1. Ana Sayfa
  2. Bilgisayar
  3. Chrome ’u Daha Hızlı Kullanabileceğiniz Yepyeni Özellik

Chrome ’u Daha Hızlı Kullanabileceğiniz Yepyeni Özellik

Dünyadaki tarayıcı pazarının neredeyse üçte ikisini elinde bulunduran Google Chrome daha da hızlanıyor. Chrome’un yeni özelliğini ve bugünden bu özelliği kullanmaya nasıl başlayabileceğinizi bu haberde anlattık.

Google Chrome, tarayıcı pazarının tartışmasız hakimi konumunda. Pazarın aşağı yukarı %65’ine sahip olan tarayıcının en yakın rakibi ise %11 pazar payına sahip. Google, Chrome’un sahip olduğu üstünlüğü güvenliğini sağlamak için yeni özellikler geliştiriyor. Chrome deneyimini hem mobilde hem de masaüstünde aynı biçimde yaşamak gibi artıları bu tarayıcıyı öne çıkarsa da Chrome’un da bazı zamanlar can sıkan yanları var.

chrome-yeni-özellik 1

Chrome’un sorunlı yanlarının en başta tarayıcının RAM tüketimi geliyor. Google da bu durumun farkında ve Chrome’u daha RAM dostu hale getirmeye çalışıyor. Üzerinde çalışılan yeni özelliğin amacı da bunu gerçekleştirmek.
Özelliğin ne zaman çıkacağı ve ne zaman resmi olarak Chrome’a ekleneceği bilinmiyor ancak aslında özelliği bugün kullanmaya başlamak mümkün.

Yeni Özelliği Nasıl Kullanabilirsiniz?
Google’ın yeni Chrome özelliklerini test ettiği ‘deneysel’ bir sürümü var. Bu sürümün adı Chrome Canary. Google Chrome Canary, firmanın sitesinden indirilebiliyor. Buraya tıklayarak indirme sayfasına gidebilirsiniz.

Google, yeni özelliği test etme amacıyla Chrome Canary’e eklemiş durumda. Özellik “Skip best effort tasks” adıyla anılıyor ve kullanımı son derece kolay. Özetlemek gerek görülürse yeni özellik vasıtası ile önceliği düşük olan prosedürleri yapmayı bırakan Chrome, hem RAM’i rahatlatıyor hem de bilgisayarın daha rahat çalışmasını sağlıyor.

chrome-yeni-özellik 2
Özelliğin Google Chrome Canary’deki tanımı, “Bu bayrak havadayken, en düşük önceliğe sahip olan görevler, kapanma anına kadar gerçekleştirilmeyecek. Düşük ilk önce görev kuyruğu bellek kullanımını arttırabilir. Ayrıca, bu bayrak havadayken Chrome’u neredeyse tamamıyla aynı biçimde kullanılabilir olsa da, kullanıcı verilerinin diske yazılması, belleğin silinmesi, metriklerin raporlanması veya bileşenlerin güncellenmesi gibi bazı görünmeyen operasyonlar, kapatma prosedürüne kadar gerçekleştirilmeyecek.” biçiminde yapıldı.

Canary kullanıyorsanız, bu özellik en son versiyona eklenmiş durumda. Özelliği etkinleştirmek için arama çubuğuna chrome://flags/#disable-best-effort-tasks yazıp enter tuşuna basın. Açılan ayarlar sayfasından “Skip best effort tasks” opsiyonunun yanındaki bayrağa tıklayın. Yandaki açılabilir menüyü açın ve “Enabled” opsiyonunu seçin. Daha sonra da Chrome Canary’yi yeniden başlattığınızda özellik çalışacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen