İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. Çin, iPhone satışlarını yasaklayabilir mi? İşte cevabı!

Çin, iPhone satışlarını yasaklayabilir mi? İşte cevabı!

Amerika – Çin arasındaki ticareti savaşın Huawei Android yasağı ve ambargo ile sonuçlanması büyük bir krize niçin oldu. Bir yandan Huawei’nin engelleme ondan sonra yoluna nasıl devam edeceği merak edilirken, diğer yandan akıllara Çin karşılık vermek için iPhone satışlarını neden yasaklamıyor? Sorusu geliyor.

ABD iki hafta ilkin Çin’den ithal edilen 200 milyar dolar tutarındaki ürünlere uygulanan gümrük vergisini yüzde 25 seviyesine çıkarmıştı. Çin’de buna mukabil olarak 60 milyar değerindeki ABD ürünlerine yüzde 5 – 25 içinde gümrük vergisi getireceğini açıklamıştı. Peki, Çin, Apple üzerinden intikam alabilir mi?

iphone-ekrandan-parmak-izi-okuyucu-2-min

Çin’de iPhone satışları yasaklanabilir mi?

Amerika’li teknoloji devlerinin Huawei ile ilişkilerini askıya alması daha sonra çok uluslu Amerika yatırım bankası Goldman Sachs tarafından bir rapor gösterildi. Çin’de Apple ürünlerine bir yasak getirilmesi durumunda, Apple’ın yıllık pay başı karının yaklaşık yüzde 29 ( pay başına 3.35 dolar ) düşeceği belirtiliyor.

Apple’ın geçtiğimiz sene 55.9 milyar dolar net kar açıkladığını dikkate aldığımızda, Çin’de uygulanacak bir yasağın Apple’a maliyeti 17 milyar doları geçebilir. Tüm bunlara karşın Apple’a yasak getirilmesi beklenmiyor, şu sebeple bu konum Çin ekonomisine ciddi bir zarar verebilir.

cin-de-iphone-satislari-yasaklanabilir-mi

IPhone satışları yasaklanabilir mi?

Sonuçta, Apple ürünlerinin büyük bir kısmı başta Foxconn olmak üzere Çin’deki fabrikalarda birleştiriliyor. Daha da önemlisi iPhone ve iPad benzer biçimde cihazlarda kullanılan parçaların büyük bir bölümü Çin’deki tedarikçilerden sağlanıyor.

İlgili Yazı

Huawei Android Q beta programından kaldırıldı!

IPhone satışları için yasak sonucu alınması niteliğinde üretim hattında çalışan kişilerin işten çıkarılması ile başlayacak olan süreç, ipler iyice gerilirse cihazların üretiminin durmasına kadar gidebilir. Ancak, bu konum hali hazırda ekonomik bir savaş ile savaşım eden Çin’de başta işsizlik olmak üzere birçok problemi tetikler.
Bu ticari cenk şirketler içinde değil, iki ülke arasında yaşanıyor. Bu nedenle Trump yönetimi Çin ile yapacağı ticari görüşmelerde Huawei’yi pazarlık için kullanırken, bilhassa şeffaflık mevzusunda büyük talepler sunabilir. Tabi, Amerika hükümeti Huawei’ye zarar vermeye devam etmiş olduğu sürece, Apple CEO’su Tim Cook, Çin’in misilleme yapıp yapmayacağı konusunda endişelenmeye devam edecek.

Sonuç olarak en azından ilk etapta, Çin büyük zarar göreceğe benziyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen