İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Cisimleri Nasıl Kullanacağını Çözebilen Makineler Üretildi

Cisimleri Nasıl Kullanacağını Çözebilen Makineler Üretildi

MIT’deki bilim insanları, 3 boyutlu haritalama kullanarak cisimleri kullanabilen robot üretti.

Robotlar, daha doğrusu yapay zekalar ve insanlar aynı biçimde düşünmezler. İnsanlar bir cismi gördüklerinde onunla ne yapacaklarına karar verebilirken makineler, kendi programlamalarına bağlı olarak kalıyorlar.

İlgili Yazı

Silah Kullanmayı Öğrenen Rus Yapımı Robot, Tedarikçi Şirketler Tarafından Ambargo Yedi

ABD’deki Massachusetts Institute of Technology’den bilim insanları, 3 boyutlu haritalama kullanarak görsel haritalar çıkartan ve böylelikle cisimleri doğru biçimde taşıyıp doğru yere yerleştirebilen makineler üretmeyi başardı. MIT’nin CSAIL (Bilgisayar Bilimleri ve Yapay Zeka Laboratuvarı) ekibinin geliştirdiği sistemin ismi ise kPAM.

MİT-robot-bir-portal-min

CSAIL’den yapılan açıklamaya göre kPAM (anahtar nokta basitlik manipülasyonu) isimli sistem, alternatiflerinden çok daha gelişmiş vaziyette. Bu sistem bir kahve kupasını gördüğünde sapından çengele asabiliyor.

“Nesneyi biraz daha anlayabilmek -birkaç anahtar noktanın yeri- birçok kullanımı kolay manipülasyon görevi için yeterli.” diyen MIT’den Profesört Russ Tedrake, cihazın günümüzün makine öğrenme algılama algoritmaları ve planlama algoritmalarıyla bir arada çok iyi bir biçimde çalıştığını açıkladı.

Araştırmacılar kPAM’ın gelecekte daha büyük görevleri de yerine getirebileceğine inanıyorlar. Örneğin bu sisteme sahip robotlar bulaşık makinelerini dizip boşaltabilecek, keza endüstride de daha komplike prosedürleri makineler kendileri yapabilecek.

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Teknoloji Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen