1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Bu Virüs Ocak Ve Şubat Ayında Zirve Yapıyor!

Bu Virüs Ocak Ve Şubat Ayında Zirve Yapıyor!

Bugünlerde sık rastlanan RSV virüsü grip ve nezleye benzer akıntılara kapı aralarken bir takım durumlarda ciddi alt solunum yolu enfeksiyonlarına da sebep olabiliyor. Hastalık çoğunlukla aralık ayı nihayetinde başlayıp ocak ve şubat ayında doruğa erişirken nisan ayı sonuna kadar da tesirini gösterebiliyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim üyesi Tarkan İkizoğlu, bilhassa de 0-2 yaş arası bebekleri tehdit eden, daha önleyici ve tedavi edici bir aşısı olmayan RSV virüsüne karşı 5 etkili tedbiri anlattı.

rsv virüsü

1-KALABALIK ORTAMLARDA BULUNDURMAYIN

RSV sezonlarında riskli çocukların grup halinde bakılması engellenmeli. Kreşlerde, alışveriş merkezlerinin oyun alanlarında, kalabalık kapalı mekanlarda çocuklar arası temas ve kontamine eşya paylaşımı sebebiyle hastalık bulaşma riski bariz şekilde artıyor. Ciddi hastalık riski olan çocukların veya hasta fertlerin bu ortama gelmemesi ve hijyen tedbirleri riski belirli oranda azaltıyor.

rsv virüsü 2

 

2-HASTA KİŞİLERDEN UZAK TUTUN

Çocuğunuzu hasta kişilerle temasın engellenemeyeceği ortamlarda bulundurmayın. Zira RSV çok bulaşıcı olup insandan insana temas veya kontamine eşyalarla bulaşıyor. Hasta kişilerin aksırma veya öksürükle havaya saçtığı damlalar yoğun virüs içeriyor ve 1-2 metre etrafında soluk alan riskli fertlere hastalık kolaylıkla bulaşıyor.

rsv virüsü 3

3-EL YIKAMA ALIŞKANLIĞI KAZANDIRIN

El yıkama bulaşmanın önlenmesindeki en önemli savunucu metot. Bu yüzden çocuğunuza kesinlikle el yıkama alışkanlığı kazandırın. Önceden hasta fertlerin temas ettiği objelerde virüsler saatlerce canlı kalırken, ne kadar savunmaya çalışsak da çocuklar elleri ile objelere sıkça temas ediyor hem de ağızlarına götürebiliyor. Ele bulaşan virüs 4 saate kadar canlı kalabiliyor. Ağzına, yüzüne ve yiyeceklere el yıkamadan temas ederse virüs ile hastalanabilir.

rsv virüsü 4

4-ORTAK EŞYA KULLANIMINI ENGELLEYİN

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Tarkan İkizoğlu “Hastaneye yatırılmış RSV ile enfekte hastalar salgının önlenmesi için yalıtılmalıdır. RSV ile küçük yaşta enfekte olan bebekler solunum sıkıntısı ile hastaneye yatabilmektedir. Bu hastalar aynı servisi paylaşan diğer hastalar ve personel için bulaştırıcıdır. Savunmanın yolu izole olarak izlenmesi, ortak eşya kullanımının engellenmesi, hem hastanın hem de ona dokunan sağlık personelinin el yıkaması ehemmiyetlidir” diyor.

rsv virüsü 5

5-SİGARA DUMANINA MARUZ BIRAKMAYIN

Çocuklar pasif içiciliğe karşı yüksek risk taşıdığından asla tütün dumanına maruz bırakmayın. Çünkü sigara dumanı solunum yollarını tahriş ederken, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarına taban hazırlıyor. Hırıltı, astım, astım ataklarının tetiklenmesi, solunum yollarında kuruluk, öksürük atakları, gece öksürükleri ve orta kulak enfeksiyonu rizikosunu artırıyor.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen