1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Buz Dolapları Bilgi mi Sızdırıyor?
Trendlerdeki Yazı

Buz Dolapları Bilgi mi Sızdırıyor?

Japonya, güvenlik amacıyla ülkedeki 200 milyon IoT cihazını inceleyecek Japonlar kontrole hazırlanıyor.

 

buzdolabı-bir-portal

IoT cihazlarının siber saldırılarda giderek artan şekilde kullanılması Japonları harekete geçirdi.

Antivirüs program kuruluşu ESET’in edindiği bilgiye göre Japonlar, yeni nesil televizyon, buzdolabı ve ya fırın gibi internet bağlantılı 200 milyon cihazın güvenliğini test etmeye karar verdi.

Özellikle IoT cihazları, siber suçlular için ne yazık ki basit lokma olarak değerlendiriliyor.

Varsayılan, değişmeyen ve zayıf şifreler; savunmasız gömülü firmware (ürün programı), bunun dışında güncelleme yamalarının olmaması, internet bağlantılı bu cihazları riske açık hale getiriyor.

Avrupa merkezli bilgi güvenliği kuruluşu ESET’in edindiği bilgiye göre Japonya’da 2017’de yapılan siber saldırıların yarısından fazlasında akıllı cihazlar hedeflendi ya da kullanıldı.

Bu durum yetkilileri harekete geçirdi. Ülkenin ulusal yayın kuruluşu NHK World’in yaptığı duyuruya göre Japonya, ülkede bulunan aşağı yukarı 200 milyon nesnelerin interneti (IoT) cihazının güvenliğini test etme amaçlı bir planı onayladı.

Denetim nasıl işleyecek?

Varsayılan ve sıklıkla kullanılan şifrelerin listeleriyle donatılmış olan Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojisi Enstitüsü (NICT) çalışanları, herhangi seçilen akıllı cihazlara giriş yapmaya çalışacaklar.

Hem ev hem de iş ağlarındaki router cihazlar ve internet kameraları, Şubat ayı içinde başlayacak olan bu büyük ölçekli penetrasyon testi kapsamında ilk önce incelenecek.

Bu kurum daha sonra internet servis sağlayıcıları ve mahalli yetkililerle çalışacak; böylelikle güvenilir olmayan cihazların sahipleri bilgilendirilebilecek ve akıllı teknolojilerin kontrol altına alınması sağlanacak.

ESET router güvenliğine dikkat çekmişti

Savunmasız IoT cihazlarıyla ilişkili tehditler, geçen yıl VPNFilter olarak bilinen kötü niyetli bir programla yakın zamanda tecrübe edildi.

Yarım milyon router cihazı tehlikeye atılmış, ve ABD Federal Araştırma Bürosu (FBI) konuy ile ilgili uyarıda bulunmuştu.

ESET de “modeminizi kapatıp açın“ diyerek, geçici hafızada saklanan bu tehditin silinmesine yönelik ilk önlemi paylaşmıştı.

Beş yıl boyunca devam edecek

Kasım 2018’de kabul edilen bu büyük ölçekli testin önünü açan yasa, beş yıllık bir süreyi kapsayacak.

Tokyo, 2020’de Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak ve kuşkusuz, her büyük uluslararası aktivitede olduğu gibi burada da tehdit aktörleri yine etkin olmaya çalışacak.

Japonya Ulusal Bilgi ve İletişim Teknolojisi Enstitüsü, IoT cihazlarının 2017’de Japonya’da tespit edilen siber saldırıların yüzde 54′ü tarafından hedeflendiğini belirtti.

Gizlilik kaygısı var

Proje sırasında toplanan verilerin güvenliği, veri kayıpları ile ilgili hususların giderek sıklaştığı bir süreçte ayrı bir endişe kaynağı haline geldi.

Gelişmeler üzerine NICT incelemecisi Daisuke Inoue, NHK World’e yaptığı açıklamada, kurumun herhangi bir veri sızıntısını engellemek için elinden geleni yapacağını ifade ederek endişeleri gidermeye çalıştı.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Teknoloji Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen