1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Bill Gates: İneklerin Çıkardığı Gazlar, Dünyanın En Büyük Problemlerinden Biri
Trendlerdeki Yazı

Bill Gates: İneklerin Çıkardığı Gazlar, Dünyanın En Büyük Problemlerinden Biri

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, küresel ısınmadaki payları sebebiyle, ineklerin çıkardığı gazların dünyanın en önemli problemlerinden biri olduğunu ifade etti.

Bill Gates, eşi Melinda Gates ile beraber duyurduğu yıllık mektubunda tarımsal faaliyetlerin ve inşaat sektörünün küresel ısınmaya yol açan sera gazları salımındaki rollerine dikkat çekti.

Mektupta, dünyadaki inşaatların sayısının 2060’a kadar iki katına çıkmasının beklendiği belirtilerek, “Bu şaşırtıcı miktarda çelik ve çimento üretmek demek. Başka bir ifadeyle bu her ay yeni bir New York inşa etmek demektir” denildi.

Gates çifti, sera gazlarında yüzde 24 payı olduğunu ifade ettikleri tarımsal faaliyetler ile ilgili şeklinde de “Bu, geğirirken ve gaz çıkarırken metan yayan inekleri de kapsıyor” şeklinde konuştu.

bill-gates-inek-gazi-bir-portal-1

‘Bir gün ineklerin bağırsak hareketleri konusu ile ilgili konuşacağım aklıma gelmezdi’

Gates, CNN’de katıldığı bir uygulamada “Bir gün ineklerin bağırsak hareketleri ile ilgili konuşacağım hiç aklıma gelmezdi. İnekler, bakterilerin metan gazı biriktirmesine neden oluyor ve ekstrem mideleri var” şeklinde konuştu ve hayvan yemlerinin değiştirilmesi için çaba harcanması gerektiğini ifade etti.

Karbondiyoksitten 23 kat daha güçlü olduğu belirtilen metan gazı, küresel ısınmanın en önemli öğelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Amerikan Gıda ve Tarım Dairesi, tarımsal faaliyet kaynaklı metan gazlarının 2030’a kadar yüzde 60 oranında artacağını öngörüyor.

Dünya genelindeki 1,5 milyar inek ve milyarlarca ufakbaş hayvanın metan dahil onlarca kirletici gaz yaydığı biliniyor.

Amonyak salımının üçte ikisinden de inekler sorumlu tutuluyor.

‘Bir inek günde 100-200 litre kadar metan gazı çıkarıyor’

Bazı uzmanlara göre inekler günde ortalama 100 litre ile 200 litre arasında metan gazı çıkarıyor.

Bazı uzmanlar ise bunun 500 litreye kadar çıkabileceğini söylüyor. Bunun bir arabanın bir günde yaydığı metana eşit olduğu belirtiliyor.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen