İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Yaşam
  3. Bu Basit Test ile Tahmini Yaşam Sürenizi Ölçebilirsiniz

Bu Basit Test ile Tahmini Yaşam Sürenizi Ölçebilirsiniz

Esneklik, denge ve kas kuvveti, uzun bir yaşamın temelini oluşturuyor. Tahmini ömrünüzü bu kolay test ile ölçmeniz mümkün.

Geçmişte ülkemizde çok tanınmış olan Alf’de, Alf’in ırkı doğdukları anda ne zaman öleceğini biliyordu. İnsanların böyle bir özelliği ise yok. Bizler için ölüm her zaman sürpriz oluyor.

Brezilyalı Claudio Gil Araujo, atletler ve sporcular ile çalışan birisi olsa da yaşlı hastaları da kabul eden bir hekim. Hastaların yaşlandıkça hareket yeteneklerinin kaybolduğunu fark eden hekim, alışıldık biçimde hastalarına fit ve zinde kalmaya çalışmalarını öneriyor. İlerleyen yaşlarda eğilip kalkmanın ve kolay hareketlerin bile zorlaştığına dikkat çeken incelemecı, hastalarının karşısında gerçek verilerle çıkabilmek için bir çalışma yaptı.

İlgili Yazı

Kirli Hava, Sigaradan Daha Çok Öldürüyor

51 ila 80 yaşları arasındaki 2000’den çok Katılımcının bulunduğu çalışmada son derece kolay bir test yapıldı. Testte, üzerine rahat kıyafetler giyen Katılımcılar geniş bir alana alındı. Bu testte Katılımcılardan bir defa yere oturup kalkmaları istendi.

SRT testi isimli bu testte, ayakta duran Katılımcı önce oturuyor sonra kalkıyor. Toplamda 8 puan almanız demek, en uygun zindeliğe sahipsiniz demek. Çıplak ayaklı olarak durduğunuz noktada otururken ve kalkarken ne kadar destek aldığınıza ve dengenizi kaybedip kaybetmediğinize bakılıyor.

bu-basit-test-ile-tahmini-yasam-surenizi-olcebilirsiniz-bir-portal

SRT Testini Nasıl Yapabilirim?

  • Rahat kıyafetlerle ve çıplak ayakla geniş bir alana geçin.
  • Ayaklarınızı çapraz hale getirin. (Oturma biçiminiz, testin doğru sonuçlanması için önemli.)
  • Eğilmeden veya diğer bir hareket yapmadan oturma pozisyonuna geçin.
  • Oturma pozisyonundan yeniden ayağa kalkın. Kalkarken ellerinizi, dizlerinizi, kollarınızı veya bacaklarınızın yan kısımlarını kullanmamaya çalışın.

tahmini-yasam-suresi-olcme-bir-portal

Puanlama kısmı ise son derece kolay. Otururken ve kalkarken kullandığınız her uzuv için 1 puan düşün. Ellerinizi dizinize koyuyorsanız 1 puan da onun için düşün. Denge kaybettiğinizde de 0.5 puan düşün.

Sonuçlar 8 ve üstünde ise en uygun fitliğe sahipsiniz demektir. Puanı 8’in altında olan kişilerin, önümüzdeki 6 yıl içerisinde ölme riski iki kat daha çok. Puanı 3’ün altında olanlar için ise bu risk tam 5 katına çıkıyor. SRT puanı her 1 puan arttığında, ölüm riski %21 azalmış oluyor. Arujo bu test ve sonuçlarının insanları daha fazla spor yapmaya yönlendireceğine inanıyor. Sonuç olarak denge, kas kuvveti ve esneklik antrenmanla geri kazanılabiliyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen