1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Bir Türk Araştırmacı, iPhone’larda Önemli Bir Güvenlik Açığı Buldu

Bir Türk Araştırmacı, iPhone’larda Önemli Bir Güvenlik Açığı Buldu

Türk siber emniyet incelemecisi Melih Sevim, Notlar uygulamasını kullanan iPhone kullanıcılarının aldığı notları her bireyin erişimine açan çok mühim bir emniyet açığı buldu. Durumu Apple’a bildiren Sevim, Apple’ın bu mühim emniyet açığını kapattığını ve vakanın üzerini kapatmaya çalıştığını iddia etti.
Geçtiğimiz zamanlarda Apple kullanıcılarının maruz kaldığı emniyet ihlallerine bir yenisi daha eklendi. Türk siber emniyet incelemecisi Melih Sevim, kötü niyetli bireylerin iPhone kullanıcılarının telefonuna aldıkları notlara erişmesine izin veren mühim bir emniyet açığı keşfettiğini iddia etti. Sevim’in savına göre Apple, bu problemin üstünü kamuoyunu bilgilendirmeden kapatmaya çalışıyor.

iphone-güvenlik-açığı 1
Geride bıraktığımız senenin son zamanlarında meydana çıkan emniyet açığı, herhangi kullanıcıların notlarına erişme olanağı tanırken; belirli bireylerin iCloud hesabıyla ilişkilendirilmiş telefon numaralarını bilen kötü niyetli kişilere, o kullanıcıların bütün notlarını görüntüleme olanağı sağlıyordu.

2018‘in Kasım ayında bu emniyet açığını fark ederek bir video çeken Melih Sevim, emniyet açığını videoyla beraber Apple yetkililerine iletti. Türk araştırmacı, sürecin sonrasını ise şu şekilde anlatıyor: “Apple bozukluğu kabul etti ve bana teşekkür etti. Fakat bozukluğu benim raporladığım tarihten önce belirlediklerini ve alakalı çalışmaların yapıldığını söylediler.”
Apple’ın verilen yanıt, Türk araştırmacının yazılımlarda belirleme edilen açıkların şirketlere rapor edilerek ödüllendirildiği “Bug Bounty” programından yararlanamaycağı manasına geliyor. Apple ile problemin çözüm adımında iletişimde olduğunu bildiren Melih Sevim, problem çözüldükten sonra Apple’ın kendisiyle iletişimi kestiğini belirtiyor.

Bu hal da Apple’ın bu bozukluğu çözerek üstünü kapamak istediği yorumlarının yapılmasına sebep oluyor. Yakın vakitte meydana çıkan FaceTime’daki emniyet açığının sonrasında yaşanan bu gelişme, Apple’ın kullanıcılarının teknoloji devine olan güveninin sarsılmasına sebep oluyor. Bu emniyet açığı ile alakalı Apple cephesinden bir açıklama ileriki mi, bunu önümüzdeki zamanlarda hep beraber göreceğiz. Melih Sevim’in hali raporlarken çektiği videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen