İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Cilt kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri nelerdir?

Cilt kanseri nedir? Cilt kanseri belirtileri nelerdir?

Deri-kanseri-belirtileri-nelerdir-habermi

Cilt kanseri belirtileri, her zaman tanımlanması basit değildir. Cilt kanseri yavaş yavaş büyüyor ve genelde göze batan uyarı işaretleri içermiyor. Bu, cilt kanserinin erken belirlenmesinin zor olabileceği anlamına gelir.

İlgili Yazı

Akciğer Kanseri Belirtileri Ve Nedenleri

Cilt kanseri, anormal cilt hücrelerinin kontrolsüz büyümesidir. Cilt hücrelerinin (çoğunlukla güneş ışığından ve ya bronzlaşma yataklarından kaynaklanan ultraviyole radyasyonundan kaynaklanan) onarılmamış DNA hasarı, cilt hücrelerini hızla çoğalmasına ve kötü huylu Tümörler oluşturmasına neden olan mutasyonları ve ya genetik kusUrları tetiklediğinde ortaya çıkar.

İki ana cilt kanseri kategorisi vardır: Melanom ve melanom dışı. Melanom, cilt kanserinin en yaygın ve en agresif formu olduğu halde, en seyrek görülen tiptir. Skuamöz hücreli karsinom ve bazal hücreli karsinom gibi melanom dışı deri kanserleri, en yaygın cilt kanseri formlarıdır. Melanom, deri altı tabakasında melanosit hücrelerinde başlar, bunun dışında hipodermis ya da subkutan doku şeklinde de bilinir, melanom olmayan kanserler ise sırayla deri ve deri üst katmanlarında Bulunur ve epidermis ve dermis olarak adlandırılır.

Melanom, organlar dahil olmak üzere vücudun diğer bölgelerine yayıldığı için en tehlikeli cilt kanseri şekli olarak kabul edilir. Melanomom dışı cilt kanserleri, yayılma olasılığı daha az olduğundan ve genellikle basit bir ameliyatla tedavi edilebildiğinden genellikle daha az tehlikeli olarak kabul edilir. Her iki kanser türü de vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir, ancak melanom olmayan deri kanserleri, vücudunuzun ağzınızda olduğu gibi daha fazla kapalı alanın aksine güneşe düzenli olarak maruz kalan bölgelerinde ortaya çıkar.

cilt-kanseri-belirtileri-nelerdir-habermi

Cilt kanseri belirtileri

Bu melanom dışı cilt kanseri, sert bir kırmızı nodül, bir kabuk ve ya bir kabuk geliştiren pullu bir büyüme ya da iyileşmeyen bir yara gibi görünebilir. En belirgin belirtileri olarak burun, alın, kulaklar, alt dudak, eller ve bedenin diğer güneşe maruz kalan bölgelerinde görülür. Skuamöz hücreli karsinom erken yakalanır ve tedavi edilirse hastanın kurtulma oranı yükselir.

İlgili Yazı

Sigara Nasıl Bırakılır? Sigarayı Bırakmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen