İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Bu Gıdalar Cildinizi Yaşlandırıyor

Bu Gıdalar Cildinizi Yaşlandırıyor

Beslenme, sağlıklı yaşamanın en önemli unsurlarından biridir. Sağlıklı beslenmek yaşam kalitesini doğrudan etkiliyen faktörlerden birisi olmakla birlikte sağlıklı beslenip zararlı besinlerden uzak durarak daha uzun, kaliteli bir ömür geçirebilirsiniz.

En sevdiğimiz yiyecekler bazen en çok zarar veren gıdalar olabiliyor.Sizi hızla yaşlandıracak, zararlı besinleri öğrenerek bu gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız. Onlardan uzak duramıyorsanız, en azından tüketmeyi en aza indirin.

Kızartma:

kızartma-bir-portal-min

Oldukça lezzetli olan kızartmalar çok sık tüketildiğinde sağlığımızı tehdit eder. Kızartılmış yiyeceklerin en çok sebep olduğu sorun kalp rahatsızlıklarıdır. Bunun sebebi, içerisinde bulunan trans yağların damarları tıkayarak kalp krizine yol açmasıdır.

Çeşitli sebze ve et ürünlerini kızartarak tüketmek, fazladan yağ almanıza, vücudunuzun hantallaşmasına, cildinizin bozularak akne ve sivilce oluşmasına neden olur. Tüm bu etkiler de hem cildinizin hem de vücudunuzun daha hızlı yaşlanmasını sağlar.

İşlenmiş Şeker:

seker-bir-portal-min

En çok tüketilen besin maddelerinden biri olan şeker ne yazık ki göründüğü kadar masum değil. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen şeker birden çok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Şekerli yiyecek ve içecekler, vücuda alınan proteinleri yok eder. Cildi güzelleştiren, vücudu dinç ve zinde tutan proteinler azaldığında yaşlanma hızlanır. Tüm bunların yanı sıra şeker kilo alımına, yağlanmaya ve cildin esnekliğini yitirmesine de sebebiyet verir.

Margarin:

margarin-bir-portal

Margarin, kolayca, çok ucuz bitkisel yağların kimyasal yolla katılaştırılmış şeklidir. Margarinler hidrojenize yağlardır. Sıvı yağların sıvı olmalarını sağlayan bağlarının hidrojenle doldurularak katı hale getirilmiş şeklidir.

Doğal bir içeriği olmadığı için sindirim sistemi tarafından tanınmayan ve bu yüzden de hazmedilemeyen margarin, vücudun yağ depolamasına neden olur. İçeriğindeki doymamış yağ asidi hücreleri yok ederek yaşlanmayı hızlandırır.

Asitli İçecekler:

gazli-icecekler-bir-portal-min

Çok sık tüketilince bağımlılık yapan asitli içecekler, yüksek oranda şeker içerir. Ayrıca fosfor açısından zengin olan bu içecekler, vücuttaki kalsiyumun azalmasını sağlar. Azalan kalsiyum başta kemik erimesi olmak üzere türlü rahatsızlıklara neden olarak yaşlanmanın önünü açar ve vücudun güçsüzleşmesine neden olur.

Kahve:

kahve-bir-portal-min

Granül kahve çeşitleri, içerdikleri kimyasallar ve gördükleri işlemler nedeniyle asitli ve zararlıdır. Bu asitler, midenin delinmesine bile yol açabildiği gibi cildi yaşlandırmasında da kötü bir rol oynar. Kahve tüketmeyi seven kişiler, Türk kahvesi gibi işlem görmemiş kahveleri tercih edebilirler.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen