1. Ana Sayfa
  2. Yazilim
  3. Bir milyonu aşkın Mac hacklendi! İşte ayrıntılar…

Bir milyonu aşkın Mac hacklendi! İşte ayrıntılar…

Dünyanın en güvenilir işletim sistemleri arasında gösterilen Mac OS işletim sisteminin Kullanıcıları, Flash Player‘daki bir açık sebebiyle tehdit altında! Bir milyondan fazla Mac hacklendi. Ne yapmak gerekiyor?

Mac Hacklendi!

Confiant isimli hacker grubunun belirleme ettiği açık vasıtası ile, Kullanıcılar zararlı içerikler barındıran Flash tabanlı internet sitelerine girdiğinde Kullanıcılara Flash Player versiyonunun eski olduğu hakkında bir pencere açılıyor. Bu pencereye tıklamanız durumunda Shlayer isimli zararlı program bilgisayarınıza kuruluyor.

Saldırganlar Kullanıcıların kullandığı güvenlik programlarını ekarte etmenin bir yolunu da bulmuş gibi gözüküyorlar. Kullanıcılara bir reklam videosu izletilirken fonda online bir biçimde zararlı veri dosyaları indiriliyor. AVG, Avast, NOD32 gibi gelişmiş güvenlik programları bu tehdidin farkına varmış vaziyette ve Kullanıcıları bu saldırılardan koruyor, ama bunlar dışındaki birçok güvenlik programı henüz tehdidin farkında değil.

kritik-adobe-flash-zafiyeti-bir-portal

İlgili Yazı

Fiyatları Cep Yakan Apple MacBook ’lara 7 Alternatif

Bu teknik ile aşağı yukarı olarak 1 milyondan fazla Mac cihazının ele geçirildiği ifade ediliyor. Saldırılar genelde Safari tarayıcısı üzerinden yapılırken, Chrome isimli Google’a ait tarayacının bu hususta güvenilir olduğunu söylemek mümkün. Günümüzde Adobe Flash Player aşağı yukarı bütün internet tarayıcılarında varsayılan olarak kapalı gelmekte. Kullanıcının ihtiyaç duyması durumunda Ayarlar menüsünden aktif hale getirebiliyor. Bu bakımdan Flash Player güncelleme uyarısı anormal bir vaziyet ve Kullanıcının resmi Adobe sayfasına giderek güncellemeyi kontrol etmesi gerekiyor.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen