1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Çocukları İntihara Sürükleyen Momo Oyunu Hakkında Bakan Yardımcısından Resmi Açıklama
reaksiyion-alkis

Çocukları İntihara Sürükleyen Momo Oyunu Hakkında Bakan Yardımcısından Resmi Açıklama

Son günlerde YouTube’a da sıçramasıyla adından sıkça söz ettiren “Momo” isimli sözde oyun ile ilgili UAB Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan’dan resmi bir açıklama geldi.

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan ve çocukların ölümüne neden olan “Mavi Balina” ve “Mariam” oyunlarından sonra şimdi de son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz; büyük gözleri, uzun saçları ve ekstrem görüntüsüyle korku filmi karakterini andıran Momo isimli bir çizim, çocukları tehdit ediyor. İnternette video izlerken ekranda görünen bu korkunç yaratık, çocukların kendilerine zarar vermesine neden olacak bazı direktifler veriyor. Bu direktifler, en sonunda çocukları ölüme kadar götürebiliyor.

Dünyada bu oyun yüzünden birden fazla gencin intihar ettiği açıklandı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan da ülkemizdeki gençler için bu tehlikeli oyuna karşıda bulundu. Mavi Balina”, “Momo” vb. oyunları oynayan çocuklarda depresyon, kaygı sorunları, davranış problemleri ve suça eğilimin arttığına dikkat çeken Sayan, sanal zorbalık içeren bu oyunların bilhassa ufak yaştaki çocukları hedef aldığına dikkat çekti.

momo-oyunu-hakkındaki-açıklama-bir-portal

“Çocuklarımızı koruyalım” mesajı veren Sayan, “Çocuğunuzu video içerikler seyrederken yalnız bırakmayın, ekrana bakarak geçirdiği zamanı ve faaliyetlerini gözlemleyin. Çocuk profiline sahip video sitelerine yönlendirin. Mutlaka çocuk profilinin açık ve izleme geçmişinin aktif olmasına dikkat edin. Çocuğunuzun kullandığı tüm elektronik cihazlarda ebeveyn koruma sisteminin açık olmasından emin olun ve onunla kuvvetli bir iletişim kanalı geliştirerek, sorgulayıcı ve yargılayıcı bir tutum yerine arkadaşça bir yaklaşım sergileyin. Unutmayın, yasaklar çekici gelir. Bunun yerine bilgilendirip, doğru yönlendirin” dedi.

Çocukların davranışlarının yakından gözlemlenmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Sayan, “Ruh durumunda değişiklik, iletişimde azalma gibi beklenmedik değişimler konusu ile ilgili tetikte olun. Çocuğunuzun yaşına makul sitelere girdiğinden ve etik olmayan davranışları veya şiddeti özendiren içeriklere erişmediğinden emin olun. İnternette yayılan yeni akımları izleyerek, guvenlinet adresinden dijital dünyanın tehlikelerine karşı bilgi edinin. Benzer olgularla karşılaşılması halinde ilgili sosyal ağın raporlama araçlarını kullanılarak Yardım Merkezlerine ve BTK Bilgi İhbar Merkezi’ne şikâyette bulunun” bilgisini paylaştı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (1)

  1. Allah belâlarını versin inşallah amin