İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bilgi
  3. Bilinçsiz Diyet Saç Döküyor!

Bilinçsiz Diyet Saç Döküyor!

Dengeli ve doğru beslenmek hem beden hem de ruh sıhhati için büyük önem taşıyor. Ancak hızlı kilo vermek için yapılan yanlış perhizler, bir hayli organ için önemli sakıncalar içerir. Bunun yanı sıra cilt, saç ve tırnak sıhhati açısından da ciddi tehditler oluşturabiliyor.

saç

Perhiz dönemlerinde aşırı zayıflamanın, yetersiz ve dengesiz beslenmenin, saçların soluk ve donuk görünmesine ve dökülmesine sebep olduğunu söyleyen Liv Hospital Perhiz ve Beslenme Uzmanı Orçun Kürüm,

“Şuursuzca yapılan perhizlerin sebep olduğu kansızlık, saçların güçsüzleşmesiyle beraber hızla dökülmesine kapı aralıyor. Tek istikametli beslenmelerde ve şuursuz yapılan perhizlerde saç, ihtiyaç duyulan vitamin, mineral ve proteini yeterli düzeyde alamıyor. Bunun neticesinde saçta zayıflama ve dökülme problemi yaşanıyor. Kilo verme veya ince kalma kaygısı ile yapılan perhizler, bilhassa proteinden yoksul perhizler saçlarımıza zarar verebiliyor.”

diye konuştu.

Perhiz ve Beslenme Uzmanı Orçun Kürüm, saç sıhhatine katkıda bulunacak besinleri ise 5 başlık altında şöyle özetledi:

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN 5 TEMEL BESİN

Somon

En kaliteli omega-3 kaynaklarından biri olan somon, yalnızca kalp sıhhatini değil bu arada saç sıhhatini da destekleyerek saç cildinin elastikiyeti ve yumuşaklığını sağlıyor. Yüksek miktarda bulunan protein, demir, D ve B12 vitamini saç gücünü arttırır ve kırık oluşmasını engeller.

yumurta 3

Yumurta

Çok iyi bir protein kaynağı olan yumurta içinde çinko, selenyum, demir ve kükürt. Bilhassa demir saç köklerine oksijen taşıyan hücrelere yardım eder.

kuruyemiş

Badem

Badem, fındık, kaju fıstığı ve ceviz saçlar için faydalı olan kuruyemiş çeşitleridir. Badem, saçların parlak, sıhhatli, nemli olmasını sağlar ve saç cildinin sıhhatinin savunmasında önemli bir rol oynar.yoğurt

Yoğurt

Saç sağlığı ve oluşumu için yararlı proteinler içerir. Ayrı olarak B5 vitamini D vitamini de içeren yoğurt gibi diğer süt ürünleri ve peynir çeşitlerinin de saç sıhhati için pozitif etkileri vardır.

havuç

Havuç

Saç cildini savunan A vitamini içeren havuç, sıhhatli saç kökleri için tüketilebilir. Saç cildinin sıhhatli olması saçın uzaması, parlak ve dayanıklı olması açısından önemlidir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Habermi.net

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir.

Yorum Yap

Yorumunuz minimum 20 karakter olmalıdır.
Ziyaretçi olarak yorum yapıyorsun, dilersen