İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dünya
  3. CIA ‘ in ABD’de Ortalığı Karıştıracak Bilgileri Deşifre Oldu

CIA ‘ in ABD’de Ortalığı Karıştıracak Bilgileri Deşifre Oldu

ABD ve Rusya’nın geçmişte yaşadığı uzay rekabeti, enteresan bir çok vakanın yaşanmasına sebep olmuştu. Rekabet senelerinde kaleme alınmış CIA belgelerinin meydana çıkması, Challenger Uzay Mekiği’nin infilak etmesi ardındanki baltalama iddialarını gün yüzüne çıkardı.
ABD ve Sovyetler Birliği, Soğuk Savaş devresi süresince uzay girişimlerinde resmen yarış halindeydi. Uzaya ilk insanın gönderilmesi amacıyla çabalayan iki ülkeden Sovyetler Birliği’nin galip çıkmış olması, ABD’yi tetiklemiş ve ABD’nin Ay’a ilk insanı göndermesini sağlamıştı. Rekabet içersinde geride bıraktığımız bu yıllarda, kafalarda soru işareti bırakan birtakım hadiseler da yaşanmıştı. Bunlardan biri olan Challenger Uzay Mekiği vakasının ardından yazılmış CIA belgeleri meydana çıktı.

abd-cia-deşifre-bir-portal
28 Ocak 1986’da ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral’den 10. uçuşunu gerçekleştirme üzere uzaya fırlatılan Challenger Uzay Mekiği, uçuşun 73. saniyesinde bütün dünyanın gözleri önünde infilak etmişti. Daha sonra uygulanan tetkiklarda, uzay mekiğinin patlama sebebinin yakıt sızıntısı bulunduğu açıklanmıştı.

7 astronotun yanı sıra bir de öğretmenin hayatını kaybettiği trajik kaza, ilk uzay mekiği kazası olarak tarihteki konumunu aldı. Peki Challenger Uzay Mekiği kazasının açıklanmayan tetkik raporları ne diyordu?

abd-cia-deşifre-bir-portal 1

Dönemin ABD Başkanı Ronald Reagan‘a “çok gizli” ibaresiyle iletilen ve devresinin CIA Yardımcı Müdürü ABD’li general Daniel O. Graham yönünden kaleme alınmış raporlar, geçmişe ışık tutuyor. Ortaya çıkan CIA belgelerinde kazanın bir baltalama olabileceği ifadesi ilgi çekiyor.

Graham’ın feci kaza ile ilgili Sovyetler Birliği yönünden planlanmış bir baltalama olabileceği ve bu konunun araştırılması tavsiyesi, vakanın kolay bir kaza olmadığı olasılığını güçlendiriyor. Belgelerde ilaveten devresinin CIA Direktörü William Casey‘in baltalamaı olasılığının güçlü bulunduğu notu da göze çarpıyor.

abd-cia-deşifre-bir-portal 2

Daniel O. Graham, Challenger ile ilgili bildirdiği görüşlerinin yanı sıra Titan 34D, Ariane 3, Nike Orion ve Delta 3914 roketlerinin başarısız görevlerinin de baltalamaa kurban gitmiş olma olasılığını belirtiyor.

CIA’nin başındaki isimler yönünden dillendirilen bu iddialar, hiçbir vakit resmi kanıtlara dayandırılamadı. Ancak ABD ve Sovyetler Birliği’nin arasındaki rekabet ortamına ek olarak meydana çıkan CIA raporları öneme alındığında, Sovyetler Birliği’nin bu tür bir baltalama yapmış olma olsılığı yükseliyor. Belki de önümüzdeki vakitlarda açığa çıkacak diğer belgeler, vakanın aydınlanmasına sebep olabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen