İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Bir Hacker, 26 Milyon Kullanıcının Bilgilerini Satışa Çıkardı

Bir Hacker, 26 Milyon Kullanıcının Bilgilerini Satışa Çıkardı

“Gnosticplayers” takma adını kullanan bir hacker, Dünyanın dört bir yanından altı farklı şirketin hizmetlerini kullanan 26 milyon kişinin şahsi verilerini satıyor. Bu şahsi veriler, Deep Web’de 1,4231 Bitcoin’e (aşağı yukarı 4.940 dolar) bir ücret karşılığında satılıyor. Daha önce bu bilgisayar korsanı, üç kez Kullanıcıların şahsi bilgilerini satışa çıkarmıştı.

Bu saldırıdan etkilenen şirketler arasında GameSalad, Estante Virtual, Coubic, LifeBear, Bukalapak ve Youthmanual bulunuyor. Bu firmaların çoğu Amerika Birleşik Devletleri merkezli değil. Ancak listedeki ilgi çekici bir isim olan GameSalad, Apple App Store’da ilk 100’e giren 75 oyunun geliştirme platformu.

Hacker, listedeki şirketlerin ya da hizmetlerin çoğu için e-postalarını, şifrelerini, Kullanıcı isimlerini, IP adreslerini ve uygulama ayarlarını içeren toplu dosyaları yayınladı. Ancak, bu şirketlerin birçoğu bilgilerin ifşa edilmemesi için hackera para ödediği için bütün veriler satışta değil.

ABD merkezli ZDNet ile görüşen Hacker, bu şirketlerin Kullanıcılarının bilgilerini yeterli şifreleme ile doğru biçimde koruyamadıklarına inandığını düşündüğü için bu bilgileri sattığını ifade etti ve “Üzüldüm zira henüz kimsenin güvenliğin önemini öğrenmediğini hissediyorum ve bunun dışında sinirlendim çünkü 2019’daki bu güvenlik eksikliğini görmek beni kızdırıyor” dedi.

hacker-bir-portal-min

Şubat 2019’daki ilk saldırısında hacker Gnosticplayers, 16 internet sitesinden 617 milyon kişinin online hesap bilgisini satışa çıkardı. Ardından seyahat rezervasyon sitesi Ixigo ve canlı video akışı sitesi YouNow da dahil olmak suretiyle sekiz ek internet sitesini etkileyen ikinci bir saldırı yaptı. Üçüncü saldırısında da tanınmış Gif paylaşım platformu Gfycat ve online fotoğraf editörü Pizap da dahil olmak suretiyle 93 milyondan fazla Kullanıcıyı ve internet sitesini etkiledi.

Bu tür saldırılar ve veri ihlalleri, dijital ve online yaşamın giderek daha yaygın bir yönü olmaya başlıyor. Çevrimiçi hizmetleri kullanırken şifrelerinizde alfanümerik karakterleri kullanmak ve hesaplarınızı güvenliğini sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulamasından faydalanmak çok büyük orandan yarar sağlayacaktır.

 

Fikir ve Görüşlerinizi Yorum Olarak Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Dilerseniz Diğer Güncel Haberlerimize de Göz Atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen