İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Bomba İddia: Facebook, Unity’yi Satın Almayı Düşünüyordu
Trendlerdeki Yazı

Bomba İddia: Facebook, Unity’yi Satın Almayı Düşünüyordu

Blake J. Harris, kitabı yazmaya başladığı ilk zamanlarda Facebook’un PR ekibi ile çok yakın ilişki durumundaydi.

T he History of the Future isimli kitabın iddiasına göre Facebook, VR pazarında tartışmasız önder pozisyona gelmek için Unity’yi satın almayı düşünmüş.

Facebook, Unity’yi Satın Almayı Düşünüyordu

Blake J. Harris yönünden dile getirilen The History of the Future (Geleceğin Tarihi) isimli kitap, Amerikalı sanal gerçeklik teknoloji şirketi Oculus VR’ın Palmer Luckey ve Brendan Iribe tarafından kuruluşunu, sosyal medya devi Facebook’un Oculus VR’ı satın almasını, sonrasında ilerleyen davaları ve şirket kurucularının genel siyasetlerini ele alıyor.

Blake J. Harris, kitabı yazmaya başladığı ilk zamanlarda Facebook’un PR ekibi ile çok yakın ilişki durumundaydi.

Facebook’un birtakım kritik yöneticileri ile röportaj yapma fırsatı yakalamıştı. Ancak Harris’in Facebook ‘çalışanları’ ile yakınlığı, ilerleyen zamanlarda sonlandırıldı. Zira Harris, Facebook’un sanal gerçeklik platformu hakkında mühim bir planını öğrenmiş gibi gözüküyor.

unity-facebook-bir-portal-1

Kitapta bulunan iddialara göre Facebook, Mart 2014’te Oculus VR’ı satın aldıktan bir sene sonra dünyanın en tanınmış çapraz platform bir oyun motoru Unity’yi satın almayı hedefliyordu. Öyle ki; Facebook CEO’su Mark Zuckerberg , Oculus CEO’su Brendan Iribe’a Unity’yi satın almaya olan dikkatini anlattığı aşağı yukarı 2500 Kelimelik bir e-posta dahi yollamıştı.

İlgili Yazı

Facebook ‘tan Bir Rezaleti Daha: Cinsiyetçi Fotoğraf Arama

Facebook’un Unity’i alabilmek istemesinin en büyük sebebi sanal gerçeklik pazarındaki kuvvetini en üst seviyeye taşımak ve rakip platformlar ile oluşacak rekabeti başlamadan sona erdirmek.

Ancak bu plan hayata geçememiş gibi gözüküyor. Zira Unity, 2015 senesinden bu yana 600 milyon dolar yatırım alarak 3 milyar dolar değere ulaştı. Hem de Cheddar’ın aktardığı bilgiye göre şirket, 2020 senesinde halka arza hazırlanıyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen