1. Ana Sayfa
 2. Sinema
 3. Çığrından Çıkan İnsanları Konu Alan 9 Film

Çığrından Çıkan İnsanları Konu Alan 9 Film

Çığrından Çıkan İnsanları Konu Alan 9 Film

Delilik, sinemanın en büyük ilham kaynaklarından birisi. İşler psikolojik stres türüne geldiğinde, izleyenlere deliliği yaşatan filmler asla unutulmamıştır. Tabi bu deliliğin bir ya da birkaç insan dışında toplumsal olarak gerçekleşmesi de mümkün. Yeni bir Haftalık Film Reçetesi köşesine hoş geldiniz.

Psikolojik gerçekleri sinema perdesinde, kısıtlı bir sürede anlatmak zor. Senaristlerin, o karakterlere yaşam veren oyuncuların, yönetmenlerin ve kurgucuların işi bu tür filmlerde çok zor. İnsanlara deliliği anlatmak isterken, hata sonucu her şeyin komedi filmine dönmesine neden olabilirler.

tek-mekanda-geçen-filmler-bir-portal

Bugün insanların değişik nedenlerle çıldırdıkları filmleri bir araya getirdik. Gerilim dışında korku, aksiyon ve dram türleriyle harmanlanmış olan bu filmlerin her birisi izleyicisinde derin izler bırakabiliyor. En heyecanlı kısımları ise söz konusu insanların amacıyla delirdiklerini manaya çabası. Kimi vakit bir hastalık, kimi vakit psikolojik sorunlar, kimi vakitte dünya kaynaklarının tükenmesi fişleri kopartıyor.

Listede yer alan filmleri izleyenler, izlemeyenleri mazur görsünler. Hazırsanız, başlayalım.

Mistik Olay (Happening):

Bir tür hastalık virüsü, hava yolu ile insanlara bulaşır ve onları intihara sürükler. Happening, her ne kadar olumsuz eleştirilere boğulan bir film olsa da kitlesel çılgınlığın en etkili işlendiği yapımlardan birisidir. Aldığı puanları önemsemeden izlerseniz, filmin nasıl 6. His gibi bir klasiğin arkasındaki isimden çıktığını anlarsınız.

 • IMDb notu: 5,0
 • Rotten Tomatoes puanı:%18

Fahrenhayt 451:

HBO yönünden sinema salonlarına yönelik hazırlanmayan bu televizyon filmi, Ray Bradbury yönünden 1953’te yayınlanan aynı adlı kitaba dayanıyor. Şimdilik kitabını okumayanlara, önce kitabı okuyup sonra da bu filmi izlemelerini tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde kopuluklar yaşamanız çok natural olacaktır. İtafaiyecilerin yangın söndürmek değil, başlatmakla görevli oldukları bu dünyada kitaplara yer yok. Eğer çağdaş versiyonunu beğenmezseniz, 1966 tarihli classic versiyonunu da öneririz.

 • IMDb notu: 4,9 (1966 versiyonu: 7,3)
 • Rotten Tomatoes puanı: %32 (1966 versiyonu: %80)

Köy (The Village):

Küçük bir kasabada yaşam sürdüren insanların hiç de normal olmayan alışkanları vardır. Film ile ilgili daha çok şey söylemek, sanıyoruz ki izlemeyenler amacıyla tad kaçırıcı olacak. The Village, bu içerikte yer alan kült filmlerden birisidir. Eğer bir korku filmi izleme beklentiniz varsa, boşa çıkacağınız söylememiz gerekiyor. Köy, bir stres filmidir.

 • IMDb notu: 6,5
 • Rotten Tomatoes puanı: %44

Bir Rüya İçin Ağıt (Requem for a Dream):

İnsanı depresyonun sınırlarında dolaştıran bu film, uyuşturucu bağımlığının insanı hangi noktalara sürükleyebileceğini gösterir. Müzikleriyle klasikleşen yapımda, uyuşturucu olarak nitelendirilen şey yalnızca kimyasal ya da bitkisel maddeler değildir. Televizyon, medya ve türevleri de bu gruba dahil edilir.

 • IMDb notu: 8,3
 • Rotten Tomatoes puanı: %79

Siyah Kuğu (Black Swan):

Tek bir insanın çılgınlığı üzerine, milyonları çıldırtacak bir yapım fakat Black Swan kadar iyi olabilirdi. Ünlü besteci Çaykovski’nin Kuğu Gölü operasında başrol oynamak isteyen bir bale dansçısının, kendi karanlık tarafıyla yüzleşmesini izliyoruz.

 • IMDb notu: 8,3
 • Rotten Tomatoes puanı: %79

12 Maymun (12 Monkeys):

Bir hastalıkla darmadağın olmuş dünyada geride bıraktığımız bu film, bilim komplonun da kitlesel çılgınlık filmlerinin de en büyük temsilcileri arasındadır. Bruce Willis ve Brad Pitt’in oyunculuklarıyla şahlanan yapımı izlemeniz gerekli olanlar listesinde başa çekebilirsiniz.

 • IMDb notu: 8,0
 • Rotten Tomatoes puanı: %89

Kevin Hakkında Konuşmalıyız (We Need the Talk About Kevin):

Yaptığı her şeye karşın oğlu Kevin’in sevgisinden vazgeçmeyen bir annenin, garip ve düşündürücü yolcuğunu izliyoruz. Kevin sıksık bir ismim ileri giderken, annesinin mücadelesiyle bu filmin liste ilk haftalarında yer almasına hak vermenizi bekliyoruz.

 • IMDb notu: 7,5
 • Rotten Tomatoes puanı: %76

Guguk Kuşu (Bir Guguklu Yuvası Üzerine Uçtu):

Bu filmde normal bir adet insan yok, çünkü zaten akıl hastanesinde geçiyor. Jack Nicholson‘un saatinde yıldızlaşmasını gerçekleştiren yapım, deliliğin kime ve neye göre delilik olduğuna dair tartışmalı bir yanıt veriyor.

 • IMDb notu: 8,7
 • Rotten Tomatoes puanı: %94

Mad Max: Öfke Yolu

Geldik listenin finaline. Eğer toplumsal bir hal alan delilik arıyorsanız, Mad Max‘ten diğer çıkar yolunuz yok. Dünya kaynaklarının kurumaya yüz tuttuğu bir uzak gelecekte, insanların o kaynaklar amacıyla birbirleriyle nasıl mücadele ettiklerini izliyoruz. Bu yolculuğun bir variş noktası yok.

 • IMDb notu: 8,1
 • Rotten Tomatoes puanı: %97

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen