttırma, oyun içinde size üstünlük sağlama gibi yararlarda bulunacak olan kodlarından bahsedeceğiz.

CS GO başlatma seçenekleri

1. Launch Options ( cs go başlatma seçenekleri )
2. In-game Console (Oyun Konsolu)
3. Autoexec.cfg dosyası kodlarından oluşmaktadır. Oyun Konsolu’nu yalnızca oyun içinde acil değişiklikler yapmak için kullanmanızı tavsiye ediyorum. Autoexec.cfg dosyası ile Oyun Konsolu’na yazacağımız kodları daha stabil bir biçimde oyuna girmeden aktif edebiliriz. Bu yüzden yalnızca Launch Options ve Autoexec.cfg dosyası’ndan bahsedeceğiz.

Öncelikle Launch Options yani Başlatma Seçenekleri ile başlayalım.

Launch Options nedir?

Steam üzerinden bütün oyunlar için başlangıç seçenekleri kodları yazabileceğimiz ve daha fazla oyunun üzerinde yöntem anlamda değişiklikler yapabileceğimiz kısımdır.

Bu kısıma Steam>Oyun Kütüphanesi>CS:GO’nun üzerine sağ klik>Özellikler>Başlatma Seçeneklerini Ayarla… düğmesindan ulaşıyoruz.;

csgo-kucuk-resım-bir-portal

CS GO cfg kodları

novid 

CS:GO’nun girişindeki intro videosunu kaldırır ve oyunun daha kısa sürede açılmasını sağlar.

konu x

CS:GO’nun tüm işlemci çekirdeklerini kullanmasını sağlar. x yazan kısıma işlemcinizin sahip olduğu çekirdek sayısını yazmalısınız.

-nod3d9ex1
-nod3d9ex 

Bu iki kod hakkında birçok teori var fakat daha çabuk Alt+Tab yapmanızı ve bazı oyuncular için ise 0-100 arası FPS artışı sağlıyor. Bu kodun çalışması tamamen donanımınızın şansına bağlı. Bende 50 FPS artışı sağladı.

hayır 

Oyun kumandası desteğini oyundan kaldırır. Kimi Low-End (Düşük Segment) bilgisayar kullanıcıları için FPS artışı sağlayabilir.

high 

Oyunu işlemci için yüksek önceliğe alır. Görev yöneticisinden işlem önceliği atamak ile aynı olay.

+mat_queue_mode -2 

Oyun için Multithreading olayını açar. -threads kodu ile hemen hemen aynı işlevi görüyor. 100’den fazla FPS artışı sağladığını söyleyenler var. Bu da donanıma göre işe yarayan bir kod.

+exec autoexec 

Birazdan bahsedeceğimiz ve diğer faydalı kodları gireceğimiz Autoexec.cfg dosyasının çalışması için gereken kod.

Kodları yazdıktan sonra pencere bu şekilde görünmeli.

csgo-kucuk-resım_1-bir-portal

İnternette daha yığınla kod bulunuyor ama oyuncuları ilgilendiren bütün kodlar bunlardır. Diğer kodlar ile uğraşmanızı ve zaman kaybetmenizi tavsiye etmiyorum. Ben kendi kullandığım ve herhangi bir ters tepme söz konusu olmayan kodları paylaştım. Eğer gözümden kaçmış dşayetli bir kod varsa belirtebilirsiniz.

Şimdi ise gelelim en can alıcı ve önemli kısıma.

Autoexec.cfg nedir?

CS:GO’nun yapılandırılmasında çoğu .cfg dosyası vardır. Bu .cfg dosyaları oyunun sahip olduğu bütün grafik, ses, klavye, crosshair ve model ayarlarını barındırır. Autoexec.cfg dosyası ise kullanıcının yapmak istediği değişiklikleri gerçekleştirecek olan .cfg dosyasıdır. Launch Options kısmında yazdığımız +exec autoexec kodu ile oyun yazdığınız ayarlarla başlayacaktır.

Autoexec.cfg dosyasını nasıl oluşturacağım?

C:\Program Files\Steam\steamapps\common\Counter-Strike Global Offensive\csgo\cfg

klasöründe ai.cfg dosyasını kopyalayıp aynı yere yapıştırıyoruz ve adını autoexec.cfg yapıyoruz. Bu autoexec.cfg dosyasını Notepad++ ile açıyoruz ve içindeki her şeyi siliyoruz. Ardından aşağıdaki yeşil renkli kodları dosyanın içine yapıştırıyoruz.

CS GO cfg kodları

r_Drawtracers_firstperson 0

Bu kod ateş ettiğinizde silahınızdan çıkan mermilerinizin size görünmemesini sağlar. Siz diğer oyuncuların mermilerini ve onlar da sizin mermilerinizi yine görecek ama siz silahınızdan çıkan mermilerinizi göremeyeceksiniz. Bu kod tamamıyla spray yaparken dikkat dağılımı hakkındadir. Eğer spray yaparken gözleriniz crosshaire değil de mermilere kayıyorsa bu kod sizin için oyunu tamamıyla değiştirebilir. Önemli bir ayrıntı ise şayet spray yapmayı biliyorsanız bu kodu kullanmanızı tavsiye ederim. Bununla dolaylı yoldan ilgili olarak; M4A1-S’de susturucu olduğu için esasen mermiler gözükmüyor, M4A4’te ise ateş ettiğinizde mermilerinizi görebiliyorsunuz. Eğer M4A1-S’de daha iyiyim diyorsanız nedeni bu olabilir. CS:GO’daki en ciddi tartışmalara neden olmuş kodlardan biridir. Çünkü silahı ateşlediğinizde çıkan mermilerin gerçeklikle ilgisi olmadığını söyleyenler çok ve bu kodu bazı pro oyuncular kullanıyor.

Örnek Video

 

snd_mixahead “0.05”

Oyun içi ses akışını tamamıyla anlık yapar. Milisaniyeler fark etse de ciddi oyuncular bu kodu kullanıyor.

cl_timeout “150000”

AFK kaldığınız zaman sunucudan atılmamanızı sağlar. Ciddi bir biçimde deneme fırsatım olmadı ancak deneyip belirtirseniz sevinirim.

rate “128000”
cl_cmdrate “128”
cl_updaterate “128”
cl_interp “0”
cl_interp_ratio “1”
cl_lagcompensation “1”

Oyun içi internet ayarlarınızı geliştiren kodlar.

r_eyegloss “0”
r_eyemove “0”
r_eyeshift_x “0”
r_eyeshift_y “0”
r_eyeshift_z “0”
r_eyesize “0”

T ve CT modellemeleri hakkında FPS arttırıcı kod öbeği.

fps_max “0”

1.6’dan beridir kullanılan kod. Input lag’ı azaltıyor yani mouse-hareket reaksiyon hızını arttırdığıbelirtiliyor. Bazıları fps_max “999”dan yana ama çoğunluk fps_max “0” kullanıyor.

cl_forcepreload “1”

Haritaların siz oyuna girmeden önce tamamı ile yüklenmesini sağlar ve oyun içinde yeni bölgelere giriş yaparken (mesela MID kapısından tünele) FPS düşüşü yaşamamanızı sağlar. Tabii FPS artışı da yaşayanlar var.

cl_disablehtmlmotd “1”

Herhangi bir serverda oyuna başlarken ekrana gelen sunucu mesajını engeller.

Bu kısımda oyun içinde gerçekten önemli oranda size üstünlük sağlayacak olan scriptlerden ve kodlardan bahsedeceğiz.

net_graph “1”
net_graphheight “9999”
alias “+scorenet” “+showscores; net_graphheight 0”
alias “-scorenet” “-showscores; net_graphheight 9999”
bind “TAB” “+scorenet”
net_graphproportionalfont 0

Bu kod öbeği TAB tuşuna bastığınızda skor tablosu ile birlikte net_graph tablosunu gösteriyor ve böylece FPS’nizden ve internet dşayetlerinizden haberdar olabiliyorsunuz. Ayrıca dikkat dağıtmaması için bilgilerin yazıldığı fontu da küçülten kod en alt satırda ekli.

Örnek Video

 

con_filter_enable “2”
con_filter_text “Damage Given”
con_filter_text_out “Player:”
developer “1”

Eğer öldükten sonra kime ne kadar hasar vermişim diye sürekli konsola bakıyorsanız bu script işinize yarayacaktır. Bu kod ile öldüyseniz hemen ekranın sol üstünde kime ne kadar hasar verdiğiniz yazacaktır. Bu sayede oyunda kalan düşmanların canlarını takım arkadaşlarınıza rahatça belirtebilirsiniz.

Örnek Video

 

bind “V” “voice_chat”
alias “voice_chat” “chat_1”
alias “chat_1” “voice_enable 1; clear; echo damage_|~Chat_On~|; alias voice_chat chat_0”
alias “chat_0” “voice_enable 0; clear; echo damage_|~Chat_Off~|; alias voice_chat chat_1”

Eğer 1 vs X durumlarında kaldığınızda takım dostlarınızın sürekli konuşması dikkatinizi dağıtıyorsa bu script işinize yarayacaktır. Sadece bir tuş ile sesli iletişimi açıp kapayabilirsiniz. bind “V” kısmından hangi tuş ile açıp kapayacağınızı siz belirleyebilirsiniz.

alias “+use_radar” “+use; cl_radar_always_centered 1; cl_radar_scale 0.8; gameinstructor_enable 1”
alias “-use_radar” “-use; cl_radar_always_centered 0; cl_radar_scale 0.4; gameinstructor_enable 0”
bind “E” “+use_radar”

CS GO cfg kodları

Tartışmalara neden olan ve hala açığı kapatılmayan bu kod saliselerin önemli olduğu her durumda CT iken bombanın nereye yerleştirildiğini basitçe bulmanızı sağlayacak ve böylece bombayı bulamayıp havaya uçmayacaksınız. A veya B sitesinde “E” yani kullan tuşuna basılı tuttuğunuzda bu kod bombanın yerini söyleyecek. Bu script oyunun başlangıcındaki “Game Instructor”u yani oyun öğreticiyi kullanıyor. Bu scripti kullanabilmek için oyun ayarlarından Oyun Talimatlarını Aç’ı aktif etmelisiniz.

Örnek Video

 

bind Q “use weapon_knife;use weapon_awp;use weapon_ssg08”

Bu Pro işi scriptle AWP ile ateşledikten sonra hemen hızlı reload için 2 tuşa değil bir tuşa basmanız yeterli olacak. bind Q kısmından bu tuşu siz seçebilirsiniz. Eğer bu kodu anlamadıysanız belirtmeniz yeterli.

 

alias “dropbind” “buy ak47; buy m4a1; buy m4a1s; slot 1; drop; say_team WEAPON DROPPED”
bind “J” “dropbind”

Silah isteyen takım arkadaşınıza tek tuş ile AK-47, M4A4 veya M4A1-S (envanterde hangisi varsa) vermenizi sağlayan kod. Ayrıca silahı düşürdükten sonra bir de silahın düşürüldüğüy ile ilgili mesaj iletecektir. Round başlangıcında silah alış-verişinden kaynaklı zaman kaybediyorsanız bu kod işinize yarayacaktır. bind “J” kısmından tuşu ayarlayabilirsiniz.

alias “dropneeded” “say_team NEED DROP!”
bind “K” “dropneeded”

Tek tuş ile takım arkadaşlarınızdan silah droplamalarını (vermelerini) isteyebileceğiniz kod. K tuşuna bastığınızda takım chati penceresinde “NEED DROP!” yazacaktır. bind “K” kısmından istediğiniz tuşu ayarlayabilirsiniz.

host_writeconfig

Bu kodu autoexec.cfg dosyanızın en son satırına yazın, problem çıkmamasını sağlayacaktır.

CROSSHAIR ve SİLAH MODELİ

Normalde bu iki büyük olay kodlar ile ayarlanıyordu ama “crashz” adlı arkadaşın vasıtası ile bütün CS:GO oyuncuları büyük bir dertten kurtuldu.

Model Oluşturucuyu Görüntüle

Crosshair Jeneratör

Bu iki haritaya abone olup haritaya girip bütün ayarlamalarınızı yapabilirsiniz. Crosshair olayı tamamıyla size kalmış bir şey ama kullandığım modelin kodunu sizinle paylaşabilirim, zira çoğu fayda sağlıyor.

cl_viewmodel_shift_left_amt “0.500000”
cl_viewmodel_shift_right_amt “0.250000”
viewmodel_fov “68.000000”
viewmodel_offset_x “-2.0”
viewmodel_offset_y “2.0”
viewmodel_offset_z “-2.0”
viewmodel_presetpos “0”
cl_bob_lower_amt “5,000000”
“0,100000” cl_bobamt_lat
cl_bobamt_vert “0,100000”
cl_bobcycle “0.98”

Modelin Ekran Görüntüleri

csgo-rehber_1-bir-portal

csgo-rehber_2-bir-portal

 

Yararları:

-Daha gerçekçi bir görünüm sağlıyor.
-Silahların ve bilhassa de tabancaların sekişini daha rahatça takip edebiliyor ve denetimi mümkün kılabiliyorsunuz.
-En önemlisi AWP ile daha rahat noscope gerçekleştirebiliyorsunuz zira hedef esasen modelin 1-2 santim ucunda oluyor.
-Hareket ederken ve AWP ile scope açıkken silah daha az sallanıyor.

Autoexec.cfg prosedürleri bittikten sonra dosyanız aşağı yukarı bu yapıda gözükmeli.

csgo-rehber_3-bir-portal

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (3)

  1. performans arttı ve sanki mermiler daha düz gidiyor gibi geliyor insana 😀 sanırım pisikolik olarak insan öyle hissediyor ama teşekkürler yinede faydalı bri yazı olmuş

  2. evetr mermiler daha düz gitmeye başladı teşekkür ediyrouz ve devamını bekliyoruz böyle rehber makalelerin

  3. uzun zamandır böyle kodlar arıyordum sonunda buldum çok yarıdmcı oldunuz teşekkür ediyorum birde apex legends için bir rehber yayınlayabilir misiniz