İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. Chrome Kullanıcıları Dikkat: Tarayıcınızı Acilen Güncelleyin

Chrome Kullanıcıları Dikkat: Tarayıcınızı Acilen Güncelleyin

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir Chrome güncellemesi, siber korsanların Kullanıcıların işletim sistemine sızmasını mümkün hale getiriyor. Chrome, güvenlik açığı için acil bir güncelleme yayınladı.
Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir Chrome güncellemesi, siber korsanlara FileReader API’ya kötü niyetli kod ekleme ve çalıştırma imkânı sunan bir hafıza yönetimi güvenlik açığı içeriyordu. Google, Chrome’un mobil ve PC versiyonlarını bugün yayınladığı 72.0.3626.121 versiyon güncellemesi ile bu Hatayı ortadan kaldırdı.

google-chrome-bir-portal-1

CVE-2019-5786 olarak bilinen güvenlik açığına neden olan FileReader API, hemen her internet tarayıcısında bulunan ve internet programlarının Kullanıcıların şahsi dosyalarına erişimini mümkün kılan bir uygulamadır. Sorun şu ki; FileReader’daki güvenlik açığı, siber korsanların Kullanıcıların işletim sistemine erişimini mümkün hale getiriyordu.

Google, bu tarz güvenlik açıklarına ‘sıfır-günlük’ güvenlik açıkları diyor. Bunun anlamı, Google mühendisleri Hatayı bulana kadar siber korsanların Hatayı keşfetmeleri. Chrome’un güvenilir versiyonunu kullandığınızdan emin olmak için adres çubuğuna chrome://settings/help yazın ve ‘enter’ tuşuna basın.

Eğer ki Chrome’un 72.0.3626.121 versiyonunu kullanıyorsanız sizin için bir tehlike yok demektir. Chrome’un son versiyonunu kullanmıyorsanız chrome://settings/help sayfasına gittiğinizde güncelleme kendiliğinden başlayacak ve bitirildiğinde Chrome’u tekrar başlatmanız istenecektir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen