İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. İnternet
  3. BTK Uygun Olmayan Siteleri Engellemeyecek İddiası!

BTK Uygun Olmayan Siteleri Engellemeyecek İddiası!

7 Şubat 2019 tarihinden itibaren BTK başkanı re’sen yani, kimseye bağlı olmaksızın uygun olmayan siteler için erişim engeli uygulamayacak.

A nayasa Mahkemesi 15 Kasım 2017‘de çok konuşulacak bir iptal kararına imza atmıştı. Danıştay 13′üncü Dairesi’nden oluşturulan itiraz neticesi, Anayasa Mahkemesi’ne gelen ve 7 Şubat 2018′de Resmi Gazete‘de yayınlanan 5651 Sayılı Kanun‘la, BTK başkanına verdiği müstehcenlik suçu meydana getiren yayınlara re’sen (kimseye bağlı olmaksızın) erişimin engellenmesi yetkisi iptal edilmişti.

Resmi Gazete‘de yayınlanan bu karar sonrasında, sosyal medya üstünde çoğu iddia meydana atıldı. Konuşulanlar arasında en çok ilgi çekeniyse, BTK bundan sonra uygun olmayan siteler için erişim engelli uygulamayacak iddiası oldu. Peki, alınan bu karar ne manaya geliyor?

Uygunsuz siteler bundan sonra BTK doğrulusunda engellenemeyecek iddiası!

Haberin anında başında da belirtiğimiz gibi, BTK başkanına verdiği re’sen erişimin engellenmesi yetkisi Danıştay 13’üncü Dairesi’nden oluşturulan itiraz neticesi iptal edilmişti.

AYM doğrulusunda da 7 Şubat 2018′de Resmi Gazete‘de yayınlanan kararname ile beraber söz hususu bu hal doğrulanmıştı. Daha sonrasında, Anayasa’nın 153.’üncü maddesinin 3’üncü fıkrasına atıfla iptal kararının, oy birliliği ile 1 sene ertelenerek 7 Şubat 2019‘da yürürlüğe gireceği duyurulmuştu.

İlgili Yazı

Türkiye’nin 2023 Yılına Ait İnternet Planları Ortaya Çıkıyor

7 Şubat 2019 tarihinden itibaren BTK başkanı re’sen yani, kimseye bağlı olmaksızın uygun olmayan siteler için erişim engeli uygulamayacak.

Ekşi Sözlük başta olmak üzere çoğu şahıs söz hususu bu hal sonrasında, BTK’nın uygun olmayan siteler için erişim engeli uygulamayacak iddiasını meydana attı.

btk-uygunsuz-siteler-icin-erisim-engeli-uygulamayacak-bir-portal-1

Ancak, alınan kararı detaylandıracak olursak meydana atılan iddiaların asılsız olduğunu da görmekteyiz.

İptal kararına göre, Bilgi Teknolojileri ve Etkileşim Kurumu başkanı bundan sonra kimseye bağlı olmaksızın erişim engeli uygulayamayacak. Kısacası, BTK erişim engeli kararını bundan sonra tek başına veremeyecek.

BTK Bilgi Edinme

Peki, erişim engeli olan sitelere ne olacak?

Ortaya atılan bir başka iddiaya göre, BTK başkanından alınan re’sen erişim engeli yetkisi sonrasında, erişim engeli oluşturulan bütün sitelerin tekrar erişime açılacağı da ön görülüyor.

Ancak yapmış olduğumuz denemeler sonrasında, daha eskiden alınan kararlarla erişime kapatılan sitelerin halen açılmamış olduğunu da gözlemekteyiz.

Daha eskiden erişim engeli eklenilen müstehcen içerikli internet sitelerindeki engel ise yerinde duruyor. Bu kanunun yürürlüğe girmesi neticesinde bu hususta bir farklılık olacak mı, şu an için bilmiyoruz.

Peki, siz bu vaziyeti nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu husus ile alakalı fikirlerinizi hemen altta yer alan yorum kısmından aktarabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen