1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Bir Sonraki Oyun Konsolunuz iPhone’unuzun Kendisi Olabilir

Bir Sonraki Oyun Konsolunuz iPhone’unuzun Kendisi Olabilir

Gelen bilgilere göre Apple, Amazon ve kablo TV şirketi Comcast, oyun yayıncılığı teknolojisine giriş için Nexon’u satın almayı planlıyor.

Oyun endüstrisi, her yıl kendini biraz daha büyütüyor. 138 milyar dolarlık olağanüstü bir pazara dönüşen sektör, bilhassa battle royal ve strateji oyunlarıyla genişlemesini daha da hızlandırıyor. Kısa süre önceye kadar League of Legends gibi oyunlar oyun endüstrisinde lider konumunda Bulunurken, bugünlerde Fortnite ve Apex Legends gibi battle royal oyunları sektöre yön veriyor.

İlginçtir ki bugünlerde tanınmış olduğunu ifade ettiğimiz oyunların büyük ortak özellikleri bulunuyor; hepsi online olarak oynanıyor, hepsi uluslararası bir ortam oluşturuyor ve hepsi oynaması bedava. İlginç olan nokta, oynaması bedava olan bu oyunlar, yapımcılarına milyarlarca dolar gelir kazandırıyor. Zira oyunlar bedava olsa da, kullanıcıların tamamiyle kendi arzuları ile aldıkları oyun içi içerikler ücretli.

Oyun sektörünün bedava oyunlarla milyarlarca dolar gelir elde edecek seviyeye gelmesi, büyük teknoloji şirketlerinin de gözünü bu alana dikmesine sebep veriyor. Apple, Google gibi şirketler, uygulama mağazaları vasıtasıyla esasen halihazırda bir oyun dağıtıcılığı gerçekleştiriyorlar. Amazon ise Twitch aracılı ile dolaylı yoldan oyun sektörüne hizmet veriyor. Sony ve Microsoft, PlayStation ve Xbox ile oyun sektörünün ana kullanıcıları arasında yer alıyor. Yani farkında olmasak da oyun sektörünün içinde çok büyük kullanıcılar bulunuyor.

bir-sonraki-oyun-konsolunuz-iphone-unuzun-kendisi-olabilir-bir-portal

Son dönemde oyun sektörü hakkında en fazla konuşulan konulardan biri Gaming Stream olarak adlandırılan oyun yayıncılığı. Bu teknoloji ile beraber oyun oynamak için olağanüstü pahalı konsollar veya PC’ler almak yerine, iyi bir internet bağlantısına sahip olmanız yeterli olacak. Oyunlar, şirketlere ait ana serverlarda çalıştırılacaklar. Siz, bu serverlara bağlantı kurarak düşük gecikme ile standart bilgisayarlarda en güncel oyunları oynayabileceksiniz.

Son çıkan haberlere göre Apple Amazon ve kablo TV debi Comcast gibi teknoloji şirketleri, oyun yayıncılığı için kolları sıvamış vaziyette. Şirketler, oyun yayıncılığına ilk adım olarak Japonya merkezli oyun şirketin Nexon’u satın almayı planlıyorlar. Nexon, MapleStory ve Dungeon Fighter Online gibi tanınmış oyunları ile yüz milyonlarca kullanıcıya hizmet vermiş 25 yıllık deneyimli bir şirket.

Sizin de bildiğiniz gibi tüketici elektroniği piyasası belli bir doygunluğa ulaşmış vaziyette. Artık insanlar yeni bir bilgisayar veya telefon almak istediklerinde iki kere düşünüyorlar. Bu noktada büyük teknoloji şirketi, donanım satmaktan ziyade hizmet satmaya odaklanıyorlar. Müzik servisleri, yayın servisleri, kitap ve dergi abonelikleri bunun en büyük örneği. Apple gibi büyük bir şirket, bir oyun yayıncılığı servisi oluşturarak bir sonraki iPhone’unuzun bunun yanı sıra bir oyun konsolu olmasını pekala sağlayabilir.

Xbox, Switch, PlayStation gibi standart oyun konsollarının önümüzdeki 10 yıl içinde kaybolup, yerini oyun yayıncılığına bırakması bekleniyor. Google, bu husustaki en büyük çalışması olan Project Stream teknolojisini ilk kez geçtiğimiz yıl göstermişti ve gelecek hafta düzenlenecek GDC 2019’da resmi olarak tanıtması bekleniyor. Sonuç olarak ileride oyun konsolları akıllı telefonunuzun veya kablo TV aboneliğinizin içine entegre edilmiş olabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen