İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Çin, Sosyal Kredisi Düşük Vatandaşlarının Toplu Taşımalara Erişimini Yasakladı
Trendlerdeki Yazı

Çin, Sosyal Kredisi Düşük Vatandaşlarının Toplu Taşımalara Erişimini Yasakladı

Sosyal kredi sistemini uygulayan Çin, puanı düşük vatandaşlarının toplu taşımayı kullanmalarını yasakladı.
Çin, ‘Sosyal Kredi’ adını verdiği bir puanlama sistemiyle vatandaşlarını gözlemliyor. 2014 yılında ortaya atılan fikir 2020 yılında ülke genelinde tamamiyle fonksiyonel olarak yürürlüğe girecek yalnız şu an da insanların takip edildiği biliniyor. Son gelişmeler sonucundaysa sosyal kredisi düşük olan milyonlarca insanın toplu taşımalara erişimlerinin yasaklandığı açıklandı.

çin-sosyal-kredisi-bir-portal

Geçtiğimiz yıl kredi notu düşük olduğu için insanların uçak veya tren bileti almasını 23 milyon defa yasakladı. Yani uçak veya tren bileti almak isteyen Çinlilerin bir kısmı 23 milyon defa reddedildi.

Kredi puanı düşük kişilerin seyahat yasağı geçtiğimiz yılın Mayıs ayında yürürlüğe girdi. Çin’in Ulusal Sosyal Kredi Bilgi Merkezi’nin yayınladığı rapora göre insanlar 5,5 milyon defa hızlı tren bileti alamazken uçak biletlerinde bu sayı 17,5 milyonu buldu. Talepleri reddedilen insanlar, belirtilmemiş suçları nedeniyle haklarından mahrum bırakıldı. Çin’in yüksek mahkemesine göre 2017 yılında bu yana 6,15 milyon Çin vatandaşı uçak bileti alma konusu ile ilgili yasaklarla karşılaştı.

Sosyal kredi sisteminin bir parçası olarak Çin, suç işleyen kişileri toplu taşımayı kullanmalarına izin vermeyerek cezalandırıyor. Aynı zamanda toplu taşımalardaki rahatsızlık verici durumların önüne geçmek için geliştirilmiş sosyal kredi sistemi şu anda çoğu kişinin gündemine oturmuş vaziyette.

çin-sosyal-kredisi-bir-portal-1

Çin’in bağımsız politikaları bireyleri inceleyebildiği gibi kötü davranışları da cezalandırabiliyor. Vergi kaçırırsanız, diğer insanlara rahatsızlık verirseniz, sahte reklamlar yayınlarsanız veya trenlerde ek koltuklar alırsanız puanınız düşebiliyor. Mevcut durumlardan sonra şu anda Çin’de herhangi bir kontrol noktasından (örnek olarak bir kentden diğer bir şehre geçerken veya Çin’e giriş çıkış yaparken) geçen herkese kimlik ve parmak izi soruluyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen