1. Ana Sayfa
  2. Akıllı Telefon
  3. Bir iPhone Nasıl Daha Hızlı Çalıştırılır?

Bir iPhone Nasıl Daha Hızlı Çalıştırılır?

Zaman zaman iPhone kullanıcılarının, telefonlarının modellerinin eskimesinden kaynaklı olarak yavaşladığı serzenişlerine denk gelmişsinizdir. Bu durum bazı durumlarda doğru olsa da bazen iPhone’ların yavaş işlemesine neden olan sorunu çözüme ulaştırmak kullanıcının elinde. İşte sizler için hazırladığımız bazı püf noktalar.
iPhone kullanıcıları çoğu zaman telefonlarının yavaşlamasını, modelinin eskimiş olabileceğine bağlıyorlar. Kimi zaman da oluşan işlem yavaşlığı problemi, ağ bağlantısına yoruluyor yalnız cihazların yavaşlığının sebebi aklınıza gelen bu nedenlerden biri olmayabilir. Akıllı cihazlar, kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak adına çoğu parola vb. veriyi kendiliğinden depoluyorlar. Aynı zamanda ziyaret edilen internet sitelerinden de birden fazla veri, telefonlarda ciddi bir yer kaplıyor. İşte bütün bu veriler biriktiği zaman, iPhone’unuzun eskisinden çok daha yavaş çalışmasına neden olabiliyor. Bu durumdan kurtulmanın tekniği ise hiç de zor değil. Hep beraber adım adımBir iPhone’u nasıl daha hızlı hale getirebileceğimizi” inceleyelim.

Safari’de önbelleği temizlemek

iphone-hızlandırma-bir-portal
Bu işlemi gerçekleştirmeden önce, internet sitelerine girerken kullandığınız bütün bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun zira işlemci tamamladıktan sonra, kendiliğinden giriş sağladığınız tüm hesaplarınızdan çıkış yapmış olacaksınız.
Ayarlar uygulamasından Safari’yi seçin.
Ekranın alt kısmında, “Tarihçeyi ve internet sitesi verilerini sil” bölümü yer alacak. Bu buttona tıklayın.
iPhone’unuz size bir kez daha kayıtlı verileri silmek istediğinizden emin olup olmadığınızı soracak. Şifrelerinizi daha sonra hatırlayacağınız biçimde sakladıysanız, artık bu verileri silebilirsiniz.

Üçüncü parti uygulamaları yönetmek

iphone-hızlandırma-bir-portal 1
Facebook, Instagram, Google Maps gibi sonradan indirmiş olduğunuz programların telefonunuzun hafızasında kapladığı yeri yönetebilirsiniz. Bunun için Ayarlar içinden “Genel” kısmına gelip, “iPhone Saklama Alanı”nı seçin.
Saklama alanı kısmında, telefonunuzda bulunan bütün programların bir listesini, en fazla yer işgal edenler yukarıda olacak biçimde göreceksiniz.
Bu uygulamalardan herhangi birine tıkladığınızda, uygulamanın tam anlamıyla ne kadar yer kapladığı ile ilgili bilgi sahibi olacaksınız.
Uygulamaların gösterildiği liste, bunun yanı sıra bazı programları hiç kullanmadığınızı ya da en son ne zaman kullandığınızı da gösteriyor. Tüm bu verileri göz önünde bulundurarak dilediğiniz uygulamayı seçip, cihazınızdan kaldırabilirsiniz.
“iPhone Saklama Alanı”nı açtığınızda, “Kullanılmayanları sil” biçiminde bir sekme daha göreceksiniz. Hemen yanındaki etkinleştir komutu seçildiğinde aktif hale getirilen bu uygulama, cihazınızda yeterli yer olmadığı zaman, hiç kullanılmayan programları kendiliğinden silecektir.

Uygulamaları silip tekrar yüklemek

iphone-hızlandırma-bir-portal 2
Bazı sosyal medya programları, izlemiş olduğunuz videoları ya da kullandığınız fotoğrafların verilerini silmeden saklıyor. Siz o an işlem yapmıyor olsanız dahi, saklanan bu veriler telefonunuzun yavaş çalışmasına neden oluyor. Bu durumdan kurtulmanın yolu ise uygulamayı tamamıyla silerek yeniden yüklemek.

Seçtiğiniz uygulamayı telefonunuzdan kaldırmak için, bir önceki maddede bahsedilen “iPhone Saklama Alanı”na girerek sayfanın en altında bulunan “Uygulamayı Sil” seçeneğine tıklayabilirsiniz.
Daha sonra AppStore’a giderek silinen uygulamayı yeniden yükleyebilirsiniz. Eğer silinen uygulama ücretli ise AppStore’dan yeniden bir ücret ödemeden basitçe cihazınıza geri yükleme yapabilirsiniz.
Yukarıda adım adım belirttiğimiz ufak ancak çok yararlı bilgilerle iPhone’larınızı çok daha hızlı işlem yapar hale getirebilirsiniz. Tabii ki yeniden hatırlatmakta yarar var, belirtilen işlemleri yapmadan önce, geri dönüşü mümkün olmayan verilerinizi farklı bir yerde sakladığınızdan kesinlikle emin olun.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen

Yorumlar (1)

  1. Güncelleştirmeye zorluyor adamlar sen sabaha kadar uygulamaları sil yükle bir şey değiştirmez.