1. Ana Sayfa
  2. Bilim
  3. Bir Bilim İnsanı, Göllerdeki Kirliliği Azaltacak Bir Sistem Geliştirdi

Bir Bilim İnsanı, Göllerdeki Kirliliği Azaltacak Bir Sistem Geliştirdi

Perulu Marino Morikawa, göllerdeki kirliliği azaltabilmek için bir dizi inceleme yaptı ve son derece verimli bir sistem geliştirdi. Gelin bu sisteme ve Marino Morikawa’nın enteresan hikâyesine daha yakından bakalım.

Teknolojinin gelişmesiyle aynı hızda büyük bir değişim yaşayan üretim tesisleri, ürünlerde kullanılan kimyasal maddelerle gün geçtikçe çevreyi daha da kirletiyor. Elbette bu kirlilikten nehir, akarsu, göl gibi tatlı su kaynakları da nasibini alıyor. Bu sorunu çözebilmek için Dünya genelinde bazı çalışmalar yürütülse de Perulu bilim insanı Marino Morikawa’nın geliştirdiği sistem diğerlerinden son derece farklı.

Çocukluk anılarında önemli bir yere sahip olan El Cascajo adlı sulak bölgenin son derece kirlendiğini öğrenen Marino Morikawa, teknolojiyi de kullanarak geliştirdiği sistemle El Cascajo’daki canlılara ve geçimini o bölgedeki tarım alanlarından sağlayan ailelere eski hayatlarını geri verdi. İşte Morikawa’nın farkındalık yaratan girişiminin enteresan hikâyesi ve göllerdeki kirliliğe karşı etkin bir çözüm sunan sisteminin ayrıntıları.

Çocukluk anıları, büyük bir çevre sorunune çözüm bulmasını sağladı:

göllerdeki-kirliligi-azaltacak-sistem-bir-portal 1
Japonya’da aktif bir incelemecı olarak görev yapan Marino Morikawa, çocukluğunda önemli bir yere sahip El Cascajo’nun son derece fazla kirlendiğini duyar duymaz bütün görevlerini bırakıp Peru’ya geri döndü. Peru’daki bu bölgeye son ziyaretini 20 yıl önce gerçekleştirdiğini söyleyen Morikawa, gördüğü manzara karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirtmişti.

El Cascajo’da hatırladığı kadarıyla en az 150 hektarlık bir sulak bölge olduğunu ifade eden Morikawa, bu rakamın 40 hektara düşmüş olmasının son derece büyük bir sorun olduğunu ve bir şeyler yapması gerektiğini söylemişti. Biyoendüstriyel bilim alanında hekime yapan bilim insanı, eğitim hayatında edindiği bütün bilgileri kullanarak bir temizleme sistemi kurmak için kolları sıvadı.

Sistemi geliştirmek 6 ayını aldı:

göllerdeki-kirliligi-azaltacak-sistem-bir-portal 2

İlk olarak su kalitesini arttırmak için kuramsal çözümler üreten Marino Morikawa, daha sonra oluşturduğu çözümleri uygulamak istedi ama ne yazık ki elindeki bütçe projesini uygulamak için yeterli değildi. Kişisel birikiminin üzerine bankalardan da kredi çeken Morikawa; kirli sulara mikrokabarcık çözeltisi ekleme ve biyofiltreler kullanarak suyu temizleme fikrini hayata geçirdi.

Sistemin çalışma mantığını açıklayan Morikawa, “Kullandığımız mikrokabarcıklar, adeta bir mıknatıs gibi çalışan elektRomanyetik bir alana sahip. Mikrokabarcıkların bu özelliği vasıtası ile suyun yüzeyindeki bakteri ve virüsleri topluyor ve suyun kalitesini arttırıyoruz” dedi. Yaklaşık 6 ay boyunca bu projeyi uygulamak için gece gündüz çalışan Morikawa, geliştirdiği sistemle son derece iyi bir sonuca ulaştı.

Göl, tam 4 ayda eski hâline döndü:

göllerdeki-kirliligi-azaltacak-sistem-bir-portal 3
4 ay gibi kısa bir sürede son derece geniş bir alanı temizleyen sistem, o bölgedeki yaşamı adeta geri getirdi. Onlarca kuş ve balık türü, doğal yaşam alanlarına geri kavuşurken bölge insanları da eski işlerini yeniden yapabilme fırsatı yakaladı.

4 ayda gölün yaşadığı bu değişim, Dünya üzerinde çoğu insanda farkındalık yaşamasına yardımcı oldu ve bu alanda yapılan çalışmalara katkılar giderek artacak gibi gözüküyor. Marino Morikawa’nın geliştirdiği sistem pahalı olsa da çevre dostu ve verimli olması özellikleriyle çevre kirliliğine karşı son derece kullanışlı olabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen