1. Ana Sayfa
  2. +18
  3. Çocuklarınızla Cinsellik Hakkında Konuşmanızın 6 Yolu

Çocuklarınızla Cinsellik Hakkında Konuşmanızın 6 Yolu

Çocuğunuzla “mastürbasyon” ile ilgili konuşmak size biraz garip hissettirebilir, utanç verebilir ve belki de biraz rahatsız da olabilirsiniz. Ama ne olursa olsun, çocuklarınızı sağlıklı ve cinsiyetinin farkında birer birey olarak yetiştirmek istiyorsanız, ebeveyn olarak bu konuşmayı yapmanız gereklidir.

Cinsel eğitim öğretmeni Kim Cavill şu sözleri söylüyor: “Mastürbasyon, insan cinselliğinin gerçekten önemli bir ögesidir. Bireysel özerklik, zevk, kimlik ve samimiyet gibi konseptleri geliştirmemize yardım eder. Genç bireylerin cesaretini kırmak ve onları utandırarak rahatsız hissettirmek yerine onlarla birer erişkin olarak bu hususları konuşabilirsiniz.”

Bu konuşmaları gerçekleştirmekte zorlanıyorsanız, ve yasize “aykırıysa” bu içeriği okumaya devam etmek sizin için yararlı olabilir.

1. Konuşmaya erken yaşta başlayın

çocuklarınızla-cinsellik-hakkında-konuşmanızın-6-yolu-bir-portal 1
Ebeveynler, ufak yaşlardan itibaren çocuklarıyla “cinsel konular” ile ilgili konuşarak, onların bedenlerini anlamasına yardımcı olabilir. Bu konuşmaların konusu mastürbasyonun da dahil olduğu cinsellik ile ilgili birçok şey olabilir. Tabii ki de, cinsellik ile ilgili hususları birden değil, aşamalı olacak biçimde çocuklarınızla konuşmak en doğrusu. Onlarla birçok “zevk” ile ilgili konuşmalısınız. Mesela onlara kendi sevdiğiniz şeylerden bahsedebilirsiniz: “Mor rengi bana kendimi iyi hissettiriyor.” ya da “Rüzgarın esmesini seviyorum.” Böylece çocuklar iyi hissetmenin utanılacak bir şey olmadığının farkında olacaklar. Kim Cavill, çocuklarla bu konular ile ilgili buluğ döneminden önce konuşulması gerektiğini söylüyor. Bir çok ebeveyn için, konuşma çok daha erken gerçekleşedebilir zira çocukları çok genç yaşta bedenlerini keşfetmeye başlayabilir.

2. Bunun normal olduğunu vurgulayın

çocuklarınızla-cinsellik-hakkında-konuşmanızın-6-yolu-bir-portal 2
Ebeveynlerin mastürbasyon ile ilgili konuşarak normalleştirmesi ve bunun utanç verici bir şey olmadığını vurgulaması gerçekten de oldukça önemli. Cavill çocukları bu konularda iğrendirmenin ve azarlamanın sonraki yaşamlarında içsel olarak cinsel bir utanç hissetmelerine ve kendilerinden nefret etmelerine neden olacağını söylüyor. Vücudunu keşfetmenin hoş olduğunu vurgulamak ve vücutlarının gerçekten de keşfedilmesi gerektiğini her zaman söylemek gerekiyor. Bir gencin mastürbasyon yapmaması da, en yapması kadar normal. Ama ne olursa olsun, her iki biçimde de çocuklarınızın bedenlerini tanıyabilmesi için bu konuşmaları gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu konuşmalar bunun yanı sıra hijyen ve cinsel taciz ile ilgili de olabilir. Çocuklar kendi bedenlerini keşfetmekte özgür hissettiklerinde, kendilerini daha güvenilir hissedip vücutları ile ilgili farkındalık geliştirirler.

3. Bunun özel bir şey olduğunu açıklayın

çocuklarınızla-cinsellik-hakkında-konuşmanızın-6-yolu-bir-portal 3
Ebeveynler mastürbasyonun normal ve doğal bir şey olduğunu çocuklarına belirttiktan sonra bunun bunun yanı sıra da özel bir şey olduğunu vurgulamalılar. Bu bilhassa ufak yaştaki çocuklarla konuşulması gereken bir konu. “Özel” olan şeyin, diğer insanlar tarafından bilinmemesi ve görünmemesi olduğunu söyleyebilirsiniz. Evdeyken de evin genel ve özel alanlarını sembolize edebilecek görseller kullanabilmeniz mümkün, bu sayede çocuğunuzda ufak yaştan itibaren özel olan ve olmayan ayrımı oluşacaktır. Küçük çocuklar her zaman etraflarında olan bitenin farkında olmadığı için ebeveynlerin ufak çocuklarını özel olmayan ortamlarda kibar bir biçimde uyarması gerekebilir.

4. Kitaplar ve videolar kullanın

çocuklarınızla-cinsellik-hakkında-konuşmanızın-6-yolu-bir-portal 4
Bulabileceğiniz ve hem size hem de çocuğunuza yararı olacak birçok kaynak var. Doğru kaynakları bulmak için yapmanız gereken tek şey biraz incelemek. Ya da bir hekimdan tavsiye temin edebilirsiniz.

5. Çok fazla korkmayın

çocuklarınızla-cinsellik-hakkında-konuşmanızın-6-yolu-bir-portal 5
Ebeveynlerin, çocuklarının kendilerine ne sıklıkta mastürbasyon yaptıkları ile ilgili endişeleri olması sık görülür. Ama Cavill’in ifade ettiğine göre aslında korkacak ve endişelenecek bir şey yok, tabii ki de çocuğunuz kendine zarar vermiyorsa. Çocuklarınızın günlük yaşantılarını da özel dönemlerindan ayırt edebilmesi için siz yardımcı olabilirsiniz.

6. Kendi utancınızdan kurtulun

çocuklarınızla-cinsellik-hakkında-konuşmanızın-6-yolu-bir-portal 6
Cinsel sağlık konusu ile ilgili, ebeveynlerin bu konular ile ilgili açıkça konuşabiliyor olması veçocuklarına da her zaman açıkça sorular sorabileceğini öğretmesi gerçekten de oldukça önemli. Bir çok ebeveyn için böyle bir ortam oluşturmak, kendisinden bir miktar ortaya koymasını gerektirir. Bu yüzden ebeveynler olarak kendi utançlarınızdan ve hislerinizden arınmanız gerekiyor. Ancak bu yolla çocuklarınıza bunun tamamiyle normal bir şey olduğunu anlatabilir, hatta daha da ilerisi hissettirebilirsiniz. Ebeveyn olarak herhangi bir travmanız varsa, ve yaiçsel bir utanç hissediyorsanız, kendiniz için yardım almak istemeniz kadar normal bir şey daha olamaz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen